عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

هفته وحدت هفته بسيج مسلمانان عليه استكبار جهاني است

هفته وحدت هفته بسيج مسلمانان عليه استكبار جهاني است
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:08 ب.ظ

89/12/02 - 16:10
شماره:8912010938
روزنامه‌نگار افغان در گفت‌وگو با فارس:
هفته وحدت هفته بسيج مسلمانان عليه استكبار جهاني است

خبرگزاري فارس: روزنامه نگار افغان هفته وحدت را هفته بسيج مسلمانان عليه استكبار جهاني خواند و اين ايام را عاملي موثر و ارزشمند در اعتلاء و عزت مسلمانان جهان دانست.

"فاضل محجوب " در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در كابل گفت: پيروزي انقلاب اسلامي ايران باعث حساسيت دشمنان اسلام شد و آنان را بر آن داشت تا در جهت ايجاد اختلاف و تفرقه ميان مسلمانان گام بردارند.
وي افزود: امام خميني(ره) با درك اين مسئله و جلوگيري از ايجاد اختلاف ميان مسلمانان با عناوين مختلف، اين هفته را هفته وحدت نامگذاري كرد تا پيروان 2 مذهب تشيع و تسنن با برپايي گردهمايي ها و سمينارهاي علمي با يكديگر نزديك شوند.
محجوب افزود: نامگذاري هفته وحدت از سوي امام خميني (ره) مي‌تواند نقش خوبي در نزديك شدن قلوب مومنين و مسلمانان شيعه و سني و نتايج ملموسي در كشور هاي مختلف داشته است.
روزنامه نگار افغان خاطر نشان كرد: در طول اين هفته، سمينارها و مجالس زيادي مبتني بر وحدت اهل تشيع و تسنن در سراسر كشورهاي اسلامي برگزار مي شود و در مورد نياز و ضرورت به وحدت، چگونگي و استحكام آن گفت‌وگوهايي صورت مي‌گيرد.
وي گفت: انتقال پيام‌ها از اين گونه مجالس و سمينار ها توسط رسانه‌هاي ديني به مردم و جلب توجه افكار عمومي در اين راستا از جمله كاركردها و پيامدهاي اين هفته است.
به گفته اين روزنامه نگار افغان، نامگذاري هفته وحدت در ايام تولد پيامبر اسلام كه ابتداي آن به نظر اهل سنت و پايان آن به نقل از اهل تشيع روز تولد پيامبر است، علاوه بر جنبه مذهبي و شرعي، از نظر اجتماعي و سياسي نيز اقدامي قابل تأمل است.
وي اظهار داشت: كتابهايي كه در اين زمينه نوشته شده و مي شود، مي‌تواند از پيامدهاي خوب هفته وحدت بشمار رود، زيرا بدون انعقاد اين گونه مجالس نيازمندي و ضرورت به وحدت ميان مسلمان كمتر تداعي مي‌شود.
اين صاحب نظر افغان تصريح كرد، امام خميني (ره) اين هفته را به مناسبت تولد پيامبر اسلام در اين هفته نام گذاري كرده است اما مسئوليت بعدي آن در قدم اول متوجه علماي اسلام و دلسوزان به دين است كه آنان چگونه از اين مناسبت بنام هفته وحدت در راستاي تحكيم وحدت اسلامي ميان مسلمانان استفاده كنند.
مدير مسئول هفته نامه "انصاف " اظهار داشت: همزيستي مسالمت آميز و برادري كه ميان شيعه و سني در افغانستان حاكم هست، مي تواند الگويي براي ديگر كشورهاي اسلامي باشد.
به باور وي، اهل سنت و تشيع در ساير كشورها مانند افغانستان زندگي مصالحت آميز ندارند و نزاعي در افغانستان نبوده كه منشا آن تعصبات مذهبي بوده باشد كه اين نكته مي‌تواند الگويي براي كشورهاي اسلامي باشد.
وي نقش كشورهاي استكباري را به عنوان عامل اختلاف ميان مسلمانان برجسته دانست و گفت: كشورهاي استكباري هميشه از آب گل آلود ماهي گرفته اند و در تاريخ ثابت شده كه آنها از تفرقه مسلمانان به صورت اساسي در جهت تامين منافع خود استفاده كرده اند.
مجبوب افزود: كشورهاي استكباري با بزرگنمايي اختلافات و انگشت گذاشتن بر آن هستند تا وانمود كنند كه نقاط وصل مسلمانان كمتر از نقاط فصل آنهاست.
وي ادامه داد كه مسلمانان با آگاهي از اين گونه مسائل بايد تلاش كنند تا با ناديده گرفتن اين گونه فاصله ها، توجه بشتري بر نقاط مشترك ديني صورت گيرد.
وي تصريح كه اگر آمريكا و يا كشورهاي اروپايي به يك كشور اسلامي حمله مي‌كنند، ديگر كشورهاي اسلامي يا بي‌تفاوت هستند و يا اين كه به نحوي از حمله آمريكا خوشحال مي‌شوند.
وي گفت: كشورهاي استكباري، مانند آمريكا امروز اركان جهان اسلام، دين و زير بناهاي جامعه اسلامي را نشانه گرفته اند و قصد دارند آن را از بين ببرند، در چنين وضعيتي برگزاري مراسم مذهبي و ديني مانند هفته وحدت حس مسئوليت پذيري را در درون مسلمانان زنده نگه‌ مي‌دارد.
وي گفت: نقش انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) را در راستاي وحدت اسلامي نمي توان انكار كرد و انقلاب اسلامي ايران نوعي خود آگاهي به كشورهاي اسلامي و مسلمانان آزاديخواه القا كرد.
محجوب با اشاره به اين كه انقلاب اسلامي ايران آغازگر انقلاب‌هاي ديگر در سرزمين هاي اسلامي بود، گفت: امروز بخشي از تحولات مصر متاثر از انقلاب اسلامي ايران است.
وي افزود: اگر در مصر دولتي صد در صد اسلامي هم هسته گذاري نشود، اما دولت آينده مصر تفاوت‌هاي زيادي با رژيم خود كامه "حسني مبارك " خواهد داشت و ديگر در مصر گروه‌هاي اسلامي ممنوع الفعاليت نخواهند بود، بلكه آزادي نسبي براي فعالان مسلمانان بوجود خواهد آمد.
روزنامه نگار افغان، مبارزه، مقاومت و جهاد حزب الله لبنان، مردم فلسطين و افغانستان را از جمله تحولاتي ذكر كرد كه انقلاب اسلامي ايران بر آن تاثيرگذار بوده است.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها