عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

محصص : مي‌خواستيم قلبهاي مربيان را به هم نزديك كنيم

محصص : مي‌خواستيم قلبهاي مربيان را به هم نزديك كنيم
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:05 ب.ظ

رييس كميته آموزش فدراسيون فوتبال گفت: از اهداف اصلي برگزاري نشست دانش‌افزايي مربيان، نزديك شدن قلبهاي مربيان به هم، بيشتر شدن دوستي‌ها و ارتباط‌هايشان است.

 

مرتضي محصص در گفتگو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره نشست‌ دانش‌افزايي مربيان فوتبال كه شنبه به ميزباني كميته آموزش فدراسيون برگزار شد، اظهار كرد:‌ برگزاري اين نشست بسيار خوب بود. هدف ما از برگزاري چنين همايش‌هايي، جمع شدن و نزديك شدن مربيان به يكديگر و صحبت درباره مسائل مختلف فوتبال است. شايد اصلي‌ترين هدف ما نزديك شدن قلبهاي اين مربيان به هم، بيشتر شدن دوستي‌هايشان و تبادل نظر درباره مسائلي است كه ما مطرح مي‌كنيم. متاسفانه به دليل محدوديت فضا نتوانستيم شاهد حضور داوران فوتبال در اين همايش باشيم. طبق اصول حرفه‌اي در فوتبال كه فيفا و AFC آن را تصويب مي‌كنند، به طور مثال هر شش ماه يك بار همايش‌هايي برگزار شود كه در آن مربيان فوتبال و داوران به طور مشترك حضور داشته دارند.

 

مسئول كميته آموزش فدراسيون گفت:‌ در يكي از بخش‌هاي نشست مجيد جلالي درباره سرعت در فوتبال سخنراني را انجام داد كه پنج - شش مربي عقايدشان را بيان كردند. در برخي از سخنراني‌ها مربيان فقط شنونده هستند، اما در برخي ديگر آنها نظرات‌شان را با هم با اشتراك مي‌گذارند. در يكي ديگر از بخش‌ها عسگري (سرپرست كميته داوران فدراسيون) درباره داوري و روابط بين مربيان و داوران صحبت‌هايي را مطرح و حضار را در جريان آخرين مقررات داوري در فوتبال قرار داد. فريدون معيني هم سخنران آخرين بخش نشست بود. او به تازگي از ژاپن به ايران برگشته و آنجا در كنفرانسي حضور داشت كه هزار نفر از مربيان ژاپني در آن شركت كرده بودند. ما اكنون مي‌بينيم چنين همايش‌هايي در ايران در حضور حدود 200 نفر برگزار مي‌شود، اما در دنيا همايش‌هاي بسيار بزرگ‌تر هم برگزار مي‌شود.

 

محصص در پاسخ به اين سوال كه آيا مربيان شركت كننده اجباري براي حضور در اين همايش داشتند گفت: در اين همايش‌ها فكرهاي تازه مطرح مي‌شود و مربيان خوشحالند كه ضمن فراگيري مطالب جديد، همكارانشان را هم مي‌بينند. اكثر مربياني كه در اين نشست حضور دارند كارت‌هاي مربيگري خود را دريافت كرده و مدرك مربيگري سطح A دارند. بر اساس توافقي كه با AFC انجام شده اين مربيان براي تمديد مدارك‌شان مي‌بايست سالانه پنج ساعت در چنين نشست‌هايي حضور داشته باشند كه يكي از اهداف اين همايش،همين مساله است.

 

عضو كميته فني فدراسيون درباره نشست اين كميته نيز به ايسنا گفت:‌ در جلسه كميته فني حضور نداشتم؛ البته براي دقايقي به آن جلسه رفته و ضمن قرار گرفتن در جريان بحث‌هاي مطرح شده از برخي مربيان حاضر در نشست چون امير قلعه‌نويي، منصور ابراهيم‌زاده و هومن افاضلي خواستم كه بعد از نشست كميته در همايش حاضر شوند. البته بنده قبلا عقايدم را درباره انتخاب مربيان تيم‌هاي ملي بيان كردم.

 

محصص گفت: بنده معتقدم اگر قرار بر آوردن مربي خارجي معمولي است، همان بهتر كه ما از مربيان دانا و تواناي ايراني استفاده كنيم و در مقابل اگر مي‌توانيم مربي خارجي درجه يك را به كشور بياوريم، او بايد ضمن داشتن كارنامه‌اي برجسته و مشخص در يك جريان برنامه‌ريزي شده به فوتبال ما كمك كند. آوردن چنين مربياني در اين مقطع بسيار سخت است، چرا كه تا شروع بازيهاي رسمي تيم ملي فرصت زيادي باقي است.

 

عضو كميته فني ادامه داد: بنده زماني كه تا جام ملت‌هاي آسيا فرصت يك ساله داشتيم و آن زمان افشين قطبي هدايت تيم ملي را بر عهده داشت گفتم بودم، اگر مي‌خواهيد مربي طراز اول خارجي بياوريد الان وقتش است. اكنون هم مي‌گويم بايد يك سالي تا شروع بازيهاي رسمي و مهم تيم ملي فرصت باشد كه ما دست به كار آوردن مربي خارجي شويم. هيچ مربي بزرگي به راحتي قبول نمي‌كند هدايت تيم كشور ما را براي چندين سال بر عهده بگيرد؛ آن هم در شرايطي كه تا شروع بازيهاي رسمي ما زمان زيادي باقي است. بازه زماني يك ساله مهلت خوبي است تا بتوانيم با مربيان برجسته مذاكره كنيم.

 

محصص ادامه داد: غير از برخي گزينه‌هاي معدود، ساير مربيان خارجي كه حاضر مي‌شوند در اين مقطع به فوتبال ما بيايند، بيشتر به آن دليل است كه چالش‌هاي مالي خودشان را پر كنند. كارلوس كوئيروش از گزينه‌هاي بسيار خوب براي تيم ملي ما بود، اما ديديد كه آوردن چنين مربي به فوتبال ايران و عقد قرارداد با او چقدر سخت است.

 

وي با اشاره به نيامدن كوئيروش،‌ درباره علت اين اقدام از جانب او گفت: او بعد از آنكه به ايران آمد و شرايط فوتبال ما و امكانات ما را ديد و سپس بازي تيم ايران برابر روسيه را از نزديك تماشا كرد كه ما به پيروزي رسيديم، شايد با خودش فكر كرد كه ممكن است نتواند انتظارات اين فوتبال را برآورده كند. من معتقدم او بيشتر به اين دليل حاضر به پذيرش سرمربيگري تيم ايران نشد.

 

محصص در پاسخ به اين سوال كه چرا سياست استفاده از مربي ايراني يا خارجي براي تيم ملي مدام از سوي فدراسيون تغيير مي‌كند و كميته فني چه نقشي در اين باره دارد، اظهار كرد: كشورهاي پيشرفته دنيا در فوتبال هم در برخي مقاطع از مربيان خارجي و داخلي و نيز توامان استفاده مي‌كنند. تغيير چنين رويكردي به هيچ وجه رفتن يك گام به عقب نيست. كره‌جنوبي استفاده از سرمربي خارجي براي تيم ملي كشورش را با پيم ‌وربيك تمام كرد و پس از آن به مدت پنج سال در فواصل مختلف از دو مربي كره‌اي براي تيم ملي‌اش استفاده كرد. ژاپني‌ها هم بعد از حضور زيكو در راس كادرفني تيم كشورشان از اوكادا كه يك مربي داخلي بود استفاده كردند. در همه جاي دنيا محرز است كه بايد به مربيان داخلي بها داد تا آنها رشد كنند. اتفاقا آوردن مربي خارجي كه فقط اسم داشته باشد و نتواند در فوتبال ما كارايي لازم را داشته باشد نمي‌تواند به سود ما باشد؛ در اين شرايط استفاده از مربيان داخلي بهتر است. ضمن اينكه هميشه مذاكره با مربيان بزرگ دنيا به نتيجه و توافق مثبت ختم نمي‌شود شايد كسي فكر نمي‌كرد بعد از مذاكره با كوئيروش و حضور اين مربي در ايران نتوانيم با او به توافق برسيم در چنين شرايطي فدراسيون نمي‌تواند يك سال ديگر را هم براي مذاكره با مربيان مختلف صرف كند لذا ممكن است سياستش در استفاده از مربي داخلي يا خارجي تغيير كند. ضمن اينكه اگر مربي خارجي بزرگ هم به فوتبال ما بيايد، بايد ترتيبي اتخاذ كنيم كه مربيان ايراني مستعد هم در كنارشان فعاليت كنند تا در آينده آنها هم دانش فني و تجربه بالايي در يك كار حرفه‌اي داشته باشند.

 

رييس كميته آموزش در پايان درباره برنامه‌ اين كميته طي يك سال آينده گفت: پس از اين همايش تا پايان امسال هيچ كلاس مربيگري نخواهيم داشت، اما در تابستان سال 90 دوران شلوغي را پشت سر خواهيم گذاشت. در زمستاني كه گذشت به دليل هواي بسيار سرد، حضور بنده در تورنمنت‌هاي آسيايي مختلف و مسائل ديگر نتوانستيم آن طور كه مدنظر داريم كلاس‌هاي مربيگري و دوره‌هاي مختلف را برگزار كنيم، لذا پيش‌بيني مي‌كنم سال آينده در مدت كافي به برگزاري اين كلاس‌ها بپردازيم.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها