عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سرهنگ علي هژبري: شعر براي ترويج ارزش‌ها يكي از شاهكارهاي فرهنگ ماست

سرهنگ علي هژبري: شعر براي ترويج ارزش‌ها يكي از شاهكارهاي فرهنگ ماست
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:04 ب.ظ

مديركل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان يزد گفت: نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس از سوم اسفند ماه به مدت سه روز در استان يزد برگزار مي‌شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)منطقه يزد، سرهنگ علي هژبري در جمع خبرنگاران استان اظهار كرد: بهره‌مندي از هنر شعر براي ترويج ارزشها و معارف ديني يكي از شاهكارهايي است كه در فرهنگ ما از جايگاه ويژه‌يي برخوردار است.

 

وي با بيان اين كه از زبان شعر هم در بيان حماسه‌هاي صدر اسلام و هم در واقعه پرشور عاشورا استفاده كرديم افزود: در دفاع مقدس از اين ابزار و هنر به نحو شايسته استفاده كرديم. به طوري كه مي‌توانيم امروزه آن را يكي از تاثيرات ماندگار دفاع مقدس نام ببريم، چرا كه سروده‌هاي حماسي در قالب شعر و دكلمه توسط هنرمندان در جبهه سروده شده و امروز به يادگار مانده است.

وي با اشاره به اين كه كنگره شعر دفاع مقدس حول چهار محور برگزار مي‌شود افزود: شعر دفاع مقدس، شعر دفاع مقدس با بهره گيري از مفاهيم و مضامين عاشورايي با موضوع حماسه حسيني، شعر دفاع مقاومت ملل با موضوع انتفاضه فلسطين و مبارزات حق طلبانه لبنان و ... و شعر كودك و نوجوان با گرايش دفاع مقدس از محورهاي اين كنگره است.

 

وي با اشاره به اقدامات ستادي و عملياتي در راستاي برگزاري كنگره شعر دفاع مقدس ادامه داد: در زمينه امكانات ستادي 8 كميته با مسئوليت استاندار و مديران كل بنياد شهيد، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي، صدا وسيما، مديركل امنيتي و انتظامي استانداري، معاون مديريت و برنامه ريزي استاندار، معاون ادبيات بنياد حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس و همچنين يك كميته با مسووليت روابط عمومي استانداري تشكيل شد.

 

مديركل حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس استان يزد گفت: همچنين به منظور بهره گيري از ايده‌هاي شعراي استان اتاق فكر در اداره كل حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس استان متشكل از برادران و خواهران شاعر كه در سالهاي گذشته در كنگره شركت كرده و صاحب مقام بودند فعال شده است كه براي بهره گيري از نظرات و ايده هاي آنان تا كنون جلسات مكرري برگزار شده است.

 

وي نصب پرچمهاي الواني با نشان و لگوي كنگره، طراحي و رونمايي تمبر يادبود به مناسبت كنگره، طراحي پوستر كنگره و ... را از فعاليت‌هاي كارگروه عملياتي براي برگزاري كنگره عنوان كرد.

 

هژبري تصريح كرد: بعضي از فرماندهان نظامي و انتظامي كشور، خانواده شهدا و ايثارگران از استانهاي كشور، برگزيدگان جشنواره هاي شعر دفاع مقدس، مديران كل حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس سراسر كشور و مديران ادبيات اين ادارات كل كشور و تعدادي از شعراي پيشكسوت در سطح كشور در اين كنگره حضور دارند.

 

وي، تجليل از حجت‌الاسلام والمسلمين زكريا اخلاقي به عنوان شاعر پيشكسوت، تجليل از دو تن از سرداران شهيد يعني شهيد محمد منتظر قائم و سردار عباس قاضي‌زاده به عنوان نمادهاي ايثار مردم يزد و همچنين برگزيدگان كنگره از برنامه هاي اين كنگره است.

وي اضافه كرد: هرساله با اعلام فراخوان كنگره سراسري شعر دفاع مقدس جشنواره‌هاي استاني شعر دفاع مقدس در استانهاي كشور برگزار مي شود كه در كنگره سراسري امسال 300 اثر از 130 شاعر شركت مي‌كنند كه 5 شاعر از استان يزد در اين كنگره حضور خواهند داشت.

وي همچنين گفت: در كنگره شعر دفاع مقدس در سال گذشته 3 نفر از شاعران يزدي حضور داشتند.

وي افزود: اين كنگره در 5 نوبت با حضور 3 هزار نفر شركت كننده برگزار مي‌شود.

 

مديركل حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس استان يزد خاطرنشان كرد: استان يزد در راستاي برگزاري اين كنگره ميزبان 220 تا 250 نفر مهمان خارج از استان مي باشد كه تمهيدات لازم جهت اقامت 3 روزه آنها در اين استان و همچنين اقدامات لازم جهت آشنايي شركت كنندگان با جاذبه هاي تاريخي شهر يزد فراهم شده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها