عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آمريكا با حمايت از اسرائيل جهان عرب را عليه خود شوراند

آمريكا با حمايت از اسرائيل جهان عرب را عليه خود شوراند
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:02 ب.ظ

89/12/02 - 15:36
شماره:8912020203
روزنامه روس:
آمريكا با حمايت از اسرائيل جهان عرب را عليه خود شوراند

خبرگزاري فارس: تحليلگران معتقدند آمريكا با وتوي قطعنامه ضد اسرائيلي در شوراي امنيت مرتكب اشتباه بزرگي شده و انزجار مردم عرب كه اخيرا تمايلات ضد دولتي پيدا كرده‌اند را نسبت به خود افزايش داده است.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «كامرسانت»، آمريكا پيش‌نويس قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل در خصوص محكوميت اسرائيل براي ادامه شهرك‌سازي براي يهوديان در كرانه باختري رود اردن فلسطين را وتو كرد.اين در حالي است كه فلسطين قصد دارد اين هفته قطعنامه‌اي را براي بررسي در مجمع عمومي سازمان ملل پيشنهاد دهد كه آمريكا ديگر نمي‌تواند از حق وتوي خويش استفاده كند.كارشناسان به اين نكته اشاره كردند كه از زمان رسيدن "باراك اوباما " به سمت رياست‌جمهوري آمريكا در ژانويه سال 2009، اين نخستين بار بود كه اين كشور از حق وتوي خويش استفاده كرد. به عقيده مقامات واشنگتن، تصويب چنين اسنادي ممكن است به حل و فصل مناقشه فلسطين-اسرائيل كه آمريكا در تلاش براي از سرگيري مذاكرات در اين خصوص است، آسيب برساند.ولي اكثر ناظرين سياسي اين تصميم آمريكا را يك اشتباه ارزيابي كردند. خودداري از حمايت از قطعنامه ضداسرائيلي در شوراي امنيت در حالي كه ساير اعضاي اين شورا از آن حمايت كردند، بطور مرسوم نارضايتي جهان عرب را به دنبال خواهد داشت.ضمن اينكه تمايلات ضد دولتي كنوني كه در كشورهاي عرب خاورميانه در جريان است، تاكنون نيز باعث سرنگوني رژيم‌هاي حاكم بر تونس و مصر شده و اين تمايلات ضد دولتي بسرعت در حال گسترش در ساير كشورهاي عربي است. بدين ترتيب وتوي قطعنامه‌اي كه در دفاع از حق ملت فلسطين بود، بدون ترديد باعث انزجار بيشتر مردم از آمريكا در اين منطقه خواهد شد.اين در حالي است كه "بنيامين نتانياهو " نخست وزير اسرائيل بلافاصله بعد از راي گيري در شوراي امنيت از مقامات واشنگتن قدرداني كرد. به عقيده برخي تحليلگران اسرائيلي، احتمالا واشنگتن در آينده نزديك خواهان امتيازدهي جدي از سوي مقامات تل آويو در ازاي وتوي قطعنامه ضداسرائيلي خواهد شد.البته مقامات فلسطيني از هم اكنون اعلام كردند كه قصد دارد قطعنامه مشابهي را در مجمع عمومي سازمان ملل به راي بگذارند كه در آنجا ديگر آمريكا قادر نيست از حق وتوي خويش براي مخالفت با آن استفاده كند.

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286857
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها