عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رييس جديد موسسه پژوهش‌هاي بازرگاني اعلام كرد: ميزان تاثير هدفمندسازي بر صنايع صادراتي 3 درصد است

رييس جديد موسسه پژوهش‌هاي بازرگاني اعلام كرد: ميزان تاثير هدفمندسازي بر صنايع صادراتي 3 درصد است
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:12 ب.ظ

بررسي‌ها نشان مي‌دهند كه ميزان تاثيرپذيري صنايع صادراتي كشور، البته بدون حمل‌و‌نقل از اجراي طرح هدفمندسازي يارانه‌ها به‌طور متوسط كمتر از 3.4 درصد است.

به گزارش خبرنگار بازرگاني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ‌مهدي فتح‌اله كه دو هفته‌اي است با حكم وزير بازرگاني، رياست موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني را برعهده گرفته، در اولين اظهارنظرهاي رسمي خود، در مورد تاثير اصلاح نرخ حامل‌هاي انرژي بر صادرات كشور گفت: اصلاح نرخ حامل‌هاي انرژي در اجراي طرح هدفمندكردن يارانه‌ها، تاثير چنداني بر صادرات غيرنفتي كشور نخواهد داشت.

وي با اشاره به بررسي‌هاي انجام شده در اين مورد در موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني افزود: اين بررسي‌ها نشان مي‌دهند صنايع صادراتي كشور، بدون حمل‌و‌نقل به‌طور متوسط كمتر از 3.4 درصد از هدفمندسازي يارانه‌ها تاثير مي‌پذيرند.

به گفته فتح‌اله اين نسبت نشان مي‌دهد كه صادرات كشور چندان تحت تاثير افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي قرار نمي‌گيرد و اين مقدار نيز طبيعي است.

وي اظهار كرد: از سوي ديگر دولت با بسته حمايتي در بخش توليد و صادرات، سعي در جبران آثار منفي احتمالي اجراي اين سياست نيز دارد، بنابراين مي توان انتظار داشت آثار منفي در اين بخش مشاهده نشود.

رييس موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني تصريح كرد:‌ البته بنگاه‌هاي اقتصادي در شرايط هدفمندي يارانه‌ها بايد بيشتر انگيزه كاهش هزينه‌هاي خود را داشته باشند تا ضمن جبران بخشي از آثار منفي احتمالي، قدرت رقابت‌پذيري خود را بالا ببرند. علاوه بر اينكه با اصلاح نسبي قيمت‌ها در ميان‌مدت مي‌توانند بهره‎وري خود را نيز افزايش دهند.

فتح‌اله در ادامه با بيان اينكه دولت‌ها به روش‌هاي گوناگوني در بازارها دخالت مي‌کنند،‌ اظهار كرد: کشورهاي در حال ‌توسعه معمولا براي محافظت از گروه‌هاي درآمدي پايين، به کنترل قيمت‌ها به‌ويژه قيمت‌هاي انرژي روي مي‌آورند. به‌عنوان مثال در کشورهاي واردکننده نفت، برخي از دولت‌ها به کنترل مستقيم مقدار، نحوه توزيع و قيمت انرژي مي‌پردازند. همچنين برخي ديگر از کشورها اجازه مي‌دهند که بخش خصوصي به صورت آزاد فرآورده‌هاي نفتي را وارد و توزيع کنند، اما براي اين محصولات سقف قيمت تعيين مي‌کنند و دولت زيان حاصل از اين تعيين قيمت را براي بخش خصوصي جبران مي‌کند.

وي متذكر شد: اعطاي يارانه‌هاي همگاني انرژي، معقول و مقرون به صرفه نيست. يارانه‌ها براي دولت‌ها باعث افزايش مخارج مستقيم دولتي، نسبت به استفاده از آن در بخش توليد مي‌شود که ممكن است منجر به کاهش درآمدهاي حاصل از توليد داخلي ‌شود.

اين مقام دولتي در پايان خاطرنشان كرد: ‌همچنين در بخش خانوارها، قيمت‌هاي پايين سوخت باعث ناکارايي در مصرف سوخت مي‌شود و از طرف ديگر در بخش صنايع نيز موجبات سوق يافتن سرمايه‌گذاري به سمت صنايع انرژي‌بر شده و انحراف ايجاد مي‌كند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها