عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پتانسيل علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران مطلوب و فراتر از منطقه است

پتانسيل علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران مطلوب و فراتر از منطقه است
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:33 ب.ظ

باقر لاريجاني:
پتانسيل علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران مطلوب و فراتر از منطقه است

خبرگزاري فارس: باقر لاريجاني پتانسيل علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران را مطلوب و فراتر از منطقه دانست و گفت: يكي از مراكز رشد موجود در دانشگاه، درحال تحقق نتيجه تحقيقات 200ميليون دلاري در عرصه توليد دارو است.

به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس«توانا»، باقر لاريجاني رياست دانشگاه علوم پزشكي تهران در مراسم كلنگ زني بيمارستان " محب حضرت فاطمه(س) " ايده گسترش مراكز درماني با مشاركت بخش‌هاي اقتصادي را در حوزه بهداشت قابل اهميت دانست و گفت: پتانسيل علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران بسيار مطلوب است و مي تواند فراتر از سطح منطقه نيز باشد، اگر اين توان علمي درجهت صحيح به كار گرفته شود براي توسعه علمي، آموزشي و پژوهشي كشور به نقاط خوبي مي رسيم.

وي در ادامه اظهار داشت: در جلسه‌اي كه دو روز گذشته با برخي از مسئولان دانشگاهي كشورهاي اسلامي داشتم به بررسي وضعيت علمي دانشگاه‌هاي آنها و خودمان پرداختيم، پيشرفت و توليد علم در ايران ازنظر آنها غيرقابل تصور بود و مقايسه‌اي سطحي مويد اين پيشرفت مي باشد، اين موضوع براي كشور باعث افتخار است.

لاريجاني در ادامه به برنامه ها و فعاليت‌هاي دانشگاه علوم پزشكي اشاره كرد و گفت: در دانشگاه تهران حدود80 مركز تحقيقاتي وجود دارد، حدود50 مجله در ماه به چاپ مي رسد، يكي از مراكز رشد موجود در دانشگاه درحال تحقق نتيجه تحقيقات 200ميليون دلاري در عرصه توليد دارو مي باشد، اخيراً هم ما مقدمات ايجاد پارك فن‌آوري را در دانشگاه نهايي كرديم كه همه اين‌ها نشانه رشد و توسعه است.

وي در ادامه اظهار داشت: در يك مجموعه‌اي مانند بيمارستان فارابي حدوداً 50هزار عمل جراحي در ماه انجام مي دهد و اين يك پتانسيل عظيم است.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به افق‌هاي آموزشي دانشگاه علوم پزشكي گفت: بايد روش‌ها و راه‌هاي آموزشي نوين را در دانشگاه گسترش دهيم، در همين راستا در سالروز تولد حضرت امام حسن عسگري(ع) در ماه جاري دانشكده‌اي جديد را افتتاح مي كنيم تا با روشها و مديريت جديد در اين دانشكده پنج هزار پزشك خانواده را آموزش دهيم.

وي درخصوص نامطلوب بودن ارائه خدمات اين وضعيت را مطلوب ندانست و تصريح كرد: بايد در ارائه خدمات گام هاي استواري را برداريم؛ هنگام بازديد از مجموعه بيمارستان حضرت فاطمه (س) خجالت كشيدم كه من رئيس دانشگاهي هستم كه يكي از بيمارستان‌هاي آن بيمارستان حضرت فاطمه (س) است، با همه زحماتي كه مسئولان در اين بيمارستان مي كشند اما وضعيت مطلوبي را شاهد نيستيم.

لاريجاني ادامه داد: محور تحول و توسعه ساختمان‌ها نيستند بلكه متخصصاني هستند كه در آنجا خدمت مي‌كنند؛ مردم به ما اعتماد دارند و به ما مراجعه مي‌كنند، بايد به اين سرمايه اجتماعي كه همان مردم هستند و به ما اعتماد مي‌كنند استفاده كنيم تا پاسخ اين اعتماد آنها را به نيكي بدهيم.

وي با اشاره به حركت خوب "موسسه محب " و استفاده از اين مدل مشاركت در توسعه مراكز بهداشتي ادامه داد: اينگونه حركت‌ها در جهت ارتقاع سطح خدمات رساني مطلوب و شايسته مردم مفيد و موثر است.

*مشاركت بانك ملت در طرح‌هاي حوزه سلامت
علي ديوان دري مديرعامل بانك ملت گام نهادن دانشگاه علوم پزشكي تهران در جذب مشاركت اقتصادي را مثبت ارزيابي كرد و گفت: جدا كردن بودجه سلامت در پروژه‌هاي حوزه بهداشت از دولت و اخذ مشاركت بخش خصوصي باعث بالا رفتن كيفيت در حوزه بهداشت مي‌شود.

وي در ادامه اظهار داشت: اگر به سمت اين موضوع برويم كه با استفاده از مدل‌هاي موفق اقتصادي مشاركت بخش خصوصي را جذب كنيم، ساخت پروژه‌ها سرعت مي‌گيرد و مردم از سرويس‌هاي بهداشتي مطلوب‌تري بهره‌مند مي‌شوند.

ديوان دري با اشاره به مركزيت تهران و لزوم وجود امكانات مطلوب در پايتخت: در كلان‌شهري مانند تهران هزينه‌هاي درماني در بخش خصوصي بسيار بالاست و در توان همه مردم نيست، اين وظيفه فعالين در بخش‌هاي اقتصادي است كه به كمك بياييم و جهت بسط و گسترش اين مشاركت‌ها اقدام كنيم.

* بيش از 12 هزار عمل جراحي ترميمي در بيمارستان حضرت فاطمه(ع)

حسين اكبري رياست مركز آموزشي درماني حضرت فاطمه(س) نيز در خصوص ضرورت ساخت بيمارستان جديد ضمن اشاره به سابقه 40 ساله بيمارستان حضرت فاطمه(س) در كارهاي ترميمي گفت: اين بيمارستان بزرگترين مركز جراحي پلاستيك در ايران است كه با توجه به افزايش جمعيت، مراجعه زياد و فرسوده بودن جوابگوي مراجعه نبوده است.

وي ضمن منحصر به فرد يا كم‌نظير خواندن اعمال جراحي اين بيمارستان تصريح كرد: از سال گذشته بر آن شديم بخشي از بيمارستان را كه در حال بازسازي بود با مشاركت "موسسه محب " با بهره‌گيري از تكنولوژي روز دنيا به شكل نوين ساخته و راه‌اندازي كنيم.

اكبري در پايان اظهار داشت: سالانه 11 تا 12 هزار عمل جراحي ترميمي در بيمارستان حضرت فاطمه (س) انجام مي‌شود؛ تعداد اين عمل‌ها بالاتر از ظرفيت مجموعه فعلي است و هدفگذاري ما با ساختن مجموعه جديد تبديل كردن بيمارستان حضرت فاطمه (س) به قطب جراحي پلاستيك در ايران است.

*معرفي موسسه محب
محمود جراحي عضو هيئت امناي موسسه محب ضمن معرفي اجمالي اين موسسه، غير انتفاعي بودن و سود نبردن اشخاص از موسسه را نقطه قوت اين موسسه دانست و بيان داشت: ارايه خدمات پزشكي به همه اقشار جامعه از اهداف اين موسسه و جلب مشاركت‌هاي بخش دولتي و خصوصي است.

وي ادامه داد: اهالي بخش سلامت با ادبيات جذب سرمايه آشنا نيستند، محب به كمك بخش سلامت آمده تا مشكلات مالي بخش اين بخش مرتفع شود.

جراحي در ادامه گفت: از نمونه‌هاي موفق مشاركت موسسه محب ساخت، تجهيز و بهره‌برداري از بيمارستان " محب " در بيمارستان شهيد هاشمي نژاد است.

انتهاي پيام/

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1777
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها