عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بيانيه پاياني همايش «نقش فنا‌وري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان»

بيانيه پاياني همايش «نقش فنا‌وري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان»
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:01 ب.ظ

بيانيه پاياني نقش فنا‌وري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان در مراسم اختتاميه اين همايش قرائت شد.

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در اين بيانيه آمده است:

انسان به عنوان اشرف مخلوقات زندگي گروهي داشته و نگرش تك محوري با ويژگي‌هاي وي انطباق ندارد. از اين رو شاخص‌هاي پيشرفت امروزي بشر مي‌بايست تامين كننده عدالت اجتماعي، امنيت، معنويت، توسعه پايدار، برخورداري از حداقل امكانات مادي براي تمام انسان‌ها در پهنه گيتي باشد.

در اين راستا نمي‌توان به نقش بارز علم و فناوري به خصوص فناوري‌هاي نوين اشاره نكرد.

انسان آگاه كه توسط دانش نوين توانسته حقايق نهفته در اطراف خود در جهان و حتي در كهكشان تسلط پيدا كند از يك سو ابعاد واندازه كوچك زندگي عادي را درك مي‌كند و از سوي ديگر به توانمندي‌هاي قدرت ادارك و رشد و تعالي خودآگاه مي‌شود. اين درك و فهم با صداي علم و دانش باشد لذت‌بخش‌تر است. توليد، توسعه و انتقال علم و فناوري به عنوان بخش جدايي‌ناپذير از زندگي معنوي انسان و پايه و اساس آن محسوب مي‌شود.

درك حقايق نهفته در پديده‌هاي طبيعي نه تنها براي فراهم آوردن زندگي آرام و لذت‌بخش مادي چه براي صلح و چه براي آرامش در هزاره سوم نقش اساسي ايفا مي‌كند.

همايش تخصصي نقش فناوري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان بدون شك بعضي از تاريخ اين ملت را رقم مي‌زند كه انديشمندان داخل خارج از كشور دوشادوش هم آينده‌اي را براي ايران كهن اسلاميان رقم مي‌زند كه از چالش‌ها به دور و فرصت‌ها راه كاهش آلام بشريت را پيشنهاد مي‌كند.

مباحث علمي همايش در شش ميزگرد تخصصي فناوري نانو، فناوري زيستي، فناوري علوم شناختي، هوا و فضا، انرژي‌هاي نو، ميكروالكترونيك با نظرات پويا و برخورد فعال شركت‌كنندگان طي جلسات متعدد محورهاي زير را به عنوان اساسي‌ترين مواد تنظيم كردند.

- با توجه به نقش اساتيد و دانشجويان تحصيلات تكميلي تعامل و تبادل و همكاري‌هاي فعلي در جهت استفاده بهينه از استادان و محققان خارج از كشور و فراهم نمودن فرصت مطالعاتي براي استادان و دانشجويان در زمينه فناوري‌هاي نوين فراهم گردد.

- حمايت همه‌جانبه محققان داخل و خارج از كشور در شكوفا شدن دانشگاه جامع بين‌المللي ايرانيان براي دانشجويان جوان ايراني داخل و خارج از كشور و انتقال دانش و فناوري به داخل كشور

از شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور و برگزاركنندگان اين همايش كه بستر تعالي فكر و فناوري را مدنظر قرار دادند تشكر نموده و خواستار حمايت مادي و معنوي جهت اجراي يادداشت مقدماتي همكاري مورد تاييد كه به شرح زير است هستيم.

- از مسوولان كشور تقاضا مي‌شود به دنبال بسترسازي انتقال فناوري‌هاي نوين به كشور مسلمان و دوست باشند و نشان ملي فناوري‌هاي ايراني در خدمت صلح و سعادت بشري به عنوان شعار ملي و فراملي مطرح سازند.

- برگزاري سالانه همايش تخصصي فناوري‌هاي نوين با توجه در اثرگذاري مثبت آن در برقراري ارتباط‌هاي سازنده ميان دانشمندان داخل و خارج از كشور ايجاب مي‌نمايد دبيرخانه همايش در كارگاه علوم و فناوري‌ هاي نوين تشكيل شود.

- توجه جدي به فناوري‌هاي نوين ضرورتي اجتناب‌ناپذير است كه نيازمند سرمايه‌گذاري مناسب با دولت و مجلس محترم در راستاي توسعه و پژوهش هاي كاربردي و توجه به توان حلقه‌هاي علم و فناوري از جمله تجاري‌سازي نتايج حاصل از تحقيق و توسعه.

- در توسعه و تحكيم مباني علمي و فناوري‌هاي ايرانيان خارج از كشور با انديشمندان و فرهيختگان داخلي نقش نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور اساسي است به همين دليل پيشنهاد مي‌شود به ديپلماسي فراملي به عنوان يكي از اركان توسعه فناوري در داخل كشور توجه بيشتر شده و شرايط اجرايي شدن هرچه بيشتر آن فراهم شود.

- با تصويب قانون حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان وتاسيس صندوق نوآوري و شكوفايي پيشنهاد مي‌شود صندوق توسعه همكاري‌هاي فناورانه با ايرانيان خارج از كشور فعال شود.

/////////////// به گزارش ايسنا مراسم اختتاميه همايش دو روزه نقش فن‌آوري‌هاي نوين در ارتقاي زندگي انسان عصر روز يكشنبه در جزيره كيش با حضور اسفنديار رحيم مشايي جانشين رييس‌جمهور در شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور‌، محمد شريف ملك‌زاده دبيركل شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور و برخي از نمايندگان مجلس و ديگر مقامات و متخصصان خارج و داخل كشور برگزار شد.

در اين مراسم ابتدا روساي ميزگردهاي تخصصي به ارائه گزارش درباره روند برگزاري ميزگردها پرداخته و در اين زمينه سركار رييس ميزگرد فناوري‌هاي نوين گفت: در اين ميزگرد توسعه فناوري تجاري مورد بحث و بررسي قرار گرفت با توجه به اين‌كه ايران به جايگاهي رسيده است كه مي‌تواند در زمينه فناري گفتماني داشته باشد در اين ميزگردها گفت‌وگوهاي اساسي با ميهمانان شركت كننده انجام شد.

وي در ادامه اظهاراتش با اشاره به برگزاري خوب ميزگردهاي تخصصي افزود: اميد است برگزاري اين ميزگردها بتواند باعث سرمايه‌گذاري در اين بخش شود.

همچنين حاج قاسم رييس ميزگرد تخصصي ميكروالكترونيك با اشاره به تشكيل سه ساله ستاد ميكروالكترونيك در معاونت علمي رياست جمهوري گفت: چهار جلسه در اين ميزگرد تخصصي تشكيل شد كه حدود ‌٦٠ نفر ميهمان داخل و خارج از كشور در آن شركت كردند. همچنين نيروهاي متخصص در زمينه نوآوري‌ها نيز در آن شركت كردند.

وي افزود: مقالاتي در اين‌باره ارائه شد كه در اين جلسات پويايي ، چالش‌ها و فرصت‌هاي موجود در اين بخش مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در ادامه اين مراسم نكويي از ميزگرد زيست فناوري نيز با اشاره به حضور بسيار فعالان ميهمانان در اين ميزگرد افزود: اگرچه فرصت محدودي در طي اين همايش دو روزه به وجود آمده اما شركت‌كنندگان نظرات خود را ارائه كردند.

وي ادامه داد: ‌در حال حاضر زيست‌فناوري نه تنها در ايران بلكه در جهان بيشترين آثار را در زندگي انسان‌ها دارد. در جلسات برگزار شده در اين ميزگرد تخصصي درباره توانمندي‌ها و همچنين ايجاد ارتباط مشترك ميان ايرانيان خارج از كشور و داخل كشور مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

همچنين ابراهيمي رييس ميزگرد تخصصي هوافضا با اشاره به حضور ‌٥٠ نفرا ز متخصصان ايراني در داخل و خارج از كشور گفت: در اين ميزگرد يكي از مسائل مطرح شده پيگيري براي تداوم ارتباط ايجاد شده ميان ميهمانان در آينده و مشاركت در پروژه‌هاست.

همچنين آرمودلي رييس ميزگرد تخصصي انرژي‌هاي نو ادامه داد: در اين ميزگرد تخصصي درباره نيروگاه‌ها حرارتي خورشيدي، زمين گرمايي و استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير و آثار آن مورد بحث و بررسي قرار گرفت كه در اين ميزگرد تخصصي حدود ‌٣٢ نفر شركت كرده بودند.

در ادامه اين مراسم رييس ميزگرد تخصصي علوم شناختي گفت: در اين ميزگرد حدود ‌٤٠ نفر شركت كردند كه موضوعات مختلفي با توجه به ناشناخته بودن اين علوم مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و بر همين اساس ايجاد گسترش علوم شناختي با همكاري متخصصان، تشكيل شبكه مجازي و تاسيس انجمن ملي مورد بررسي قرار گرفت.

همچنين در ادامه مراسم خسروي هماهنگ كننده ستادهاي فناوري در معاونت فناوري و علمي رياست جمهوري اظهار كرد: در واقع اين ستادهاي فناوري مبني بر ستادهاي فناوري نانو، زيستي، هوافضا، انرژي‌هاي نو، علوم شناختي و هوافضا در سال ‌٨٧ در معاونت علمي رياست جمهوري تشكيل شده است. در سال ‌٨٨ همايشي با عنوان هزار دانشمند ايراني برگزار شده و قرار است در اسفندماه نيز همايش ديگري برگزار شود و با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده اميد است در سال آينده همايشي با عنوان هزاران دانشمند خارج از كشور را برگزار كنيم.

وي ادامه داد: اين‌گونه تلاش‌ها باعث افزايش روحيه عمومي شده با برگزاري اين همايش‌ها مي‌توان شاهد تجلي هماهنگي و هم‌افزايي دانشمندان در داخل و خارج بود، خوشبختانه اين همايش بسيار موفق بوده است.

وي افزود: در همه جلسات بيش از ‌١٥٠ نفر شركت كردند و همچنين ‌١٨ تفاهم‌نامه مقدماتي در اين همايش امضا شده كه مي‌توان بدي ترتيب در آينده شاهد شكوفايي علوم وفناوري در كشور بود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها