عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

دو ورزشکار ناشنواي هرمزگاني در ايسنا: مسوولان ورزشکاران ناشنوا را فراموش کرده اند

دو ورزشکار ناشنواي هرمزگاني در ايسنا: مسوولان ورزشکاران ناشنوا را فراموش کرده اند
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:06 ب.ظ

بازي دو تيم فوتسال رسانه و منتخب ناشنوايان هرمزگان باعث شد تا متوجه شويم که تا چه اندازه اين قشر از جامعه را فراموش کرده ايم و بدون توجه به مشکلات انسان هايي که تنها از ناحيه شنوايي مشکل داشته و در زمينه هاي ديگر شايد از ما تواناتر باشند، روز را به شب سپري مي کنيم.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه خليج فارس، مجيد قريشي و امير ملاحسيني، دو تن از بازيکنان تيم فوتسال منتخب ناشنوايان استان هرمزگان با حضور در دفتر ايسنا، حسرت سالها بي توجهي مسوولان به جامعه ناشنوايان را بازگو کردند.

 

امير ملاحسيني که سرپرست گروه سرود و تئاتر ناشنوايان را برعهده دارد، با بياني که اندوه را مي‌توان در آن حس کرد، ضمن گلايه و افسوس از عدم توجه مسوولان استان سخن مي‌گويد و به شعري از سروده هاي خود بسنده مي کند:

" حرف حق چون شد ميان خلق کم / لاجرم از لطف حق هم لال و هم کر شدم"

 

وي در ادامه با بيان اينکه از سال ‌٧٥ تيم فوتسال منتخب ناشنوايان استان هرمزگان شروع به کار کرد، گفت: از سال ‌٨١ با حضور آقاي سلامي -رييس سابق هيئت ناشنوايان استان هرمزگان- اين تيم به صورت رسمي و جدي کار خود را آغاز کرد و توانستيم در فوتسال دسته دوم کشور به مقام نخست و در فوتبال دسته دوم نيز به مقام سوم دست يابيم.

 

ملاحسيني اضافه کرد: تا زماني که سلامي مسووليت رسيدگي به امور ورزش ناشنوايان را بر عهده داشت، اعزام به تمامي مسابقات کشوري صورت مي گرفت و از لحاظ امکانات با هيچ مشکلي رو به رو نبوديم. اما متأسفانه با توجه به مشکلات شخصي، آقاي سلامي راهي شهر شيراز شد و از آن زمان مشکلات ورزشي ناشنوايان آغاز شد.

 

وي با بيان اينکه از زمان تصدي گري رييس جديد هيئت ورزش ناشنوايان، روند نزولي با سرعت در حال حرکت است، تصريح کرد: رييس جديد هيئت تنها با نشستن بر روي صندلي لقب مديريت را يدک مي کشد و گرنه تاکنون هيچ قدم مثبتي جهت سهولت فعاليتهاي ورزشي ناشنوايان از جانب او برداشته نشده است؛ حتي زماني که براي بازگو کردن مشکلات نزد او مي رويم، تنها با در بسته رو به رو مي شويم!

 

ملاحسيني با اشاره به برخورد نامناسب مسوولان هيئت ناشنوايان با ورزشکاران، افزود: اعضاي هيأت ناشنوايان زماني که اشخاص عادي به نزدشان مي روند از جاي خود بر مي‌خيزند و احترام مي گذارند، اما وقتي ناشنوايان با هزار زور و زحمت خود را آنها مي‌رسانند، با کمال بي توجهي و بي اعتنايي تنها به حرکت دادن سر خود اکتفا مي کنند. آيا اين حرکت نشانه تبعيض بين اشخاص نيست؟!

 

اين ورزشکار ناشنوا با بيان اينکه مسوولان هيئت بايد به دنبال احقاق حقوق ورزشکاران باشند، خاطرنشان کرد: زماني که مشکلات خود را با مسوولان در ميان مي گذاريم آنها با نوشتن نامه‌اي ورزشکاران را به تربيت بدني ارجاع مي دهند؛ انگار که مسوولان هيئت ناشنوايان نقشي ندارند و خود ورزشکار بايد به دنبال گرفتن حقش باشد.

 

وي با گلايه از عدم اعزام اين تيم به مسابقات کشوري، گفت: برگزاري مسابقات کشوري را به وسيله پيامک دوستانمان در استان هاي ديگر متوجه مي شويم و مسوولان هيئت ناشنوايان از آن ابراز بي اطلاعي مي کنند؛ نمونه آخر آن مسابقات فوتسال اراک بود که از طريق اطلاع بازيکنان استان هاي ديگر، با پرداخت ‌١٥ ميليون ريال توسط رييس هيئت به اراک اعزام شديم و مشخص است زماني که بدون تمرين و آمادگي در مسابقه‌اي شرکت کنيم، جز شکست نتيجه‌اي نمي گيريم.

 

ملاحسيني با گلايه از نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي، بيان کرد: بارها از يکي از نمايندگان بندرعباس دعوت کرده ايم تا در جلسه اي مشکلات ورزشکاران ناشنوا را از نزديک گوش دهد که وي هر باراين موضوع را به آينده موکول مي کند يا تلفن خود را جواب نمي دهد و انگار مسائل کاري موضوعي مهمتر از گوش دادن به مشکلات کساني است که به پشتوانه آنها وارد مجلس شده است.

 

وي با انتقاد از بي اعتنايي مسوولان استان هرمزگان به ورزشکاران ناشنوا، اضافه کرد: بارها در مراسم هاي گوناگون از جمله افطاري ماه رمضان و برگزاري مراسم سوگواري ماه محرم از استاندار، نمايندگان مجلس، فرماندار و شهردار دعوت کرده ايم که هيچ نتيجه‌اي نداده و مسوولان گوش ندادن به مشکلات ناشنوايان را به حضور در جمع آن ها ترجيح داده‌اند.

 

ملاحسيني در پايان گفت: بنا به فرموده حضرت علي (ع) بايد حق خود را بگيريم زيرا کسي حقي به ما نمي دهد و اين موضوع ما را به تلاش بيشتر وا مي دارد.

 

در ادامه، مجيد قريشي که معلم ورزش دبستان استثنايي بهزيستي را بر عهده دارد و داراي مدرک فوق ديپلم برق است، عدم تحقق وعده هاي مسوولان را باعث دلسرد شدن ورزشکاران ناشنوا دانست و عنوان کرد: مسوولان در حرفهاي خود از بهتر شدن اوضاع و تخصيص امکانات صحبت مي کنند، اما در عمل چيزي مشاهده نکرده‌ايم. در حال حاضر احساس کنيم قشري فراموش شده ايم.

 

وي با اشاره به اينکه يک ناشنوا، تواناييهاي بالايي دارد که منشأ استعداد خدادادي دارد، تصريح کرد: همگان فکر مي کنند از ناشنوا کاري بر نمي‌آيد، اما تا زماني که کسي به طور مستقيم با اين نوع افراد در ارتباط نباشد پي به گفتار اشتباه خود نمي برد.

 

قريشي با انتقاد از نبود مدارس راهنمايي و دبيرستان ويژه ناشنوايان، اذعان کرد: نبود مدارس راهنمايي و دبيرستان ويژه ناشنوايان در سطح استان هرمزگان باعث شده تا اکثر ناشوايان پس از اتمام دوران دبستان براي ادامه تحصيل به خارج استان بروند.

 

وي ادامه داد: سه تن از بازيکنان قصد داشتند براي حضور در تيم منتخب ياسوج و حضور در ليگ دسته يک به اين تيم بپيوندند که در مقابل وعده و وعيد مسوولان از اين تصميم منصرف شدند که در نهايت وعده هاي مسوولان عملي نشد.

 

اين ورزشکار ناشنوا در خصوص نبود امکانان ورزشي ويژه ناشنوايان، تصريح کرد: به دليل نبود خوابگاه نمي توانيم بازيکنان خوب شهرستان هاي استان هرمزگان را به تيم منتخب ناشنوايان منتقل کنيم. هزينه سرويس رفت و آمد به تمرينات را خودمان مي پردازيم. لوازم جانبي را بازيکنان تهيه مي کنند و مسوولان به هيچ کدام از فاکتورهاي خريدمان جوابي نمي دهند. مشخص نيست شخصي که توان مديريت ندارد، چرا عهده دار مسووليت ورزشکاران ناشنوا شده است؟!

 

قريشي در پايان خواستار توجه رييس جمهور و استاندار هرمزگان به ورزش ناشنوايان شد تا بيش از اين، قشر تواناي جامعه که تنها از ناحيه شنوايي با مشکل روبه رو است، احساس تنهايي نکند.

 

به گزارش ايسنا، حال بايد ديد ورزش هرمزگان که اين روزها در آشفته ترين وضعيت خود به سر مي برد و بدون حضور يک مدير به فعاليت خود ادامه مي دهد، چگونه به مشکلات ورزشکاران ناشنوا رسيدگي خواهد کرد. آيا با اين اوصاف، دستگاه ورزرش استان چتري براي حمايت ناشنوايان خواهد شد؟

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها