عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

"روزه قندي" باعث رها سازي انرژي بسيار زياد در ورزشکار مي‌شود

"روزه قندي" باعث رها سازي انرژي بسيار زياد در ورزشکار مي‌شود
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:09 ب.ظ

يک کارشناس تربيت بدني با تشريح برنامه‌اي غذايي براي ورزشکاران موسوم به " روزه قندي" گفت: روزه قندي يکي از روشهاي بالا بردن ظرفيت بارگيري گليکوژن در بدن ورزشکاران است.

 

شهاب بهرامي در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه در خصوص نحوه اعمال اين رژيم غذايي خاطر نشان کرد: شيوه اين برنامه به اين گونه است که سه روز قبل از مسابقه قند را از رژيم غذايي فرد ورزشکار حذف کرده و مواد پروتئيني و چربي را جايگزين آن مي کنند و در 24 ساعت اول فشار تمرينات را بالا مي برند و در 48 ساعت قبل فشار را کم مي کنند.

 

وي افزود: در 24 ساعت قبل از مسابقه کاملا بدن از قند تخليه شده است، لذا بدن تشنه و نيازمند قند است از اين زمان به بعد بخش اعظم رژيم غذايي را مواد قندي تشکيل مي دهد و اين امر سبب مي شود ظرفيت گليکوژن آن بالا رفته و قند بالايي را جذب کند.

 

مدير گروه تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي کرمانشاه در باره تاثير اين برنامه بر ورزشکاران حرفه اي يادآوري شد: اين امر منجر به رها سازي انرژي بسيار زياد توسط بدن ورزشکار در هنگام مسابقه خواهد.

 

بهرامي در مورد تاثير اين برنامه در ورزشکاران مختلف گفت : باتوجه به سيستم بدن ورزشکاران ممکن است اين برنامه در بدن برخي از ورزشکاران نتيجه لازم را در پي نداشته باشد لذا اصولا مربي‌هاي حرفه اي در مسابقات تمريني به صورت آزمايشي اين برنامه را بر روي ورزشکار خود اجرا کرده و در صورت کسب نتيجه لازم از آن در ورزشکار استفاده مي‌کنند.

 

 

وي مواد خالي از قند را غذاهاي همچون ماهي و کباب و ... دانست و يادآور شد : ماکاروني، برنج، سيب زميني، سبزيجات، ميوه‌جات و شکلات حاوي مواد قندي يا کربوهيدراتها هستند.

 

 

اين کارشناس تربيت بدني در پايان خاطر نشان کرد: براي همه ورزشکاران قندها بهترين منابع انرژي هستند البته توصيه مي شود با نزديک شدن به زمان مسابقه از مواد قندي سبک و محلول استفاده شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها