عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

همه زمينه‌ها براي گسترش روابط اقتصادي تهران – بغداد فراهم است

همه زمينه‌ها براي گسترش روابط اقتصادي تهران – بغداد فراهم است
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:27 ب.ظ

معاون اول رييس‌جمهور با بيان اين‌كه «پيوند صميمانه و روابط سياسي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق در جايگاه مطلوبي قرار دارد» برضرورت گسترش روابط اقتصادي دو كشور تاكيد كرد و گفت: ايران و عراق بايد تلاش كنند روابط دو كشور در بخش تجارت و اقتصاد نيز همپاي روابط سياسي گسترش يافته تا به نقطه مطلوب برسد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) محمدرضا رحيمي پيش از ظهر روز يكشنبه در ديدار «شهرستاني» معاون نخست وزير و سرپرست وزارت برق جمهوري عراق با اشاره به استقرار و تثبيت دولت عراق اظهار كرد: در شرايط فعلي همه زمينه‌ها براي گسترش همكاري‌هاي تهران – بغداد فراهم است و دو كشور مي‌توانند با همكاري يكديگر گام‌هاي بلندي بردارند.

وي با اشاره به اين‌كه «خداوند به وسيله دشمن مشترك ملت ايران و عراق، دو ملت را در كنار يكديگر قرار داد» خاطرنشان كرد: اكنون دو ملت دوست، مسلمان و برادر ايران و عراق به يكديگر متصل شده و بايد از اين موهبت الهي و ظرفيت ويژه براي توسعه روابط در همه زمينه‌ها استفاده شود.

وي در ادامه با اشاره به توان جمهوري اسلامي ايران در بخش ساخت نيروگاه و احداث سد، گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد در زمينه احداث نيروگاه، سدسازي، استخراج و انتقال نفت و گاز با عراق مشاركت كند و تجربيات خود را در اختيار كشور دوست و مسلمان عراق قرار دهد.

معاون اول رييس‌جمهور وجود انواع معادن، چاه‌هاي نفت و گاز و موقعيت جغرافيايي و استراتژيك دو كشور را موقعيتي ممتاز و بي‌نظير خواند و خواستار بهره‌برداري هرچه بيشتر از اين ظرفيت ارزشمند شد.

شهرستاني معاون نخست وزير و سرپرست وزارت برق جمهوري عراق نيز در اين ديدار با بيان اين‌كه «دولت عراق استحكام بخشيدن به روابط دو كشور را وظيفه خود مي‌داند» گفت: روابط دو ملت به جهت وجود بابركت ائمه اطهار(ع) از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است اما در بخش اقتصادي و تجاري سطح روابط در حد مطلوب نيست و دولت عراق آمادگي خود را براي گسترش همه‌جانبه روابط تهران- بغداد اعلام مي‌كند.

وي با بيان اين‌كه «دولت عراق از هيچ كوششي در توسعه همكاري‌هاي سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران دريغ نخواهد كرد» گفت: عراق به تجربيات ايران در بخش‌هاي مختلف نيازمند است و از حضور شركت‌هاي ايراني براي احداث نيروگاه، سدسازي و مشاركت و همكاري در ساير زمينه‌ها استقبال مي‌كند.

وي همچنين با اشاره به اهميت گسترش سطح سفرهاي مذهبي دو كشور، از جمهوري اسلامي ايران خواست دولت عراق را در زمينه ارتقاء سرويس دهي و خدمات‌رساني به زائرين ياري دهد و در امر هتل سازي، راه سازي و ساخت رستوران در كشور عراق مشاركت نمايد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها