عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله: فرزند هفت سال سروَر، هفت سال فرمانبردار و هفت سال وزیر است. مکارم الاخلاق، ص222

پر کردن اوقات فراغت با دود در طاق بستان کرمانشاه!

پر کردن اوقات فراغت با دود در طاق بستان کرمانشاه!
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:52 ب.ظ

استراحتگاهي با 20 تخت سنتي و بر روي هر تخت دود کردن يک، دو يا سه قليان، ذهن را به سمت خاطره لوکوموتيوهاي قديمي مي‌کشاند. بر روي هر تخت بيش از چهار يا پنج جوان که اکثر قريب به اتفاق آنها جوان هستند با ولع انتهاي ني پيچ (شلنگ) قليان را در دهان خود گذاشته و سعي در استخراج هر چه بيشتر دود از داخل شيشه قليان را دارند.

هدف در اين مکان تنها همين است؛ مکيدن ني پيچي که از درون آن دود خارج مي‌شود. بيش از 80 جوان در مکاني گرد هم آمده‌اند تا اوقات فراغت خود را با دود پر کنند؛ اينجا اصلي‌ترين تفرجگاه شهر کرمانشاه، يعني طاق بستان است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،منطقه کرمانشاه، کشيدن و دوباره کشيدن قليان تبديل به تکراري‌ترين حرکت در اين مكان شده است. گويا لذت کشيدن قليان را حد و مرزي نيست که اين گونه پس از هر بار استنشاق دود آن، ولع فرد براي استنشاق بعدي تشديد مي‌شود و اين کار ساعت‌ها و توسط صدها نفر در آن واحد در اين تفرجگاه اتفاق مي‌افتد.

 

هزينه کشيدن قليان چندان بالا نيست که دغدغه مالي به همراه داشته باشد. مي‌توان با پرداخت هزار تومان موجبات حضور قلياني را بر روي تخت خود فراهم کرد که شايد تا يک ساعت از خود دود ساطع مي‌کند. در موارد بسياري تمايل بسياري از جوانان با يک قليان ارضا نشده و دستور تهيه قليان دوم و سوم را نيز صادر مي‌کنند.

 

اينجا جو عجيبي حکم فرماست. جوانان فقط دو کار انجام مي‌دهند قليان مي‌کشند و گپ‌هاي دوستانه را رد و بدل مي‌کنند و اگر پس از کشيدن قليان گرسنه شدند که در اکثر مواقع اين اتفاق نيز روي مي‌دهد مي‌توانند بيرون رفته و غذاي لذيذ و مورد علاقه خود يعني فلافل را که در همه جاي اين تفرجگاه طبخ مي‌شود، تهيه کنند.

 

چرخ‌هاي دستي ساده براي جاسازي مقداري سالاد ترش، خيار شور و کاسه‌اي پر از روغن داغ براي طبخ فلافل ابزاري بسيار ساده است که در همه جا يافت مي‌شود. در طبخ فلافل، اگر چه بسياري از موازين بهداشتي در آن رعايت نشده است، اما ذائقه قليان کش‌هاي گرسنه را به شدت تحريک مي‌کند؛ متاسفانه كوچکترين توجهي به رعايت موازين بهداشتي در طبخ فلافل، نمي‌شود.

 

فلافل هم به مانند قليان قيمت چنداني ندارد، هر فلافل در اين مكان در نهايت و با تمام مخلفات آن به قيمت 600 تومان به فروش مي‌رسد. اينجا سرگرمي با نرخ ارزان در اختيار جوانان است، جواناني که به نظر نمي‌رسد پس از کشيدن قليان خود و خوردن فلافل نيم نگاهي هم به آثار تاريخي طاق بستان داشته باشند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها