عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

عضو انجمن دوست‌داران ميراث فرهنگي شوش: قلعه‌ي شوش بدون رسيدگي فرومي‌ريزد

عضو انجمن دوست‌داران ميراث فرهنگي شوش: قلعه‌ي شوش بدون رسيدگي فرومي‌ريزد
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:35 ب.ظ

عضو انجمن دوست‌داران ميراث فرهنگي شوش معتقد است: بارندگي‌هاي سيل‌آسا و تصميم‌گيري‌هاي غيرکارشناسي در گذشته، سبب فروريختن بخشي از سقف قلعه‌ي شوش شد.

 

لقمان احمدزاده شوهاني در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خورستان، بيان كرد: هرچند لايه‌اي از آجر ديوارهاي خشتي قلعه‌ي شوش را پوشانده، اما به مرور زمان، نفوذ آب باران سبب شسته شدن اين ديوارهاي خشتي از درون شده است.

 

او تأكيد كرد: قلعه‌ي باستان‌شناسي شوش به مرمت مداوم و اصولي نياز دارد. در صورت نبود توجه و رسيدگي به قلعه‌ي شوش، اين قلعه فروخواهد ريخت.

 

نايب رييس انجمن دوست‌داران ميراث فرهنگي شوش گفت: بخش قابل توجهي از نماي آجري ديوارهاي قلعه در سال‌هاي گذشته به‌گونه‌اي غيراصولي بندکشي شده بود. امروز مي‌بينيم در بارندگي اخير بيشتر بندکشي‌ها شسته شده است. همچنين در ترکيب ملات براي بندکشي ديوارهاي قلعه از سبوس استفاده شده است که غذايي لذيذ براي موريانه‌ها به‌شمار مي‌آيد!

 

او ادامه داد: يکي ديگر از عوامل مؤثر در تخريب قلعه‌ي باستان‌شناسي شوش، تصميم‌گيري‌هاي غيرکارشناسي و مرمت‌هاي غيراصولي (بَزَک کردن) در گذشته بوده است. براي مثال، نصب ناودان‌هاي فلزي نقره‌يي رنگ در نماي قلعه براي دفع آب‌هاي حاصل از بارندگي فقط جنبه‌ي نمايشي داشته است و اين ناوداني‌ها قادر به تخليه و هدايت آب‌هاي ناشي از بارندگي نيستند، در نتيجه، آب باران روي بام قلعه جمع مي‌شود و فشار حاصل از آن سبب فروريختن بخش‌هايي از سقف قلعه شده است.

 

احمدزاده شوهاني گفت: حذف چهارچوب پنجره‌ها بدون جايگزين كردن چهارچوب جديد در نماي بيروني قلعه که به نوعي نقش نگهدارنده را ايفا مي‌کرد، سبب ورود رطوبت، بارندگي و سست شدن بخش‌هاي فوقاني بنا شده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها