عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

كمردرد از شايع‌ترين بيماري محيط‌هاي كاري

كمردرد از شايع‌ترين بيماري محيط‌هاي كاري
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:33 ب.ظ

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا، دكتر الهام ميرزامحمدي در نشست خبري هفته «سلامت مردان» با اشاره به بيماري‌هاي شغلي مردان، گفت: بيماري‌هاي شغلي اغلب قابل پيشگيري هستند اين در حالي است كه مردان كمتر به سلامت خود اهميت مي‌دهند و به اين ترتيب كمتر به پزشك مراجعه مي‌كنند، بنابراين لازم است آگاهي‌هاي لازم را در اين زمينه به مردان داد.

وي ادامه داد: بيماري‌هاي شغلي بر اثر مواجهات در محيط كار ايجاد مي‌شوند. مواجهات فيزيكي، شيميايي، بيولوژيك و مواجهات رواني از جمله مهمترين مواجهات شغلي در مردان است.

وي با اشاره به شايع‌ترين بيماري‌هاي محيط‌هاي كاري، گفت: بيماري‌هاي اسكلتي به ويژه‌ كمردرد از جمله مهمترين بيماري‌هاي محيط كار است. اين بيماري‌ها از علل مهم غيبت از كار و ناتواني هستند، بيماري‌هاي ريوي و سيستم‌ تنفسي نيز از ديگر بيماري‌هاي شايع محيط‌هاي كاري است كه آسم مهمترين آن‌ها است. اين بيماري در اثر مواجهه با محرك‌ها، ايجاد مي‌شود. بيماري‌هاي پوستي مانند انواع درماتيك‌ها و سرطان‌هاي پوست از ديگر بيماري‌هاي محيط‌هاي كاري هستند، همچنين مشكلات كاهش شنوايي و مسايل توليدمثلي به دنبال مواجهه با برخي فلزات، حلال‌ها، اشعه‌هاي يونيزان و ... در محيط‌هاي كاري مطرح هستند.

به گفته معاون مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، شيوع سرطان‌هاي شغلي چندان زياد نيست، اما در اين زمينه مهمترين سرطان، سرطان ريه است كه در اثر مواجهه با آزبست، فلزات و حلال‌ها مشاهده مي‌شود. استعمال مواد دخاني از جمله سيگار مي‌تواند اين موضوع را تشديد كند، سرطان‌هاي پروستات و مثانه نيز در اثر مواجهه با فلزات در مردان مشاهده مي‌شود.

وي با اشاره به حضور كارشناسان مختلف بهداشتي در صنايع مختلف توصيه كرد كه كارمندان و كارگران صنايع به توصيه‌هاي كارشناسان بهداشتي توجه كرده و حفاظت فردي را به درستي رعايت و در معاينات مربوطه شركت فعال داشته باشند تا از پيشرفت بيماري در آن‌ها جلوگيري شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها