عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

امر به معروف و نهي از منكر با مهرباني صورت گيرد

امر به معروف و نهي از منكر با مهرباني صورت گيرد
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:12 ب.ظ

رييس ستاد پيشگيري و حفاظت اجتماعي استان خوزستان گفت: همان طور که در احاديث و روايات نيز آمده، امر به معروف و نهي از منکر بايد با مهرباني صورت بگيرد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين عبدالحميد امانت بهبهاني در نخستين جلسه از درس اخلاق خود که در مسجد اعظم اهواز برگزار شد، اظهار كرد: هدف از عضويت و فعاليت در اين ستاد، انجام وظيفه الهي امر به معروف و نهي از منکر است.

وي گفت:‌ برخورد با افرادي که از قوانين تخطي مي‌کنند، وظيفه قانون و حاکم است و اعضاي ستاد نبايد خودسرانه با افراد درگير شوند.

امانت بهبهاني اظهار كرد: هدف از شرکت در اين ستاد، انجام وظيفه الهي وکسب شايستگي رسيدن به بهشت است.

وي افزود: تاکنون چهار دوره کلاس آموزشي برگزار شده است و پنجمين دوره آن از تاريخ‌١/١٢/٨٩ به مدت چهار روز برگزار مي‌شود که اعضا با حضور در اين دوره و شرکت در آزمون نهايي، پرونده آموزشي خود را در سال ‌٨٩ تکميل مي‌کنند.

امانت بهبهاني همچنين از تشکيل شوراي نخبگان در اين ستاد خبر داد و تصريح کرد: ‌٣٠ نفر از اعضاي ستاد پيشگيري و حفاظت اجتماعي استان خوزستان براي عضويت در شوراي نخبگان انتخاب شده‌اند که پس از پايان اين دوره آموزشي، براي شرکت در جلسه، به صورت محرمانه دعوت مي‌شوند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

پاسخ به:امر به معروف و نهي از منكر با مهرباني صورت گيرد
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:42 ب.ظ

شرایط وجوب امربه معروف و نهی ازمنکر

  1. باید امر به معروف و نهی از منکر کننده بداند آنچه مکلف ترک نموده، واجب و یا آنچه مرتکب گردیده از منکرات است و بر کسی که چنین علم و آگاهی از کار دیگری ندارد، واجب نیست.
  2. باید آمر یا ناهی احتمال تأثیر دهد پس اگر مطمئن باشد که امر و نهیش مؤثر واقع نمی شود، امر و نهی بر وی واجب نیست.
  3. لازم است امر و نهی کننده بداند که شخص بر گناهش باقی است پس اگر دانست که وی گناهش را ترک نموده و آن را تکرار نخواهد کرد، امر به معروف و نهی از منکر بر او واجب نیست.
  4. برخورد با گنهکار ضرر و مفسده ای برای امرونهی کننده یا خویشان و برادران دینی اش نداشته باشد؛ مگر معروف و منکر از اموری باشند که شارع مقدس اهتمام ویژه ای نسبت به آن ها دارد؛ مانند حفظ اسلام و شعائر آن و امنیت جان و ناموس مسلمانان، بنابراین اگر شعائر اسلامی یا جان عده ای از مسلمانان در معرض خطر و نابودی شد، باید اصل اهم و مهم مورد توجه قرار گیرد و صرف ضرردیدن موجب سقوط وظیفه نمی شود.

kohertala

kohertala
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1388 
تعداد پست ها : 113
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها