عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

وزير كشور: باقيمانده يارانه بليت مترو طبق روال پرداخت مي‌شود

وزير كشور: باقيمانده يارانه بليت مترو طبق روال پرداخت مي‌شود
دوشنبه 2 اسفند 1389  07:38 ب.ظ

وزير كشور در نشست مشاوران دستگاههاي اجرايي و مديران كل امور بانوان استانداريهاي سراسر كشور، گفت: در حال حاضر تنها حربه دشمنان براي ضربه زدن به نظام اسلامي زير سوال بردن قوانين و مقررات اسلامي و عمليات رواني در قالب تهديد و جنگ نرم عليه كيان خانواده است.

به گزارش خبرنگار«اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مصطفي محمد نجار با اشاره بر ضرورت انسجام، همكاري و هم افزايي و استفاده از تمامي ظرفيت‌هاي موجود در جهت ارتقاء سطح دانش زنان گفت: فرهنگ سازي لازم جهت تكريم زنان در خانواده و ارتقاء سطح فرهنگ و دانش براي آنان ضروري است.

وي افزود: خانواده طبيعي‌ترين نهاد اجتماعي و حساس‌ترين و بنيادي‌ترين سازمان اجتماعي است.

وزيركشور با بيان اينكه اگر زنان نقش خود در اجتماع را به خوبي ايفا كنند جامعه اصلاح خواهد شد، خاطرنشان كرد: نقش زن، نقش تربيت، انسان سازي و ترويج محبت و عشق در جامه است اگر به اين نقش خدشه‌اي وارد شود، جامعه و مسير اصلاح آن با مشكل مواجه مي شود.

وي با اشاره به طرح مواردي چون كنوانسيون رفع تبعيض از زنان، برابري ديه زن و مرد و كشف و آزادي حجاب از سوي دشمنان، گفت: مقايسه جايگاه زن در جهان غرب و در تعاليم اسلام پاسخ مناسبي به اين ادعاهاست.

نجار با بيان اينكه دنياي غرب به موضوع حقوق زن نگاهي كاملاً سياسي و در جهت مقاصد و اهداف شوم و پليد خود دارد، گفت: فرهنگ غرب هيچگاه يك حقوق مشخص و ثابتي در مورد زنان نداشته و همواره استفاده ابزاري از آنان را ملاك نظر و عمل قرار داده است.

وي با بيان اينكه زن مسلمان كسي است كه الگويي چون حضرت زهرا (ص)، حضرت خديجه و حضرت زينب (ص) دارد، گفت: در نگاه اسلام به زن، هيچ اثري از شعار زدگي ديده نمي شود بر خلاف غرب كه تمام نوشته‌ها، گفته‌ها و ادعاهايش درباره زنان شعاري بيش نيست.

وزير كشور با بيان اينكه امروز دشمنان با برنامه‌ريزي دقيق و نرم كيان كشور را كه از كيان خانواده نشات مي گيرد هدف قرار داده است، تصريح كرد: زنان و بانوان مسلمان ايراني مي‌توانند با ساختن محيطي امن و سرشار از آرامش و امنيت براي خانواده خود سدي مستحكم در برابر آماج حمله‌هاي نرم و خانمان سوز دشمن بنا كنند.

وي ادامه داد: تشكيل منظم جلسات كارگروه فرهنگ در استان‌ها در جريان دور سوم سفرهاي استاني در جهت تحكيم و تعالي خانواده از رويكردهاي فرهنگي دولت دهم است.

وي با اشاره به حضور چهار زن در كابينه دهم، 560 قاضي زن، حضور مشاورين امور بانوان در وزارتخانه‌ها و استانداري‌ها، اظهار داشت: در دولت نهم و دهم بر خلاف شعار زدگي دولت‌هاي گذشته، عملاً به زنان ارزش و بها داده شده و آنان در مناصب و جايگاه‌هاي استحقاقي خود قرار گرفته‌اند.

نجار افزود: در اولويت بودن زنان در موضوع دور كاري، افزايش تسهيلات و مرخصي زايمان براي تربيت فرزندان، نگاه ويژه به زنان سرپرست خانوار و بيمه آنها و اشتغال زنان از جمله توجهات دولت به مسئله زنان است.

وزير كشور با اشاره به طرح بزرگ اقصادي هدفمندسازي يارانه‌ها تصريح كرد : زنان در اجراي اين طرح از جمله اقشار و گروه‌هايي هستند كه توانسته‌اند در بحث الگوي صحيح و اصلاح روش‌هاي مصرف دولت را ياري كنند.

وي، احياي حقوق انسان به ويژه زنان، تلاش براي شناساندن الگوهاي برتر زنان، تبيين جايگاه زنان، ايجاد و استقرار مشاوران و مديران كل بانوان در دستگاه‌ها را از جمله برنامه‌ها و نگاه ويژه دولت و رياست جمهوري به ظرفيت‌هاي نهفته زنان ايراني برشمرد.

نجار ادامه داد: وزارت كشور به واسطه مسئوليت خود در شوراي اجتماعي و با هدف جلوگيري از تهديدات و آسيب‌هاي اجتماعي، طرح‌هاي مختلفي با رويكرد ديني در كارگروه‌هاي مربوطه پيگيري و مصوب كرده است.

به گفته وي، طرح تحكيم و تعالي بنيان خانواده و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي بويژه طلاق، تسهيل و حمايت از برنامه ازدواج آسان و پايدار بعنوان يكي از اولويت‌ها مي‌باشد.

وزير كشور، كاركردهاي برنامه ملي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي در طرح 7 محوري تحول اجتماعي و همچنين طرح‌هايي در زمينه آداب و مهارت‌هاي زندگي را از جمله اين طرح ها عنوان و تاكيد كرد: طرح‌ها با رويكرد ديني در زمينه تعالي علمي و معنوي خانواده و جامعه پيگيري و اجرايي شود.

وزير كشور با تاكيد بر انجام كارهاي فرهنگي خاص، تقويت ارزش‌هاي اسلامي و ضروت سرعت بخشيدن به اين فعاليت‌ها، اظهار كرد: با توجه به اينكه عفاف ريشه حجاب است بايد تمام اقدامات و تلاش ها در جهت نهادينه شدن عفاف كه شامل مرد و زن است صورت گيرد.

نجار در پايان با اشاره به اهتمام و توجه به رويكرد فرهنگي دولت در تنظيم تمامي طرح ها و برنامه‌ها خاطرنشان كرد: همفكري و تبادل نظر با اساتيد حوزه و دانشگاه و صاحبنظران عرصه‌هاي فرهنگ و استفاده از ظرفيت‌هاي اين نهاد ضروري است.

باقيمانده يارانه بليت مترو طبق روال پرداخت مي‌شود

همچنين محمد نجار در حاشيه نشست مشاوران دستگاه‌هاي اجرايي و مديران كل امور بانوان استانها در جمع خبرنگاران، گفت: بخشي از يارانه بليت مترو پرداخت شده و مابقي نيز طبق روال پرداخت خواهد شد.

وي در پاسخ به ايسنا در خصوص انسداد و كنترل مرزها توسط هواپيماهاي بدون سرنشين و تجهيزات مدرن، اظهار كرد: بيش از 8 هزار كيلومتر مرز آبي و زميني در سراسر كشور داريم، لذا با توجه به وجود نقاط مختلف با ويژگي‌هاي خاص نياز است كه از امكانات خاصي در هر نقطه استفاده كنيم.

وي ادامه داد: در برخي نقاط بايد از تجهيزات خاص مثل امكانات مدرن راداري و هواپيماي بدون سرنشين استفاده شود كه كارهاي خوبي در اين زمينه انجام شده است.

وضعيت حجاب و عفاف رو به بهبود است

وزير كشور با اشاره به بحث حجاب و عفاف نيز گفت: پيمايش علمي و مستندي كه از سراسر كشور درباره بحث حجاب و عفاف بعمل آمده، نشان مي‌دهد كه وضعيت رو به بهبود است و در اين راستا ارتقاي فرهنگ عمومي در دستور كار دولت قرار گرفته است كه در دست پيگيري است.

نجار درباره برنامه‌هاي اين نشست نيز اظهار كرد: در اين جلسه برنامه‌هاي حوزه زنان در سراسر كشور مورد بحث و بررسي قرار گرفت و با توجه به مصوبات شوراي اجتماعي زنان از جمله توجه به تعالي خانواده، ازدواج آسان و پايدار، نشاط جوانان و مبارزه با مواد مخدر، بخشي از اين مباحث كه مربوط به حوزه زنان بود مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

وي افزود: همچنين مقرر شد تا مشكلات و مسايل اجرايي مابين ستاد وزارت كشور در سطح استانها و شهرستانها مرتفع شود.

وزارت كشور موافق اختصاص يك درصد از بودجه‌ فرهنگ و هنر استانها به بخش زنان است

وي در خصوص نبود ساختار منظم امور زنان و كمبود بودجه در اين حوزه كه بعنوان دو مشكل اساسي در اين نشست مطرح شد، گفت: مشكل ساختار نيست بلكه مقرر شده تا ساختار امور بانوان را گسترش دهند كه اين امر در وزارت كشور انجام مي‌شود.

وزير كشور در پايان خاطرنشان كرد: تقاضاي بانوان اين بود كه يك درصد از بودجه‌ فرهنگ و هنر استانها به بخش زنان اختصاص ‌يابد كه وزارتخانه نيز موافق اين طرح است اما بايد پيشنهاد آن تقديم دولت شود.

در ديدار با سفير آلمان؛

دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

غرب بايد رويکردش را در قبال مبارزه با موادمخدر تغيير دهد

 

دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنين در ديدار با سفير آلمان، با اشاره به ناکافي بودن فعاليت‌هاي اروپا و غرب در مبارزه با موادمخدر، گفت: بايد رويکردها را در اين زمينه تغيير بدهيد و مشارکت جدي و عملي در کنار ايران داشته باشيد تا به نتيجه مطلوب برسيم.

وي در اين ديدار با تاکيد مجدد بر پرداخت هزينه انساني و مالي فراوان جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با پديده مواد مخدر، گفت: ايران با صرف هزينه‌هاي بسيار مانع از ورود موادمخدر به سمت غرب مي‌شود و در اين راه تاکنون بيش از 3700 شهيد و 11000 جانباز تقديم کرده است.

وي تاکيد کرد: دنيا بايد جايگاه جمهوري اسلامي ايران را در اين مبارزه همه‌جانبه با موادمخدر بشناسد و تلاش‌ها و اقداماتي که ايران در اين راه انجام مي‌دهد براي همگان تعريف شود و اين امر بايد به‌وسيله کشورهاي اروپايي و گروه ميني دوبلين و دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل صورت پذيرد.

وي به کمک‌هاي اندک 10 ميليون دلاري کشورهاي ميني دوبلين و UNODC براي مبارزه با موادمخدر به ايران اشاره و تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران تاکنون فقط 700 ميليون دلار براي بستن مرزهاي شرقي کشور هزينه کرده است.

وزير کشور ادامه داد: فعاليتي که در حوزه مبارزه همه‌جانبه با موادمخدر انجام مي‌شود يک وظيفه انساني، ديني و عرفي است و غرب نبايد به بهانه‌هاي واهي سياسي مانع انجام اين فعاليت‌ها شود زيرا اين مبارزه به نفع تمامي مردم جهان بدون توجه به مليت‌ و مذهب‌شان است.

وي به راه‌اندازي مراکز درمان، نگهداري و کاهش آسيب بجاي استفاده از زندان براي مجرمين موادمخدر اشاره کرد و افزود: ايران اقدامات بسيار خوبي در زمينه‌هاي مختلف درمان، پيشگيري، کاهش تقاضا و مقابله با عرضه انجام داده است.

محمدنجار در خاتمه تصريح كرد: طبق قانون جديد مبارزه با موادمخدر معتاد مجرم نيست بلکه بيمار است و براي درمان به مراکز درماني دولتي يا بخش خصوصي معرفي مي شود و مادامي که تحت درمان است از تعقيب مصون است.

سفير آلمان:

ايران يك مدل در مبارزه با موادمخدر درعرصه جهاني است

همچنين در اين ديدار، برنارد اربال سفير کشور آلمان و رئيس گروه ميني دوبلين از ايران به عنوان يک مدل در مبارزه با موادمخدر در عرصه جهاني ياد کرد و گفت: جامعه جهاني بايد بابت استقامت ايران در برابر ترانزيت موادمخدر از اين کشور تشکر نمايد.

وي ضمن بيان اينکه يک کشور به تنهايي نمي تواند مبارزه با موادمخدر را پيش ببرد، گفت: اين يک معضل جهاني است و بيشترين ضربه را نيز ايران از اين بابت متحمل مي‌شود.

برنارد اربال ضمن ابراز تمايل به داشتن ارتباطي عميق‌تر با ستاد مبارزه با موادمخدر براي حصول به دستاوردهاي بيشتر ادامه داد: محورهاي "پيشگيري"، "درمان و بازپروري"، "کنترل HIV و بيماري ايدز"، "مبارزه با عرضه و کنترل موادمخدر" و "مجازات‌هاي جايگزين زندان" از جمله مقوله‌هايي است که با همکاري و تعامل مي‌توان از تجربيات طرفين در آنها استفاده کرد.

سفير آلمان و رئيس گروه ميني دوبلين، ايران را ستوني محکم در پيشاني خط مقابله با موادمخدر برشمرد و گفت: حجم بسياري از اين مبارزه بر دوش ايران است و ما آمادگي داريم تا قسمت کوچکي از اين بار را از دوش ايران برداريم هرچند آگاهيم حجم اين کمک‌ها بسيار کم است.

وي از ايران به عنوان يک مدل در مبارزه با موادمخدر در عرصه جهاني ياد کرد و گفت: جامعه جهاني بايد بابت استقامت ايران در برابر ترانزيت موادمخدر از اين کشور تشکر كند.

اربال به اقدامات کشورهاي عضو ابتکار سه جانبه براي هماهنگي در امر مبارزه با مواد مخدر در منطقه اشاره کرد و گفت: اقدامات ايران براي مقابله با موادمخدر و همچنين مبارزه براي کاهش تقاضا و مسائل مربوط به بيماري ايدز و HIV قابل تقدير است.

سفير آلمان در خاتمه گفت: برنامه‌اي براي سال‌هاي 2011 تا 2014 توسط UNODC تصويب شده است که با همکاري کشورهاي عضو ميني دوبلين و ستاد مبارزه با موادمخدر ميتوان از آن به عنوان يک ابزار کارآمد عليه موادمخدر استفاده کرد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها