مشايي: همه بايد پرحوصله باشيم و راه را بگشاييم

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

مشايي: همه بايد پرحوصله باشيم و راه را بگشاييم

جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور تصريح كرد كه جهان براي ملت ايران قدر و منزلت قائل است و ملت ايران جزو برترين‌هاي جهان بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اسفنديار رحيم‌مشايي در اختتاميه همايش دو روزه « نقش فناوري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان» در جزيره كيش، با بيان اين‌كه «دريافت و برداشت ناقص از هنر، ما را از ظرفيت‌هاي هنر غافل كرده و موجب شده آن‌چنان كه بايد قدرشناس هنر نبوده و پاسداشت ارزش‌هاي واژه هنر را نداشته‌ باشيم» افزود: اما اكنون موزه ملي هنر راه‌اندازي شده است و اين موضوع بايد آويزه گوش زنان و مردان اين سرزمين باشد كه ارزش‌هاي فرهنگي هر سرزمين با محصولات آن سنجيده مي‌شود.

وي افزود: هنر از جلوه‌هاي فرهنگي اين سرزمين است؛ سرزميني كه هنر دارد، فرهنگ دارد و كشوري كه بي‌هنر است، كاري بسيار دشوار در پيش رو دارد؛ اما همان‌گونه كه گفته شده «هنر نزد ايرانيان است و بس.»

وي ادامه داد: امروز در اين سرزمين، نزديكي، محبت و صميميت وجود دارد و اين( حس) در ميان هر يك از ايرانيان جاريست و به يكايك آنان به ارث رسيده است.

رييس دفتر رييس‌جمهور در ادامه ميراث بشري را « مجموعه‌اي از باورها، دريافت‌ها، نگاه‌ها و پرداخت‌هايي دانست كه در طول زمان و با گذشت آن اثبات شده، ريشه پيدا كرده، در برابر مشكلات استوار ‌مانده و اگر هم خم شده نشكسته است.»

وي گفت: در واقع آن‌ها از هر فرصتي استفاده مي‌كنند كه استواري خود را اثبات كنند و براي بشريت مشتركاتي وجود دارد كه مايه پيروزي است. اكنون جهان با هويتي نو ميراث‌دار مي‌شود و ارزش‌ها را پاس مي‌دارد و اين افتخاري براي انسان است و انسان در محافل جهاني آن را بزرگ شمرده و در برابر تهاجم ايستادگي مي‌كند.

وي افزود: اكنون در نگاه و سير تاريخي، ميراث بشري براي همه جهانيان داراي درك و برداشت‌هاي معيني است و براي همه ملت‌هاي دنيا كم و بيش وجود دارد. اگر بخواهيم شاخص‌ها را بررسي كنيم يك شاخصه براي تاريخ وجود دارد كه حركت تاريخ در ارزش نيكي‌هاي انسان است. تاريخ در حركت خود برخي را نفي و برخي را اثبات مي‌كند و ميراث بشري چيزي است كه تاريخ بر آن صحه مي‌گذارد؛ تحت تاثير يك دوره، خواسته يك دولت، ملت و قبيله نيست، اين يك خواسته مشترك است كه مورد تكريم واقع مي‌شود؛ در واقع ميراث بشري يك شاخص براي ارزيابي اين است كه چه چيز در طول گذر زمان باقي و ماندگار است.

مشايي با اشاره به آيه‌اي از قرآن مجيد مبني بر اين‌كه باطل مانند كف روي آب است، اظهار كرد: آن‌چه باقي مي‌ماند چيزي در جهت منفعت انسان است؛ آن‌چه نفعش براي مردم بوده ماندگار و باقي مي‌ماند. اگر اين دو مساله در كنار هم گذاشته شود در اين صورت يك تحليل هنرمندانه به دست مي‌آيد. آن‌چه ماندني است، نفع مردمي است و ماندني‌بودن با منفعت مردمي هم‌معنا و هم‌مسير است و در مقابل آن‌چه رفتني است در واقع خلاف منفعت مردم بوده است. بر همين اساس باطل مي‌رود؛ چون حق مي‌آيد و آن‌چه انسان را عزيز مي‌شمارد حق و آن‌چه او را تضعيف و تحقير كرده و خواسته‌ها و استعدادهايش را كور مي‌كند باطل است.

وي تصريح كرد: به عبارتي ديگر هر كردار، گفتمان و انديشه‌اي كه به شخصيت انسان صدمه بزند باطل محسوب مي‌شود و اگر از هر كسي هم نقل شود باز هم باطل است، اين يك حرف استراتژيك است كه قرآن نيز به آن اشاره كرده است.

وي ادامه داد: ميراث بشري ناظر به دريافت‌هاي مشترك، صيقل داده شده و آبديده انساني در طول تاريخ است و نمي‌توان آن را درباره كسي گفت كه جوي را آماده كرده و بازاري را درست مي‌كند؛ در واقع تشكيل ميراث بشري نيازمند زمان بوده و تاريخ آن را مي‌سازد؛ بايد گام‌هاي محكم زمان بر آن زده شود، آن موقع قيمت پيدا مي‌كند.

جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور هم‌چنين با بيان اين‌كه «جامعه جهاني در حال شكل‌گيري است» افزود: امروز جهان از بالادست به خانواده، قبيله، قوم و ملت نگاه مي‌كند و بر همين اساس يونسكو تشكيل شده است كه هر كشوري آثار خود را با آن شايستگي‌ها در آن‌جا ثبت كند؛ اين بدان معني است كه هر كشور بايد اثر خود را در برابر جهانيان محافظت كند؛ يعني به ازاي منافع جهان، از آن نگهباني كند.

وي افزود: پذيرش اين ميراث از سوي جهان و پاسباني آن از سوي يك ملت زيباست، جهان امروز به اين فهم رسيده و اين افتخار بشريت است.

وي هم‌چنين با اشاره به تابلوي اهدا شده از سوي يك هنرمند به خود تصريح كرد: در اين تابلو سرهاي انسان به تصوير كشيده شده است، ‌اين نشان مي‌دهد در اين اثر نگاه انساني و اومانيستي وجود داشته، هيچ كس مخالف انسان‌گرايي نيست، مكتب و دين ما نيز مخالف انسان‌گرايي نيست، تفاوت ما با انسان‌گرايي غرب در برداشت از انسان است؛ دين ما بيشترين قدر و ارزش را براي منزلت انسان قائل است.

مشايي افزود: جهان امروز به اندازه معيارهاي جهاني نگاه مي‌كند، قد انسان بلند شده و آن‌چه را مي‌بيند، مي‌خواهد يا نمي‌خواهد. خواستن ديدن مي‌خواهد و نديده خواستن، امكان ندارد؛ زيرا ممكن است توهم، خيال، باطل و غيرقابل سرمايه‌گذاري باشد. وقتي انسان بلند مي‌شود افق ديدش تا دوردست‌ها گسترده و مشتاق مي‌شود. امروز جهان مطالبه‌كننده است. همه‌جا، همه‌كس، متعلقات همه‌كس را مي‌خواهد، اين داستان معادله انسان است، اين معادله خود را نشان مي‌دهد، آهسته آهسته بشريت درمي‌يابد كه چقدر به هم وابسته و چقدر در ديگران تعريف شده است.

وي ادامه داد: راه صلح پايدار جز در با هم بودن و براي هم بودن نيست. اكنون ميراث بشري براي جهان تعريف شده و به تاريخ نگاه مي‌كند.

وي افزود: تاريخ امروز يك ارزيابي از گذشته بشر دارد و به ملت‌ها نمره مي‌دهد و به آنان كه قبل‌تر از ديگران فهميده‌اند بايد به دنبال دريافت‌هايي باشند كه احتياج به غواصي، شيرجه زدن، جسارت، قدرت فكر و انديشه‌ورزي دارد ( نمره بهتري مي‌دهد). جهان براي ملت ايران قدر و منزلت قائل است و ملت ايران جزو برترين‌هاي جهان بوده؛ زيرا براي اولين بار به مسائلي فكر كرده كه ديگران فكر نكرده‌اند، اين يك واقعيت مسلم تاريخ است و هر كس هم انكار كند راه به جايي ندارد؛ فضل آن است كه دشمنان نيز به آن شهادت دهند.

رييس دفتر رييس‌جمهور در بخش ديگر سخنانش از علم هم به عنوان يك ميراث بشري ياد كرد و گفت: هر واحدي از علم بر شانه پيشين خود پاي نهاده و در گذشته سهم دارد و ايران چهره‌اي پيشرو در مدنيت، زندگي اجتماعي و هم‌زيستي دارد.

وي ادامه داد: ايران نمره اول را در مدنيت داشته و مدنيت ابتدا در ايران شكل گرفته؛ حتي اولين شهر عالم، اولين نمادهاي تمدن، انديشه‌ورزي، رفتن به لايه‌هاي زيرين، تحقيق و پژوهش و كنار زدن جلوه‌هاي فريبنده و كم‌عمق، نگاه به عمق قدرت و فلسفه در ايران موجود است.

وي هم‌چنين با بيان اين‌كه «اين‌كه ايران هميشه سرزمين توحيد است تنها از يك احساس مذهبي نشات نمي‌گيرد» اظهار كرد: از سوي ديگر توحيد بدون قدرت انديشه ميسر نمي‌شود؛ در واقع بت‌پرستي و باورهاي دروغين از نبود قدرت فهم و جهل است.

مشايي در ادامه با اشاره به برگزاري يك نمايشگاه از آثار تاريخي ايران در مكزيك و استقبال پرشور مردم از آن گفت:ايراني‌ها منطق تفكر را قبول كرده و حتي انديشه فلسفي ريشه بسياري در ايران داشته است و بر همين اساس ايراني‌ها اسلام را پذيرفته‌اند.

وي تاكيد كرد: توحيد علامت انديشه است، بندگي غيرخدا در ايران وجود نداشته و اين يكي از منطق‌هاي فكري ايران بوده است.

وي در ادامه با بيان اين‌كه «يكي از ميراث‌هاي بزرگ بشريت، انديشه است» گفت: ايرانيان مظهر برجسته تفكر فلسفه عام هستند؛ در واقع معضلات فلسفي غرب را ايران حل كرده است؛ چنانكه ملاصدرا در اين‌باره نقش بسزايي داشته است. يكي از اصلي‌ترين حوزه‌هاي تفكر فلسفه عالم، ايران است.

جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور هم‌چنين درباره اظهاراتش در مورد ايران گفت:‌ دليل صحبت از ايران اين است كه بايد از خودمان حرف بزنيم؛ چرا منكر خود شويم، ما ملتي منطقي،‌ عقلايي و خردورز بوده‌ايم و هر حرفي را قبول نمي‌كنيم و اگر كسي بخواهد حرف مفتي بزند تنها با پوزخند از آن گذشته‌ايم و دليلي ندارد آن حرف را قبول كنيم. ايرانيان بيش از هر كس ديگري چهره خدا را ترسيم كرده و حقيقت خدا را درك كرده‌اند كه اين كار بزرگي است و كارهاي بزرگ توسط انسان‌هاي بزرگ انجام مي‌شود.

وي در عين حال با اشاره به وجود عقب ماندگي‌هايي در عرصه‌هاي علمي اظهار كرد:‌ ما مدت‌ها از ريل قطار علم بيرون افتاده و چند صد سال دچار عقب ماندگي شده بوديم، در اين علم اين‌گونه نيست كه ماهي را هر وقت از آب بگيريم تازه باشد؛ زيرا فاصله‌ها بيشتر مي‌شود، اگر اكنون اين تاريخ را به رخ ملت‌هاي عالم مي‌كشيم بايد امروز به تكليف‌مان عمل كنيم و در عرصه علم نيز پيشقدم شويم، در غير اين صورت نمي‌توانيم موجب فخر تاريخ شويم.

وي با بيان اين‌كه «در حال حاضر علي‌رغم همه پيشرفت‌ها در حلقه فناوري‌ها، كاستي‌ها و كمبودهايي وجود دارد» ادامه داد: مسووليت امروز ماست كه در عرصه علوم جديد گام برداريم؛ زيرا اقتصاد پايدار به علوم جديد وابسته است، ما بايد بكوشيم؛ زيرا امروز علم در سراسر دنيا يك فرصت است.

مشايي هم‌چنين با اشاره به موضوع « فرار مغزها» گفت: فرار مغزها يك اتفاق است، در واقع از آن‌جايي كه جوانان تلاش مي‌كردند، آن‌قدر پيش مي‌رفتند، اما به سقف برمي‌خوردند به كشورهاي ديگر مي‌رفتند، زيرا مي‌بايست قد مي‌كشيدند، اما اكنون بايد اين فرصت فراهم شود و همراه با آنان سقف موجود در كشور را بالا برد؛ اين سقف، سقف دانش و فهم است كه با زور و پول نمي‌توان كاري در اين زمينه انجام داد و توسط افرادي مي‌توان اين كار را انجام داد كه پشت اين سقف را مشاهده كرده باشند؛‌ در واقع اگر ارتباطي با ايرانيان خارج از كشور ايجاد شود در اين صورت اين دوره مهاجرت به نفع ملت ايران مصادره مي‌شود؛ زيرا ديگر مهاجرت و فرار مغزها وجود نداشته، بلكه سرمايه‌گذاري يك ملت محسوب مي‌شود، اين يك مصادره تاريخي است كه مي‌تواند فرصت‌هاي از دست رفته را ( بازگرداند)، بايد فرصت‌هاي تحصيل علم را در دنيا در اختيار داشته باشيم كه در اين صورت اين مصادره مطلوب مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به برگزاري همايش دو روزه نقش فناوري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان، گفت:‌ اگرچه در برگزاري اين همايش اشكالاتي وجود داشت، اما اين گام اول بود، اگرچه ممكن است در دولت نيز مشكلاتي به وجود آيد اما آهسته اين فضا باز و مشكلات حل مي‌شود. اكنون نيز بايد از دانش روز و علم عالم استفاده شود؛ همان‌گونه كه ديگران از همه استعدادهاي جهان استفاده كرده و تنها مديريت را بر عهده داشته و فرصت‌سازي كرده‌اند، ايران نيز بايد اين‌گونه عمل كند، در حال حاضر ظرفيت انساني در اين كشور بسيار زياد است و عدالت همراه با علم است. اگر مي‌خواهيم جامعه‌اي عدالت‌محور شود بايد علم داشته باشد. اگر بخواهيم دين را استوار كنيم و بتوانيم محكم بايستيم و نترسيم، بايد به علم دست يابيم، علم مقدس و زيباست،‌ البته در اين راه همه بايد پرحوصله باشيم و راه را بگشاييم.

وي گفت: همين كه ايرانيان خارج از كشور آمده‌ند و ارتباطاتي برقرار شده و حتي معرفي اين متخصصان مي‌تواند در جهت افق‌دهي به دانشجويان ايراني كمك كند؛ در واقع اكنون ديگر مي‌توانيم بگوييم « دست به دست هم دهيم به مهر تا جهان بشر را آباد كنيم» و همانگونه كه اين ماموريت براي ايران از گذشته وجود داشته اكنون نيز بايد به اين ماموريت عمل كنيم.

به گزارش ايسنا حسني نماينده مجلس شوراي اسلامي در اين مراسم گفت: اميد است با فناوري‌ نوين فناوري‌هاي جديدي در زمينه درمان بيماري‌هاي قلب و عروق ايجاد شود. هزاره جديد هزاره آي‌تي است. اگر انسان سلامت جسماني و روحي نداشته باشد، اما به همه فناوري‌ها دست يابد، موفق نيست؛ زيرا همان‌گونه كه توليد ناخالص ملي شاخصي براي پيشرفت كشور است، جي ان اچ نيز شاخصي مهم در حوزه پيشرفت در كشور محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به فعاليت شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور افزود: افتخار مي‌كنم كه زمينه‌اي براي حضر ايرانيان خارج از كشور به وجود آمده و اكنون اين ايرانيان شكوفايي مي‌كنند. فراكسيون ايرانيان خارج از كشور همواره از كارآمدي شورا ممنون هستند. خوشبختانه بارقه‌هاي اميد بدين وسيله در ايرانيان خارج از كشور به وجود آمده است.

وي ادامه داد: ما به عنوان خادمان مجلس در فراكسيون حمايت از ايرانيان خارج از كشور بيشتر از گذشته فعال عمل كرده و تلاش مي‌كنيم كه حوزه‌هاي قانوني و مشكلاتي كه در شورا منعكس شده است را حل كنيم. در واقع كارآمدي شورا باعث شده كه كشور روز به روز پيشرفت كند.

همچنين در ادامه اين مراسم سالار آملي معاون معاونت علمي رياست جمهوري گفت: دولت ما دولت علم و فناوري بوده و موتور آن دانش روز است. با توجه به شرايط جهاني ما فكر مي‌كنيم كه نمي‌تواند نگاه ما تنها دولت رفاه و توسعه باشد. بدون شك بايد حالتي انتقالي از وضعيت كنوني به سمت دولت علم و فناوري فراهم شود.

وي افزود: هرگونه پياده شدن از ريل قطار علم ما را به مدت 200 سال عقب خواهد انداخت و در مقابل نيز اگر سوار بر اين قطار شويم 400 سال به جلو افتاده‌ايم. در واقع علوم فناوري‌هاي نوين نيز همانند مساله انرژي اتمي بايد به نتيجه برسد.

وي ادامه داد: براي حركت در مسير علم و فناوري احتياج به پارامتر توازن در حركت‌هاي كمي متناسب با حركت‌هاي كيفي و ايجاد تعادل بفا حلقه‌هاي فناوري و نوآوري است، بايد اين حركت تداوم يابد و اگر سرمايه‌گذاري‌ها به وجود نيايد نتيجه‌اي به همراه نخواهد داشت.

معاون معاونت علمي رياست جمهوري با اشاره به اين‌كه «مردم ايران بايد شيريني ارتباط با ايرانيان خارج از كشور را لمس كنند» ادامه داد: مردم بايد اين موضوع را درك كنند تا بتوانند بپذيرند كه معاونت علمي و ديگر دستگاه‌ها در مسيري نتيجه‌گرا حركت مي‌كنند.

وي اظهار كرد: فناوري‌هاي نوين فرصتي گران‌بهاست بر همين اساس در طي برگزاري همايش دو روزه 48 متن همكاري به امضا رسيد كه اين نشانه جوشش فكري و ارائه نقطه نظرات مشترك بوده كه قابل ارزش است.

نادري‌منش معاون علمي وزارت علوم و تحقيقات نيز با اشاره به اين‌كه «وزير علوم شخصا قرار بود در مراسم اختتاميه شركت كند اما به دليل برگزاري يك جلسه فوري نتوانست حضور يابد» گفت: در سال 58 تعداد مقالات بين‌المللي ارائه شده از سوي ايران 450 بوده و در سال 78 اين ميزان به 1030 مقاله رسيده اما اكنون در سال 88 بيش از 170 هزار مقاله بين‌المللي از سوي ايران ارائه مي‌شود. در واقع اين شيب رشد در جهان بي‌نظير است و تركيه بعد از ايران در اين مسير قرار دارد.

وي با بيان اين‌كه «نفوذ فناوري‌هاي نوين در جامعه به خصوص در بخش صنعت كم است» افزود: بايد در اين زمينه به تبديل اين علوم به ارزش افزوده تلاش كرد؛ زيرا در اين صورت يك سيستم پايدار به وجود مي‌آيد.

در ادامه اين مراسم رضا رمنعي هنرمند خوشنويسي يك اثر هنري را در اين مراسم به مشايي تقديم كرد و در تشريح اين اثر هنري گفت: در اين اثر مربع‌هاي طلايي به معناي ارتباط و تعامل به جاي تقابل مورد بررسي قرار گرفته و همچنين اشعار و نوشته‌هايي از عرفا و شعراي ايران نوشته شده است و اين اثر هنري مي‌خواهد نشان دهد كه تنها پل ارتباطي انسان‌ها،‌انديشه‌ها و بيانات آنان است.

مشايي نيز با تشكر از اين هنرمند اظهار كرد:‌اين اثر هنري تقديم به همه شماست. اين تابلو به يادگار در موزه ملي هنر ايران كه به تازگي توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور راه‌اندازي شده است نگهداري مي‌شود تا يادبودي از برگزاري اين جلسه از اين همايش دو روزه باشد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

دوشنبه 2 اسفند 1389  07:34 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها