عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

كمردرد از شايع‌ترين بيماري محيط‌هاي كاري

كمردرد از شايع‌ترين بيماري محيط‌هاي كاري
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:33 ب.ظ

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» ايسنا، دكتر الهام ميرزامحمدي در نشست خبري هفته «سلامت مردان» با اشاره به بيماري‌هاي شغلي مردان، گفت: بيماري‌هاي شغلي اغلب قابل پيشگيري هستند اين در حالي است كه مردان كمتر به سلامت خود اهميت مي‌دهند و به اين ترتيب كمتر به پزشك مراجعه مي‌كنند، بنابراين لازم است آگاهي‌هاي لازم را در اين زمينه به مردان داد.

وي ادامه داد: بيماري‌هاي شغلي بر اثر مواجهات در محيط كار ايجاد مي‌شوند. مواجهات فيزيكي، شيميايي، بيولوژيك و مواجهات رواني از جمله مهمترين مواجهات شغلي در مردان است.

وي با اشاره به شايع‌ترين بيماري‌هاي محيط‌هاي كاري، گفت: بيماري‌هاي اسكلتي به ويژه‌ كمردرد از جمله مهمترين بيماري‌هاي محيط كار است. اين بيماري‌ها از علل مهم غيبت از كار و ناتواني هستند، بيماري‌هاي ريوي و سيستم‌ تنفسي نيز از ديگر بيماري‌هاي شايع محيط‌هاي كاري است كه آسم مهمترين آن‌ها است. اين بيماري در اثر مواجهه با محرك‌ها، ايجاد مي‌شود. بيماري‌هاي پوستي مانند انواع درماتيك‌ها و سرطان‌هاي پوست از ديگر بيماري‌هاي محيط‌هاي كاري هستند، همچنين مشكلات كاهش شنوايي و مسايل توليدمثلي به دنبال مواجهه با برخي فلزات، حلال‌ها، اشعه‌هاي يونيزان و ... در محيط‌هاي كاري مطرح هستند.

به گفته معاون مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، شيوع سرطان‌هاي شغلي چندان زياد نيست، اما در اين زمينه مهمترين سرطان، سرطان ريه است كه در اثر مواجهه با آزبست، فلزات و حلال‌ها مشاهده مي‌شود. استعمال مواد دخاني از جمله سيگار مي‌تواند اين موضوع را تشديد كند، سرطان‌هاي پروستات و مثانه نيز در اثر مواجهه با فلزات در مردان مشاهده مي‌شود.

وي با اشاره به حضور كارشناسان مختلف بهداشتي در صنايع مختلف توصيه كرد كه كارمندان و كارگران صنايع به توصيه‌هاي كارشناسان بهداشتي توجه كرده و حفاظت فردي را به درستي رعايت و در معاينات مربوطه شركت فعال داشته باشند تا از پيشرفت بيماري در آن‌ها جلوگيري شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها