عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

*مجلس 19 روز براي رسيدگي به لايحه‌ بودجه فرصت دارد

*مجلس 19 روز براي رسيدگي به لايحه‌ بودجه فرصت دارد
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:55 ب.ظ

رييس مجلس شوراي اسلامي پس از آن‌كه لايحه بودجه از سوي رييس‌جمهور به مجلس تقديم شد، با تشكر از دولت براي تديون آن و با بيان اين‌كه لايحه‌ي بودجه بين نمايندگان توزيع خواهد شد، اظهار كرد: چون هنوز فرصت وجود دارد كه نمايندگان پيشنهادات خود را مطرح كنند، بحث مطالعه‌ي بودجه را ازهم اكنون آغازمي‌كنيم.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، علي لاريجاني خطاب به نمايندگان گفت: يك مقدار به خاطر ضيق وقتي كه داريم همكاري كنيد و تا آن‌جايي كه ممكن است بتوانيم از زمان استفاده كنيم و كميسيون‌ها هم بتوانند كار خود را زودتر شروع كنند.

لاريجاني با بيان اين‌كه 19 روز براي رسيدگي به لايحه‌ي بودجه فرصت داريم، اظهار كرد: با توجه به كوتاه بودن زمان اگر كميسيون‌ها بتوانند در 12 روز اين كار را انجام دهند كمك بزرگي است كه در اين صورت ما هم مي توانيم زودتربودجه را در مجلس مورد بررسي قرار دهيم.

رييس مجلس افزود: خواهش ما اين است كه كميسيون‌هاي تخصصي از امروز كار خود را در مورد بررسي بودجه آغاز كنند و نمايندگان هم پيشنهادات خود را ارايه كنند.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: كميسيون تلفيق هم بايد با پيشنهاد نمايندگان در كميسيون‌ها هرچه زودتر شكل بگيرد و نمايندگاني كه در كميسيون‌هاي تخصصي هستند افراد خود را معرفي كنند و كميسيون تلفيق هم به زودي كار خود را آغاز كند؛ چون ابتدا مباحث مربوط به كليات بودجه را دارند و كارها را انجام مي‌دهند، به مرور در كميسيون‌هاي تخصصي پيشنهادات خود را مطرح مي‌كنند و كميسيون تلفيق هم رسيدگي خود را انجام خواهد داد.

وي در ادامه بيان كرد: ما تلاش مي‌كنيم كه بودجه با سرعت بيشتري پيش برود؛ هرچند كه به خاطر تاخير در ارايه‌ي بودجه، زمان ما كوتاه است. لذا تلاش نمايندگان و كميسيون‌ها بر اين باشد كه از زمان بهره بگيرند و بودجه را به پيش ببرند و اميدواريم كه در اين مسير مشكلي پيش نيايد.

غرب در جست‌وجوي فريبكاري است

كشورهاي منطقه خود راگرفتار آشفتگي سياسي آمريكا نكنند

مبارزه‌ امروز مسلمانان از سر بيداري و همراه با مجاهدت است

رييس مجلس شوراي اسلامي با تبريك ميلاد پيامبر اكرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) گفت: اين درس پيامبر است كه مسلمانان نبايد مطلقا استرحام را در مشي سياسي خود جاي دهند؛ چرا كه با عزت اسلامي در تنافر است.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در نطق پيش از دستور روز گذشته مجلس اظهار كرد: غرب بعد از جنگ جهاني اول، سلطه‌ي خود را بر كشورهاي اسلامي با انگيزه‌ي استعماري و چپاول‌گري تحميل كرد و با ايجاد و حمايت از حكومت‌هاي ديكتاتوري سلطنتي، مسلمانان را از سنت ديگر نبوي محروم كرد و آن مردم‌سالاري و مشورت‌پذيري حكومت‌ها بود.

وي افزود: شهيد مطهري در تفسير اين اصل يعني اداره‌ي مردمي حكومت مي‌فرمايد كه خداوند مي‌گويد پيامبر عزيز ما در كارها با مسلمانان مشورت كن. عجبا پيامبر است كه نيازي به مشورت ندارد. او نياز به مشورت ندارد اما براي اين‌كه اين اصل را پايه‌گذاري نكند كه بعدها هركس كه حاكم شد بگويد مافوق ديگران است و فقط بايد دستور دهد و ديگران عمل كنند، پيامبر نيز مشورت مي‌كرد.

لاريجاني ادامه داد: پيامبر به اين دليل مشورت مي‌كرد كه اولا ديگران ياد بگيرند و ثانيا مشورت كردن، شخصيت دادن به همراهان و پيروان است.

رييس مجلس تاكيد كرد: غرب در دو قرن اخير اين سنت مردم‌سالاري را از شرق اسلامي ربود و به جاي آن ديكتاتوري وابسته را مسلط كرد.

وي هم‌چنين تصريح كرد: درس ديگر سنت نبوي، اهميت جهاد در زندگي مسلمانان به عنوان ركن تكون شخصيت فردي و اجتماعي مسلمانان است؛ به طوري كه پيامبر اسلام اعمال همه‌ي بندگان در مقايسه با ارزش جهاد مجاهدان در راه خدا را تنها به اندازه‌ي مقدار آبي مي‌داند كه پرستويي دريايي با منقار خود از دريا برداشته باشد.

لاريجاني ادامه داد: اما پيامبر اسلام برترين جهاد را اين‌گونه معرفي مي‌كند «محبوب‌ترين جهاد نزد خدا سخن حقي است كه از سوي پيشواي ستمگري گفته شود».

رييس مجلس ادامه داد: بيداري امروز مسلمانان از يك طرف معلول شكسته شدن عزت روحي آنان از سوي استعمارگران و از جانب ديگر مربوط به درس جهاد در سنت نبوي است كه عزت‌آفرين است.

وي هم‌چنين يادآور شد: امروز غرب بي‌جهت در جست‌وجوي فريبكاري است و اين انقلاب‌هايي كه با فرهنگ جهادي در پي احياي هويت اسلامي خود هستند و مقابله‌ي وحشيانه با چنين مردمي آن‌گونه كه در چند روز اخير در برخي از كشورهاي منطقه مثل ليبي، يمن و بحرين رخ داده است، توده‌هاي مردم را مصمم‌تر مي‌كند و به نظر مي‌رسد آمريكا با دورويي برخلاف سخناني كه در طرفداري از دموكراسي مي‌زند عمل مي‌كند و دستورالعمل رفتار تند به حاكمان اين كشورها داده است.

نماينده‌ي مردم قم در خانه ملت گفت: دولت‌هاي مذكور نبايد خود را گرفتار آشفتگي سياسي آمريكا كنند و يا خود را هزينه‌ي صيانت از پايگاه‌هاي آمريكا كنند. ايالات متحده همين بلا را بر سر شاه نگون‌بخت آورد و با تشويق، او را به قعر بدبختي كشاند.

رييس مجلس تاكيد كرد: آنها بايد از سرنوشت انقلاب‌ها در مصر و تونس پند بگيرند و با مردم خود همراه شوند. در آن صورت ملت‌ها امور شما را رعايت مي‌كنند و اين هم سنت ديگر نبوي است كه خداوند در سوره‌ي مائده به آن اشاره كرده است.

وي هم‌چنين افزود: مبارزه‌ي امروز مسلمانان هرچند از سر بيداري و اقتدار همراه با مجاهدت است، اما برخي سنت‌هايي استوار است كه در مكتب نبوي شكل گرفته و داراي چارچوب عادلانه و حق‌گرايانه است.

لاريجاني ادامه داد: مجلس شوراي اسلامي از انقلاب مردم ستم‌كشيده‌ي منطقه در مواجهه با استعمار آمريكا و استبداد وابسته حمايت مي‌كند و استقامت در اين راه را به مردم اين كشورها توصيه مي‌كند.

رييس مجلس اضافه كرد: ما به ايالات متحده هشدار مي‌دهيم كه امت اسلامي اين بازي جنايتكارانه‌ي حكام مستبد را با دستور عملياتي آمريكا مي‌داند كه در آينده آمريكا بايد تاوان اين رفتار وحشيانه را بدهد.

لاريجاني در پايان اظهار كرد: آقاي اوباما به وزير خارجه‌ي مشعوف‌شان توصيه كند كه دلارهايشان را اين‌قدر سخاوتمندانه به مزدورانشان در منطقه اعطا نكنند؛ چرا كه مطمئنا اين نتيجه‌ي عكس خواهد داشت.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها