عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

در مراسم رونمايي از بازي «ميرمهنا» مطرح شد: ما در كشورمان شخصيت‌هايي مانند «ميرمهنا» كم نداشتيم

در مراسم رونمايي از بازي «ميرمهنا» مطرح شد: ما در كشورمان شخصيت‌هايي مانند «ميرمهنا» كم نداشتيم
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:10 ب.ظ

سيدمحمدحسيني اظهار اميدواري كرد:در آينده در بحث بازي‌هاي رايانه‌اي به توليد كمي و كيفي قابل قبولي برسيم تا بازار داخل را پوشش داده و به بازارهاي جهاني هم بيانديشيم.

به گزارش خبرنگار بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم رونمايي بازي «ميرمهنا» كه شامگاه ـ 30 بهمن ماه ـ در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد، گفت:ساخت بازي از شخصيت‌ «ميرمهنا» و ديگر شخصيت‌هاي ايراني حركت بسيار مباركي است. اين كه ما انسان‌هاي برجسته‌مان را معرفي كنيم، لازم است. وقتي بيگانگان بدانند كه ملتي چنين روحيه سلحشوري دارد درمقابل او دست به اسلحه نمي‌برد. ما در كشورمان شخصيت‌هايي مانند «ميرمهنا» كم نداشته‌ايم، اگرچه آنها در غربت بودند، اما قدرت داشتند.

وي ادامه داد: در مباحث تاريخي ممكن است اتفاق نظر وجود نداشته باشد، اما بايد شخصيتها مطرح شوند كه ديگران در مورد آنها كار كنند. به عنوان مثال شخصيت «مختار» ممكن است، ابهاماتي در زندگي‌اش وجود داشته باشد اما همين كه مطرح شود جاي پژوهش پيدا مي‌كند، بايد دقت كرد كه ما شخصيت‌هاي بسيار زيادي براي پژوهش داريم. خوشبختانه انجمن مفاخر ايران هم فعال شده است. بر فرض كه يك شخصيت داراي ضعف‌هايي باشد به نظر من اين مطلب مشكلي را ايجاد نمي‌كند، چرا كه تنها ائمه، معصوم هستند. ما بايد روي نقاط مثبت شخصيت‌ها تفكر كنيم.

حسيني افزود: پرداختن به شخصيتهاي تاريخي براي ما بسيار مهم است. همين افرادي كه در حال حاضر ادعاي حقوق بشري دارند كشورهاي زيادي را در استعمار خود داشتند. البته امروز هم اگر بتوانند بدشان نمي‌آيد دنيا را در سلطه خود بگيرند. در حوادث مصر و تونس اين كشورها تا آخرين لحظه از امثال «مبارك» حمايت كردند، اما درحال حاضر به گونه‌اي رفتار مي‌كنند كه هيچ كس فكر نمي‌كند كه آنها روزي حامي همين ديكتاتور بوده‌اند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از سخنانش درباره لزوم پرداختن به بازي‌هاي رايانه‌اي عنوان كرد: اين كه ما بتوانيم به هر مناسبتي نام خليج فارس را مطرح كنيم، بسيار خوب و لازم است. در حال حاضر در كشور به چنين محصولاتي نياز داريم. مدتي قبل بازي «گرشاسب» رونمايي شد و امروز هم در حال رونمايي بازي

«ميرمهنا» هستيم. اميدوارم توليد اين‌گونه بازي‌ها در آينده هم از جهت كيفي و هم از جهت كمي رشد قابل توجهي پيدا كند. به نظرم امروز نبايد منحصر به «قلم» باشيم. به نظرم در دنياي كنوني فيلم و بازي نيز مي‌تواند همان كاركرد قلم را داشته باشد. چنين كارهايي در عرصه بين‌المللي بسيار حائز اهميت است. به جرات مي‌توانم بگويم آنچه كه امروز در مصر و تونس و كشورهايي از اين قبيل مي گذرد، متاثر از انقلاب اسلامي است كه ما بايد آن را بيشتر به ديگران معرفي كنيم.

وي در عين حال گفت: البته خيلي‌ها تلاش كرده‌اند كه اين مسير را به انحراف بكشند، اما مي‌بينيد كه نتوانستند و اين حركت ماندگار شده است.

وي در پايان سخنانش از نامگذاري روز 12 شهريور در تقويم سال آينده به عنوان روز مبارزه با استعمار انگليس خبر داد.

***

دكتر بهروز مينايي در بخش ديگري از مراسم رونمايي بازي «ميرمهنا» درباره‌ي عملكرد يكساله گذشته بنياد ملي بازي هاي رايانه‌اي گفت: بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي در سال جاري نسخه نهايي «سياره ميترا» را رونمايي كرد. پس از آن در تيرماه گذشته بازي آنلاين «آسمان دژ» افتتاح شد كه با استقبال بسيار زيادي مخصوصا در خارج كشور مواجه شد. همچنين پس از آن بازي فاخر اسطوره‌اي «گرشاسب» حدود سه ماه قبل به بازار وارد و مورد استقبال بسيار زياد مخاطبان ايراني قرار گرفت و «ميرمهنا» چهارمين بازي است كه در سال 89 رونمايي مي‌شود.

وي ادامه داد: مفتخريم «ميرمهنا» را به عنوان اولين بازي ايراني كه يك قصه واقعي تاريخ معاصر ايران را روايت مي‌كند،رونمايي مي‌كنيم. داستان اين بازي به اوايل دوره كريم خان و اواخر دوره نادرشاه وقتي كه هلندي‌ها جنوب ايران را اشغال كرده بودند، باز مي‌گردد.«ميرمهنا بندر بيگي» با يارانش آن مناطق را از دست هلندي‌ها آزاد كرد. رماني نيز در اين زمينه آقاي ابراهيمي نوشته‌اند كه قرار بود كه به فيلم تبديل شود. خوشحالم كه ما در توليد بازي اين شخصيت نسبت به توليد فيلم و سريال آن پيشي گرفته‌ايم.

مديركل بنياد ملي بازي هاي رايانه‌اي درباره برنامه‌هاي آتي اين بنياد توضيح داد: براي سال آينده سه بازي در ژانر دفاع مقدس و 4 بازي در ژانر كودك آماده توزيع در بازار داريم. مفتخرم كه اعلام كنم اولين جشنواره بازي‌هاي رايانه‌اي فروردين سال 90 در تهران برگزار خواهد شد و با توجه به صحبت‌هايي كه انجام داده‌ايم بعد بين المللي آن را نيز در نظر گرفتيم.

وي ادامه داد: همچنين از 36 محصولي كه در حمايت بنياد ملي بازي هاي رايانه‌اي قرار گرفته‌اند، حدود 10 محصول آن توليد شده كه امشب يكي از بهترين‌هاي آنها را رونمايي كرده‌ايم. «ميرمهنا» سه روز پاياني آزادسازي خارك از دست هلندي‌ها را روايت مي‌كند و اين بازي سبك جديدي از اول شخص و تيراندازي در كشور است.

بهروز مينايي ضمن دعوت از تمام افراد علاقمند به بازي‌سازي براي همكاري با اين بنياد خاطرنشان كرد: ما در دو همايش در اسفند 88 و آذر 89 از توليدكنندگان دعوت كرديم و با برگزاري ورك شاپ و سميناري آخرين دستاوردهاي صنعت بازي سازي ايران را به همه معرفي كرديم، ما از پرورش نيروهاي انساني براي اين صنعت استقبال مي‌كنيم، چرا كه اعتقاد داريم شكوفا كردن صنعت بازي در ايران لازم و با دستان توانمند جوانان ايراني امكان پذير خواهد بود.

***

پس از سخنان مديركل بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي مرتضي رضايي مدير پروژه بازي ميرمهنا درباره روند شكل‌گيري اين بازي توضيح داد: پروژه «ميرمهنا» در زمستان 88 به صورت يك ايده خام بروز كرد. آن زمان منابع زيادي براي تحقيق در مورد شخصيت ميرمهنا در اختيار نداشتيم، البته كتاب معروف ويليام فلور در اين زمينه وجود داشت، اما كاملا مغرضانه به اين شخصيت پرداخته بود. ما كتاب زنده‌ياد نادر ابراهيمي را مطالعه كرديم و اطلاعات خوبي در زمينه شخصيت «ميرمهنا» به ما دادند. با توجه به شرايط صنعت بازي در سال 87 تصميم گرفتيم با فراخواني افراد متخصص و هدفدار را جذب گروه خود كنيم. با اين فراخوان حدود 50 تا 60 نفر اعلام آمادگي كردند كه در انتخاب‌هاي ما بسياري از آنها حذف شدند.

وي ادامه داد: هزينه‌هاي پروژه به هيچ وجه اكتفا نمي‌كرد كه ما يك بازي بزرگ را در ذهن بپرورانيم و بايد بگويم اين بازي ثمره از خودگذشتگي بالاي همكاران پروژه بود تا بالاخره توانستيم بعد از دو سال اين بازي را به نتيجه برسانيم. شايد اول خود ما هم شك داشتيم كه مي‌توانيم چنين كاري انجام دهيم اما اين اتفاق با همياري جوانان به وقوع پيوست. اين خوشايند است كه توانستيم با يك انجين 100 دلاري بازي بسازيم كه در نوع بسيار پيشرفته و قابل رقابت است.

***

در بخش پاياني برنامه از عوامل پروژه ساخت بازي ميرمهنا تقدير به عمل آمد.

در اين بخش مرتضي رضايي ـ مدير پروژه ميرمهنا ـ بهنام آقاجاني ـ كارگردان فني ـ ابراهيم ديباج ـ طراح و مدل‌ساز كاراكتر، پيام آزادي ـ آهنگساز ـ بهنام شجاعي ـ مدير هنري ـ محبوبه السادات حيدري ـ مدير مالي، نيلوفر نجاتي ماسوله ـ مدير منابع پروژه ـ مجتبي محمدي و سيد ابوالفضل سجادي محمدآبادي ـ طراح مراحل بازي، ليلا جوادي ، شيرين فخري و مهدي دهقاني ـ مدلساز و طراح بافت ـ ، فخركيان مفرد ـمتحرك‌ساز و حسين مسبوق برنامه نويس تقدير به عمل آمد.

هم چنين از تيم توزيع بازي كه از شركت «لوح زرين نيكان» در اين برنامه حاضر شده بودند با اعطاي لوح، تقدير شد.

از حاشيه‌هاي اين مراسم مي‌توان به اجراي زنده روزبه نعمت اللهي به همراه گروهش اشاره كرد.

نعمت اللهي قطعه‌اي در مورد خليج فارس اجرا كرد.

همچنين در هنگام رونمايي از اين بازي شخصيت بازسازي شده «ميرمهنا» در سالن حضور يافت و با زانو زدن روبروي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي كاسه آبي را به او داد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها