عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برگزاري نخستين جشنواره ملي عكس آيات در رشت

برگزاري نخستين جشنواره ملي عكس آيات در رشت
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:44 ب.ظ

با آثار بيش از 200 عكاس برتر كشور صورت گرفت؛
برگزاري نخستين جشنواره ملي عكس آيات در رشت

خبرگزاري فارس: نخستين جشنواره ملي عكس قرآني آيات با آثار بيش از 200 عكاس برتر كشور در مجتمع خاتم‌الانبيا(ص) رشت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، مشاور قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم تجليل از برگزيدگان نخستين جشنواره ملي عكس آيات كشور گفت: عكس هنر برتر و ماندگارترين هنر در نزد ملت‌هاست.
حجت‌الاسلام والمسلمين عليرضا سعيدي افزود: تلفيق هنر با قرآن رسالت اصلي اين جشنواره است كه با موضوع عكس قرآني برگزار شد.
وي با تجليل از استقبال هنرمندان و عكاسان كشور از جشنواره مذكور، اظهار داشت: ماندگاري و اثرپذيري معنويت در جوامع بشري منوط به ارائه آثار هنري ماندگار در ذهن‌ها و قلب‌هاست.
رئيس دفتر مركز توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني كشور، جذب هنرمندان در زمينه عكاسي، خوشنويسي و فيلم‌سازي به عرصه قرآن را از اصلي‌ترين سياست‌هاي مركز توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني در كشور دانست و اظهار داشت: جامعه قرآني بايد هنرهاي مختلف را به‌كار گيرند.
وي ادامه داد: تربيت هنرمند قرآني و قرآني كردن هنرمندان محور اصلي فعاليت‌هاي اين مركز بوده و تمام تلاش‌ها براي گسترش تعاليم قرآني در كشور و عرصه‌هاي بين‌المللي است.
سعيدي با اشاره به زيبايي‌هاي ظاهري قرآن تصريح كرد: هنرهاي مفهومي، تجسمي، صوت و لحن خوب و خوشنويسي از جمله زيبايي‌هاي قرآن است كه مي‌توان از ظاهر قرآن در قالب هنر استخراج كرد و نتيجه آن تسخير قلب‌هاي انسان‌هاست.
به گفته وي، قرآن كريم در بين 104 كتاب آسماني داراي بالاترين مضامين الهي و مفاهيم براي هدايت بشر است.
مشاور قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره احاديث نبوي اظهار داشت: مضامين متعالي كه در سوره حمد به‌كار رفته است در هيچ‌يك از كتاب‌هاي آسماني وجود ندارد.
وي با بيان اينكه قرآن كريم پرتوي از حسن ازلي و ابدي باري تعالي و معجزه ماندگار آخرين پيام‌آور وحي است، خاطرنشان كرد: اين كتاب آسماني از هنگام نزول تاكنون همواره علما، محققان، مفسران و هنرمندان را مبهوت درياي بيكران ظرافت‌ها و زيبايي‌هاي ظاهري و معنايي خود كرده است.
سعيدي افزود: هنرمندان با الهام از زيبايي‌هاي معنوي و ظاهري كلام وحي، همواره به آفرينش گوهرهاي ناب كلام و هنرهاي ظريف و زيباي قرآني همت گمارده‌اند تا كمك شاياني به بسترسازي فرهنگ جامعه اسلامي كنند.
وي قرآن كريم را كتاب راهنماي بشر در تمام اعصار دانست و بيان داشت: قرآن همواره منشأ خيرات و بركات الهي براي انسان‌ها بوده است.
معاون هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گيلان نيز در اين مراسم اظهار داشت: اين جشنواره با مضامين قرآني از منظومه جشنواره‌هاي قرآني آيات به ابتكار مركز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و توسط اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي گيلان با انگيزه ترويج و نشر فرهنگ قرآني برگزار شده است.
كاظم فلاحي افزود: هنرمندان عكاس آثار برگزيده و ارزنده خود را با در نظر گرفتن مطلوبيت تكنيكي و دقت در اجراي فرم و توجه به محتواي اثر و ارتباط آن با قرآن و عترت به دبيرخانه جشنواره ارسال كردند.
وي با اشاره به موضوعات اولويت‌دار حوزه مفاهيم قرآن و عترت در اين جشنواره، بيان داشت: آيين‌هاي ديني و مذهبي، جلوه‌هاي قرآني، پديد آورندگان آثار قرآني، قرآن و ادبيات از موضوعات اين جشنواره است.
معاون اداره كل ارشاد گيلان همچنين باستان‌شناسي قرآن، قرآن و كودكان، داستان‌هاي قرآني، قرآن و جهان اسلام، قرآن و اديان ديگر، انس با قرآن و اهل بيت (ع)، قرآن و وحدت اسلامي، قرآن و هنر و هنرمندان، قرآن و فرهنگ شهروندي، نمايش‌هاي قرآني، حوزه‌هاي علميه قرآن، جوانان و قرآن و خانواده را از ديگر موضوعات اين جشنواره عكس آيات عنوان كرد.
وي با اشاره به بخش جنبي جشنواره بيان داشت: مسابقه عكس جنبي بر اساس موضوعات اعلام شده در فراخوان بين خانواده‌ها، جوانان و اقشار مردم برگزار شده و براي هشت نفر از برگزيدگان هر كدام مبلغ سه ميليون ريال جايزه در نظر گرفته شده است.
فلاحي گفت: كريم ملك مدني، عليرضا كريمي صارمي، سيدعباس ميرهاشمي و حميدرضا حسين‌زاده از اساتيد هنرمند كشور جزو داوران اين جشنواره بودند.
به گفته وي، بيش از يك هزار و 400 عكس توسط بالغ بر 200 عكاس هنرمند كشور به دبيرخانه جشنواره ارسال شده است.
معاون هنري ارشاد گيلان اضافه كرد: 60 عكس ارسال شده توسط 38 عكاس با بررسي هيئت داوران به بخش اصلي جشنواره راه يافت.
در پايان جشنواره مذكور، هيئت داوران جاويد تفضلي از تهران را به عنوان مقام نخست معرفي و با اهداي لوح تقدير، تنديس جشنواره و 15 ميليون ريال از وي تجليل كردند.
همچنين مهدي معصومي گرجي از ساري مقام دوم، منصوره معتمدي از تهران نفر سوم و نقي خوش‌خلق از تهران مقام چهارم نخستين جشنواره عكس آيات كشور را كسب كردند و با اهداي تنديس جشنواره، لوح تقدير و جواير نقدي از اين هنرمندان عكاس تجليل به عمل آمد.
هشت نفر از عكاسان نيز با نظر هيئت داوران شايسته دريافت لوح تقدير شناخته شدند.
سخاوت اماني پيشكسوت عكاس انقلابي گيلان نيز به پاس سه دهه تلاش در حوزه عكس انقلاب با اهداي لوح تقدير و تنديس جشنواره تجليل شد.
انتهاي پيام/خ10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها