عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نماينده ولي فقيه در خراسان: امروز بايد با احساس مسئوليت بيشتري وارد حوزه فهم و عمل دين شد

نماينده ولي فقيه در خراسان: امروز بايد با احساس مسئوليت بيشتري وارد حوزه فهم و عمل دين شد
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:26 ب.ظ

آيت‌الله واعظ طبسي، شب گذشته در مراسم عمامه‌گذاري طلاب حوزه علميه مشهد در تالار اماکن متبرکه حرم مطهر رضوي، تأکيد کرد: طلبه امروز براي دفاع از تشيع بايد در حوزه فهم دين، دقيق، عميق و با پيچيدگي‌هاي کلامي آشنا باشد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مدير عالي حوزه علميه خراسان ضمن تبريک سالروز ولادت رسول اکرم اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع)، توفيق تلبس به لباس روحانيت در جوار مضجع شريف حضرت رضا(ع) را تبريک گفت و اظهار داشت: با تلبس به اين لباس، زمينه بيشتر گام برداشتن با اتکاء به خدا در راه تعاليم و پيشرفت علم، عمل و معنويت فراهم مي‌شود.

نماينده ولي فقيه در خراسان با تأکيد بر اينکه امروز فضاي فرهنگي، سياسي و اجتماعي جهان کاملا با پنجاه سال گذشته و حتي دهه اول انقلاب متفاوت است، ابراز داشت: امروز دوره‌اي است که متفکران سلطه، درباره اسلام و فرق اسلامي و به خصوص تشيع مطالعه کردند و با پيچيدگي، سياست و کيد ويژه‌اي اين مسائل را دنبال مي‌کنند.

وي خاطرنشان کرد: مستکبران هرچه توان دارند عليه اسلام و بخصوص مکتب تشيع بکار گرفته و فعاليت مي‌کنند.

آيت‌الله واعظ طبسي با اشاره به اينکه دشمنان، حرفها و شبهات تازه‌اي به منظور استحاله و متزلزل کردن ايمان جامعه اسلامي و نيز نااميد کردن جوانان جامعه از رسيدن به قله‌هاي مورد نظر انقلاب اسلامي ايجاد مي‌کنند، تصريح کرد: اينگونه فعاليتها تا امروز به حول و قوه الهي ناکام مانده است.

واعظ طبسي با تأکيد بر اينکه امروز بايد با احساس مسئوليت بيشتري وارد حوزه فهم و عمل دين شد، فهم دين را کار بسيار دشواري دانست و يادآور شد: افراد زيادي مدعي برداشت از دين هستند در حالي که حرکت فکري و عملي آنان در جهت انحراف مي‌باشد.

مدير عالي حوزه علميه خراسان با اشاره به اين مطلب که طلبه امروز براي دفاع از تشيع بايد در حوزه فهم دين دقيق، عميق و آشنا با پيچيدگي‌هاي کلامي و فلسفي باشد، اظهار داشت: فهم دين به تنهايي کافي نيست و بايد در عمل، کردار و گفتار نشان داد که به آنچه از دين فهميده‌ايم، پايبنديم.

عضو خبرگان رهبري درادامه با بيان اينکه واژه بصيرت که در يکسال اخير مورد اشاره صريح رهبر معظم انقلاب بوده است، در اين مورد مفهوم پيدا مي‌کند، يادآور شد: امروز بيش از هر زمان ديگري حوزه، روحانيت و علما بايد از اين قوه برخوردار باشند.

عضو تشخيص مصلحت نظام، عقل و خرد، تيزهوشي و هوشمندي، عميق بودن در مسائل مورد بحث و گفتمان را از معاني بصيرت برشمرد و افزود: هيچ اشکالي ندارد که يک عالم به قواعد فقه، اصول، کلام، تفسير و ... کاملا واقف، آشنا و مسلط باشد، اما در عين حال شناخت و معرفت وي در نگاه کلي درست نباشد.

نماينده ولي فقيه در خراسان تصريح کرد: اگر دستگيري خدا، اتکاء به حق تعالي، خودسازي و تهذيب نفس، تلاش براي اجتناب از محارم و انحرافات مختلف در اين فرد نباشد، عليرغم همه داشته‌هاي علمي، تهيدست خواهد بود.

واعظ طبسي با بيان اين مطلب که افرادي از ابتداي پيروزي انقلاب به خاطر غرور علمي دچار اشتباه شده‌اند، به جريان فتنه اشاره و خاطرنشان کرد: مسببان اين جريان به خاطر عدم تهذيب نفس دچار اين اشتباه شده‌اند.

وي فتنه 88 را داراي پشتوانه چندين ساله از سوي آمريکا و اسرائيل دانست و گفت: مسببان فتنه، دم از مردم و حقوق ملت مي زدند و امام راحل را با نهايت قداست ياد مي‌کردند، شعار ضد امپرياليستي مي‌دادند و بسياري از علما را داراي زندگي اشرافي مي‌دانستند، ولي امروزه در برابر رهبر نظام اسلامي ايستاده و به امنيت جامعه ضربه مي‌زنند و زمينه را براي ضد انقلاب فراهم و بهترين سوژه را براي آمريکا و غرب ايجاد نموده‌اند.

مدير عالي حوزه علميه خراسان با بيان اينکه اين افراد از حمايت‌هاي سران استکبار برخوردار بوده و در ردّ حمايتهاي آنان هيچ سخني نگفته‌اند، خاطرنشان کرد: بايد در شعارها بصيرت داشت، زيرا اگر بصيرت براي فهم درست از دين نباشد، انسان نمي‌تواند دشمن را بخوبي بشناسد و متوجه مسئوليت خود باشد.

واعظ طبسي خطاب به طلاب جوان، جمهوري اسلامي را دوره حاکميت دين و نظام اسلامي دانست و گفت: بايد قدردان اين نظام که توسط اسلام شناسي بصير، تيزهوش و همراه با درک صحيح از اسلام پايه گذاري شده، بود.

وي تأکيد کرد: امروز رهبر نظام اسلامي، عزت، هويت، اصالت، فرهنگ و تمدن ما را حفظ مي‌کند و قدرتهاي مستکبر را تحقير مي‌نمايد.

به گزارش ايسنا به نقل از مركز خبر حوزه، مدير عالي حوزه علميه خراسان، به تلاش و ارشاد رهبري نظام که افکار دنيا را به خود متذکر کرده، اشاره کرد و ابراز داشت: امروز به خاطر اين تفکر، استقامت و پايداري ملتهاي کشورهاي دنيا از اين انقلاب درس گرفته‌اند.

وي افزود: نظام اسلامي يعني آن فرهنگ ديني که مي‌تواند با خواست و تلاش مردم، زمينه حکومت عدل جهاني مهدي موعود(عج) را فراهم نمايد.

گفتني است در اين مراسم 50 نفر از طلاب علوم ديني حوزه علميه مشهد توسط آيت‌الله واعظ طبسي به کسوت مقدس روحانيت درآمدند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها