عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

وزارت بهداشت استانداردسازي خدمات گفتاردرماني را پيگيري كند

وزارت بهداشت استانداردسازي خدمات گفتاردرماني را پيگيري كند
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:31 ب.ظ

رئيس انجمن گفتاردرماني ايران در گفت‌وگو با فارس؛
وزارت بهداشت استانداردسازي خدمات گفتاردرماني را پيگيري كند

خبرگزاري فارس: رئيس انجمن گفتاردرماني ايران گفت: بيش از يك سال است كه انجمن، خدمات گفتاردرماني را استانداردسازي كرده است اما وزارت بهداشت با اين موضوع با خونسردي عمل مي‌كند.

اتابك وثوقي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با بيان اينكه وزارت بهداشت بايد به دنبال استانداردسازي رشته‌هاي زيرمجموعه گفتاردرماني باشد اظهار داشت: در حال حاضر وزارت بهداشت در حوزه درمان خود كارگروهي به نام كارگروه استانداردسازي رشته‌هاي پزشكي و پيراپزشكي دارد و ما هم كميته‌اي تحت عنوان استانداردسازي خدمات گفتاردرماني كه بيش از 1 سال از شكل‌گيري آن مي‌گذرد داريم كه 7 رشته گفتاردرماني را استاندارد كرديم.

وي افزود: اما در وزارت بهداشت نسبت به اين موضوع با خونسردي كامل رفتار مي‌شود كه پيش‌بيني مي‌شود تا 3 تا 4 سال آينده هم نتوانيم استاندارد اين رشته‌ها را داشته باشيم.

وثوقي اضافه كرد: اين معضل براي تعرفه‌هاي گفتاردرماني و در نهايت براي قرارداد با بيمه‌ها مشكل ايجاد مي‌كند چرا كه در حال حاضر تعرفه‌ها بر اساس تعرفه‌هاي حقيقي دنيا بسته نشده است.

وثوقي گفت: در حال حاضر بر اساس كتاب راهنماي پزشكي و پيراپزشكي، توان‌بخشي بيشترين هزينه را دارد چرا كه هم در گفتاردرماني، هم در كاردرماني و هم در ساير زيرمجموعه‌هاي آن مداخله چهره به چهره انجام مي‌شود و حدود نيم ساعت تا 45 دقيقه براي هر بيمار وقت گذاشته مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد: بايد فرد متخصص گفتاردرمان بتواند تكنيك‌هاي تخصصي گفتاردرماني را ايجاد كند لذا همزمان هم نيروي تخصصي زيادي را مي‌طلبد و هم زمان زيادي را مي‌برد كه انصاف نيست نسبت به ساير رشته‌هاي پزشكي كه بيمار طي 5 دقيقه ويزيت مي‌شود تعرفه‌هاي آن مقايسه شود.

وثوقي تصريح كرد: اين بزرگترين ايراد ما نسبت به تعرفه به نظام پزشكي و وزارت بهداشت است چرا كه وقتي تعرفه ضعيف باشد نيروي درماني دچار اشكال مي‌شود و مجبور است كار دوم انتخاب كند.

وي اضافه كرد: در كشورهاي پيشرفته هر درمانگر حق ويزيت 5 نفر در روز را دارد، به همين خاطر مي‌تواند بيشتر روي بيمار خود كار كند و وقت بگذارد اما اينجا براي امرار معاش درمانگر مجبور است روزي 20 تا 30 بيمار ببيند.

وثوقي گفت: پيشنهاد مي‌شود تعرفه توانبخشي با كشورهاي پيشرفته مانند ساير رشته‌هاي پزشكي مقايسه شود.
انتهاي پيام/

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1786
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها