عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رييس کل دادگستري استان اردبيل: شوراي حل اختلاف، نمونه‌اي از دموکراسي اسلامي است

رييس کل دادگستري استان اردبيل: شوراي حل اختلاف، نمونه‌اي از دموکراسي اسلامي است
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:35 ب.ظ

رييس کل دادگستري اردبيل گفت: اگر دستگاه‌هاي اجرايي به وظايف خود درست عمل کنند، پرونده‌هاي وارده به دادگستري‌ها کاهش مي‌يابد.

به گزارش ايسنا، غلامعلي رضايي جلسه شوراي اداري پارس آباد با تبريک سالروز ولادت پيامبر اكرم (ص)، اهميت وحدت و تأکيدات دين مبين اسلام در خصوص اتحاد را تشريح و به فلسفه نامگذاري هفته وحدت اشاره کرد.

وي با تشريح تلاش دشمنان براي ايجاد تفرقه به ويژه طرح و برجسته سازي موضوع قوميت گرايي در مقابل اسلام وحدت گرا، اعتقادات ديني و ولايت فقيه را عامل پيروزي در مقابل توطئه‌ها دانست و افزود: امروز وحدت حول محور اسلام در حال انتشار به تمام بشريت در جهان است.

رضايي با اشاره به اهميت و جايگاه ولايت و ولي فقيه در هدايت افراد و جامعه تأکيد کرد: امروز ولايت فقيه در رأس همه امور و محور تقويت وحدت و اسلام است.

رييس کل دادگستري استان اردبيل در بخش ديگري از سخنان خود، توفيق خدمت به مردم براي جلب رضايت پروردگار را به برکت انقلاب شکوهمند اسلامي دانست و بر شکرگزاري بر اين توفيق الهي و دقت به مسئوليت امانت سنگين پست‌ها در نظام تأکيد كرد.

رضايي با اشاره به حجم غير قابل قبول ورودي پرونده‌ها به دادگستري‌ها در سراسر کشور و استان اردبيل افزود: اگر دستگاههاي اداري به وظايف قانوني خود بهتر عمل کنند، ميزان پرونده‌هاي وارده به دادگستري‌ها در حد قابل توجهي کاهش مي‌يابد.

وي با تشريح تبعات برخورد قضايي صرف با معضلات اجتماعي و تبعات صدور احکام قضايي در دعاوي و اختلافات، توجه به پيشگيري را ضروري دانست و گفت: ارتقاء معنويات عامل مهم پيشگيري از وقوع جرائم و تخلفات است و شکي نيست که دوري از آموزه‌هاي ديني، موجب افزايش اختلافات است.

رييس کل دادگستري استان اردبيل در ادامه، برکات شوراهاي حل اختلاف را در کاهش ورودي پرونده‌ها به دادگستري، حل و فصل ريشه‌اي اختلافات و حاکميت صلح و صفا بين مردم تشريح کرد و گفت: مشارکت دادن مردم در سرنوشت قضايي خويش به واسطه شوراها، نمونه دموکراسي اسلامي است و همه بايد قدردان شوراهاي حل اختلاف به عنوان يک برکت و نعمت و رحمت در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران باشيم.

در ادامه اين جلسه، غلامرضا مهدوي رييس شوراهاي حل اختلاف استان اردبيل نيز گزارشي از عملکرد شوراهاي استان ارائه كرد و گفت: اکنون تعداد 1233 نفر در شوراهاي حل اختلاف استان در قالب 278 شعبه فعاليت دارند و با خدمات بي منت خود، ماهانه حدود 5000 پرونده را در شوراها مختومه مي‌كنند که تعداد قابل توجهي از پرونده‌هاي مختومه شده، با برقراري صلح و سازش خاتمه مي‌يابد.

مهدوي با قدرداني از اعضاي شوراهاي حل اختلاف، بر تقويت شوراها به ويژه در حوزه قضايي پارس آباد تأکيد کرد.

خدابنده فرماندار شهرستان مرزي پارس آباد نيز در جلسه شوراي اداري، با ارائه گزارشي از وضعيت شهرستان در بخش‌هاي مختلف، از همکاري و تفاهم شايسته دستگاه قضايي شهرستان قدرداني کرد.

هم‌چنين رييس کل دادگستري استان اردبيل و هيات همراه مرکب از معاون قضايي در امور شوراهاي حل اختلاف استان، معاون برنامه‌ريزي و رييس حفاظت و اطلاعات دادگستري و مشاور فرهنگي و مدير روابط عمومي و ارتباطات دادگستري به منظور شرکت در جلسه شوراي اداري پارس آباد، ديدار با قضات و کارمندان، اعضاي شوراهاي حل اختلاف و بازديد از مجتمع‌هاي مربوطه، در شهرستان مرزي پارس آباد حضور يافتند.

رضايي پس از حضور در جلسه شوراي اداري شهرستان پارس آباد که در محل دادگستري برگزار شد، فعاليت‌هاي ديگري از قبيل ديدار مردمي و ملاقات با مراجعان به دادگستري، صدور دستورات لازم در خصوص درخواست‌ها و مشکلات طرح شده حقوقي و قضايي، ديدار با قضات و کارمندان و شرکت در نماز جماعت اول وقت را نيز در برنامه خود داشت.

در اين سفر يک روزه رييس کل دادگستري استان اردبيل و هيات همراه در حوزه قضايي اصلاندوز از توابع پارس آباد و حوزه انگوت از توابع گرمي نيز حضور يافته ضمن ديدار با قضات و کارمندان و اعضاي مردمي شوراهاي حل اختلاف به بررسي عملکرد شوراها پرداخته و از خدمات اعضاي مردمي شوراهاي حل اختلاف در حل و فصل اختلافات، قدرداني كردند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها