عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بهترين زمان قرار دادن ايمپلنت بعد از كشيدن دندان است

بهترين زمان قرار دادن ايمپلنت بعد از كشيدن دندان است
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:35 ب.ظ

بر اساس نتايج يك پژوهش؛
بهترين زمان قرار دادن ايمپلنت بعد از كشيدن دندان است

خبرگزاري فارس: بر اساس نتايج تحقيقات يك پژوهش، ايمپلنت‌ها را در راستاي سلامتي و زيبايي دندان‌ها بعد از كشيدن دندان سريعأ بايد در رديف دنداني جايگزين كرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، ايمپلنت‌هاي Immediate بايد بلافاصله بعد از كشيدن دندان در ساكت دنداني قرار داده شود و حال اينكه ايمپلنت‌هاي Immediate _ delayed را بعد از چند هفته تا چند ماه قرار داده مي‌شوند تا بافت نرم بهبود يابد.


ايمپلنت‌هاي Delayed را نيز بعد از بهبود نسبي يا كامل استخوان قرار داده مي‌شوند زيرا مزاياي پتانسيل ايمپلنت‌هاي فوري از جمله كوتاه شدن زمان درمان، حفظ استخوان و در نتيجه زيبايي بهتر را در بر دارد.


احتمال عفونت و شكست بعد از قرار دادن ايمپلنت بعد از كشيدن در برخي مواقع رخ مي‌دهد زيرا فواصلي بين ايمپلنت و ديواره‌هاي استخواني ايجاد مي‌شود.


ايمپلنت‌هاي كه بلافاصله تحت فشار قرار مي‌گيرند به عنوان طرح درماني مفيد كه راحتي بيمار را افزايش مي‌دهند شناخته مي‌شوند.


هدف اين تحقيق ارزيابي موفقيت، مشكلات، زيبايي و رضايت بيمار ميان ايمپلنت‌هاي immediate و delayed و immediate _ delayed است.


تحقيق حاضر در مورد زمان قرار دادن ايمپلنت از سال 2000 تا 2010 با استفاده از جست‌وجوي مدلاين بررسي شده است.


براساس يافته‌هاي اين تحقيق مقادير بالاي ماندگاري و اسئواينتگريشن در ايمپلنت‌هاي immediately و درصد بالايي از تماس استخوان با ايمپلنت در ارزيابي‌هاي هيستولوژيك ايمپلنت‌هاي immediately و conventionally loaded را نشان مي‌دهد.


انتخاب دقيق بيماران مهمترين فاكتور براي جلوگيري از شكست درمان است و مشكلات زيبايي عامل تعيين كننده بين دو روش گذاشتن ايمپلنت است.


مدارك كافي براي تعيين معايب و مزاياي اين روش‌ها وجود ندارد ولي به نظر مي‌رسد ايمپلنت‌هاي immediate و delayed _ immediate ريسك بالاتري از نظر شكست و مشكلات را دارند.


براساس نتايج زيبايي هم اگر ايمپلنت بلافاصله بعد از كشيدن دندان جايگزين شود بهتر است اگرچه نتايج كوتاه مدت مناسب در زمينه زيبايي در اين روش‌ها به دست مي‌آيد ولي با اين حال پارامتر‌هاي مهمي چون بافت نرم و رضايت بيمار نياز به بررسي دارد.


اين پژوهش توسط متخصصان دندانپزشكي كشور از جمله اساتيد مرتضي نشاندار، شادي جوادي، امين پاشا صمديان، مسعود سليمان‌ها و زهرا نعمت الهيان عضو انجمن علمي پروستودونتيست‌هاي ايران صورت پذيرفته است.

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1817
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها