عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

كشف ژني كه درمان گلوكوم را ممكن مي‌سازد

كشف ژني كه درمان گلوكوم را ممكن مي‌سازد
دوشنبه 2 اسفند 1389  09:00 ب.ظ

متخصصان علوم پزشكي در آمريكا موفق به شناسايي عملكرد ژني شده‌اند كه مربوط به بروز شايع‌ترين نوع بيماري گلوكوم مي‌شود و در نتيجه مي‌تواند راه را براي درمان اين بيماري هموار سازد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، ژن شناسايي شده كانديد جديدي براي بروز گلوكوم زاويه‌ باز اوليه است. گلوکوم زاويه باز علت اصلي از دست رفتن ميدان بينائي است. اين بيماري به طور كلي شايعترين علت کوري برگشت ناپذير در جهان است.

پزشكان مي‌گويند اين يافته ديدگاه‌هاي جديدي را درباره پاتولوژي گلوكوم در اختيار متخصصان قرار مي‌دهد و مي‌تواند به كشف راه كارهاي جديد براي درمان اين بيماري منتهي شود. علت اين بيماري از بين رفتن آکسون‌هاي سلول‌هاي خاصي در شبکيه چشم به همراه عروق خوني پشتيبان آن است. بيماران مبتلا به گلوکوم به طور معمول ديد محيطي خود را از دست مي‌دهند و حتي ممکن است در صورت عدم درمان كار آنها به نابينايي نيز بكشد.

به گزارش مجله آنلاين ساينس ديلي، متخصصان دانشگاه فلوريدا دراين‌باره خاطرنشان كردند: هر چند گلوکوم در بسياري از موارد بدون افزايش فشار داخل چشمي رخ مي‌دهد اما اين بيماري به هر حال براساس تغييراتي در ساختار دروني چشم رخ مي‌دهد که اين تغييرات فشار داخل چشمي را افزايش مي‌دهند.

 

به گفته پزشكان، تاكنون سه ژن در رابطه با بيماري گلوكوم انساني شناسايي شده است اما هر يك از آنها فقط درصد كمي در بروز اين بيماري نقش داشته‌اند.

متخصصان دانشگاه‌هاي واندربيلت و فلوريدا در آمريكا با تهيه يك مدل ژنتيكي از بيماري موفق به شناسايي ژن جديد شده‌اند.

به گزارش ايسنا، گلوكوم يا آب سياه يك بيماري چشمي است كه مشخصه آن آسيب بينايي است. علت اين آسيب در اغلب موارد بالا رفتن فشار مايع داخل چشم است. گاهي به گلوكوم سارق بي‌صداي بينايي نيز گفته مي‌شود چون به تدريج و بدون هيچ نشانه‌اي مي‌تواند بينايي را از بين ببرد.

اين يافته در مجله پلوس ژنتيك منتشر شده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها