عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اينديپندنت: غرب از دخالت در اتفاقات درمانده شده است

اينديپندنت: غرب از دخالت در اتفاقات درمانده شده است
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:11 ب.ظ

89/12/02 - 16:47
شماره:8912020549
با اشاره به خيزش مردم خاورميانه عليه ديكتاتورها؛
اينديپندنت: غرب از دخالت در اتفاقات درمانده شده است

خبرگزاري فارس: يك روزنامه انگليسي با اشاره به سرعت اتفاقات خاورميانه عليه متحدان كشورهاي غربي، تصريح كرد زنگ خطري كه دائما به صدا در مي‌آيد ناتواني غرب از دخالت در اتفاقات سريع منطقه است.

به گزارش فارس، روزنامه انگليسي اينديپندنت در سرمقاله امروز خود با اشاره به سياست‌هاي كشورهاي غربي در قبال كشورهاي ديگر بخصوص جهان عرب، اين سياست‌ها را اشتباه خواند.اين روزنامه با اشاره به توني بلر نخست وزير اسبق انگليس كه حمله به افغانستان و عراق را در كارنامه خود دارد، اعلام كرد كه بلر پس از حوادث يازده سپتامبر هشدار داد و گفت: «تعادل به هم خورده است و دو كفه ترازو بالا و پايين مي‌روند. ولي بسرعت بار ديگر آرام خواهند گرفت. در حالي كه ما انتظار اين آرامش را مي‌كشيم بياييد جهان را دوباره با هم تشكيل [و نظم] بدهيم».اينديپندنت افزود: اين سخنان را كه امروز به ياد مي‌آوريم، بار ديگر حس قدرت و افتخاري كه در خود دارد را احساس مي‌كنيم ولي در عين حال مي‌بينيم چقدر گمراه[كننده] است. تشكيل دوباره جهان كه بلر از آن سخن گفت، دو جنگ روي دست ما گذاشت شايد چيزي هم بيشتر.اين روزنامه انگليسي در ادامه انتقاد خود از بلر و سياست‌هاي غرب، نوشت: امروز و پس از گذشت يك دهه از آن سخنان بلر، ترازوي جغرافياي سياسي بار ديگر نامتعادل شده است. در كمتر از دو ماه از آغاز تظاهرات‌ها در خيابان‌هاي تونس، كم كم ناتواني و عجز ما براي تشكيل هر چيزي حتي بخش نزديك دنياي اطراف ما براي ما روشن مي‌شود.اينديپندنت نوشت: سرعت اتفاقات، نفس را در سينه حبس مي‌كند. يك هفته پيش خاندان پادشاهي بحرين، تظاهرات‌ها را كه بخشي از مردم آن را آغاز كردند، سركوب كرد ولي چه زود در نهايت به مذاكره با مخالفان تن داد.* شـن‌هـاي روانبنا بر اين گزارش، اعتراض‌ها در الجزاير و يمن به درگيري‌هاي شديد منجر شد در حالي كه مصري ها سقوط مبارك را جشن گرفتند، شن‌ها زير پاي حاكمان روان شده است.به نظر مي‌رسد درگيري‌ها در شرق ليبي شديدتر باشد زيرا گفته مي‌شود كه سرهنگ قذافي سلاح‌هاي سنگين و مزدوران خارجي را در كشور مستقر كرده است تا حكومت وي را حفظ كنند.اين روزنامه انگليسي تصريح كرد: ما از بحران كانال سوئز در سال 1956 آموخته‌ايم كه تلاش براي در كنترل گرفتن مجراي تاريخ تنها كار را از آني كه هست بدتر مي‌كند.* ناتــوانـي و اهـــمــالروزنامه انگليسي اينديپندنت افزود: به نظر مي‌رسد قدرت ما [غربي‌ها] فقط در حد هشدار دادن است تا نتيجه‌گيري كردن. قدرت ما محدود است به هشدار دادن زيرا در حالي كه همه دنيا توانستند اتفاقات مصر و بحرين را با دقت هر چه تمام‌تر دنبال كنند، رسانه‌هاي تقريبا فلج ما زمانيكه كار به ليبي رسيد به سختي توانست ميزان ناآرامي را تشخيص بدهد و اگر شجاعت برخي مردم ليبي در ارسال اخبار و تصاوير به دنيا نبود ما نمي‌دانستيم در ليبي چه مي‌گذرد.اينديپندنت افزود: آيا ما از نتيجه‌گيري در خصوص طبيعت معيارهاي دوگانه‌اي كه غرب به نتيجه‌گيري بر اساس آن عادت كرده است، ناتوان نيستيم؟ انگليس در مهار آنچه در ليبي اتفاق مي‌افتد شكست خورده است. ما امروز چيزي را درو مي‌كنيم كه پيشتر كاشته‌ايم.اينديپندنت نوشت: زنگ خطر ديگري كه دائما به صدا در مي‌آيد اين است كه كشورهاي غربي قادر به دخالت كردن نيستند به طوري كه تنها كاري كه از دستشان برمي‌آيد حمايت كردن روحي و معنوي است.

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها