عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مبانی ابتدایی شبکه

مبانی ابتدایی شبکه
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:42 ب.ظ
ارتباط بین دو یا چند کامپیوتر را شبکه میگویند. با گسترش روز افزون شبکه اینترنت و افزایش حجم وسیع داده ها نیاز به وجود شبکه های کوچک و بزرگ برای در دست بودن و جابه جا کردن اطلاعات , شبکه یک نیاز محسوب میشود. از آنجا که داده ها ارزشمندترین اقلام اطلاعاتی هستند وجود شبکه هایی با بستری امن و مطمن به منظور حفظ صحت و سلامت اطلاعات نکته بسیار مهمی میباشد. برای برپا سازی یک شبکه با بهترین کارایی و ارایه انواع سرویس ها به غیر از بسترهای سخت افزاری که نکته اصلی شبکه میباشند , توجه به نوع سیستم عامل و نرم افرارها شرط بسیار مهمی است.شبکه ها به سه دسته اصلی تقسیم میشوند:
1- LAN یا شبکه محلی
2- MAN یا شبکه شهری
3-WAN  یا شبکه گسترده
1- LAN خلاصه Local Area Network است. LAN شبکه ای با سرعت بالا است که به منظور برقراری ارتباط بین کامپیوترها در محدوده ای کوچک مانند یک اداره , یک ساختمان و یا طبقه ای از یک برج طراحی شده است.
2- MAN  خلاصه Metropolitan Area Network است. MAN شبکه های مختلفی را که در سطح یک شهر قرار دارند را به یکدیگر متصل میکند.
3- WAN خلاصه Wide Area Network است. WAN جهت ارتباط و جابجایی اطلاعات در فواصل دور به کار میرود. این شبکه محدوده وسیعی مانند یک شهر , یک کشور و یا حتی یک قاره را در بر میگیرد.
شبکه های ATM
ATM خلاصه Asynchronous Transfer Mode است. ATM یک استاندارد برای شبکه های سریع است و یک قالب برای ایجاد شبکه های سریع ارایه میکند. ATM این کار با استفاده از پروتکل های مختلف مخابراتی که به عنوان پروتکل لایه فیزیکی محسوب میشوند , انجام میدهد. این قالب بسیار انعطاف پذیر و قوی بوده و قابلیت ارایه سرویس های متنوع و با کیفیتی را دارد. این قالب مبنتی بر ارسال اطلاعات به صورت سلول های بسیار کوچک اطلاعاتی (بسته های کوچک با ابعاد ثابت) بر روی مسیرهایی است که از قبل ایجاد شده اند (Connection Oriented) می باشد.  با توجه به اینکه مسیرها قبل از ارسال ایجاد میشوند نیازی به اعمال الگوریتم های پیچیدۀ مسیریابی برای تک تک بسته های اطلاعاتی وجود ندارد و مسیریابی های شبکه حین ارسال اطلاعات (پس از ایجاد مسیر) عملا تبدیل به Switch های ساده   Store & Forward میشوند که نیاز به حداقل قدرت برای پردازش را دارند.
شبکه های Frame Relay
FR یک پروتکل ارتباطی است که در شبکه های گسترده به کار میرورد. این پروتکل بسته های اطلاعاتی را با طول متغیر انتقال میدهد.
اجزای اصلی شبکه
ایستگاه کاری Workstation
از طریق ایستگاه کاری کاربر با شبکه ارتباط برقرار میکند.
کارت رابط شبکه (NIC)
رابطی که سخت افزار جدا از شبکه را به LAN متصل میکند و آن را راه اندازی میکند.کارت رابط شبکه یا آداپتور شبکه (Network Interface Adapter) NIC نامیده میشود. هر عنصری از شبکه محلی که دارای یک کارت شبکه میباشد به عنوان یک گروه یا Node شناخته میشود که از یک آدرس واحد برای مسیریابی اطلاعات استفاده میکند.
کابل بندی (Cabling)
اتصال فیزیکی شبکه را کابل بندی می نامند.
سرویس دهنده (Server)
سرویس دهنده یک کامپیوتر است که عملیات دسترسی به فایل ها , اطلاعات و انواع سرویس های دیگر را برای شبکه فراهم میسازد. (سایت روی Server قرار دارد)
سرویس گیرنده (Client)
کامپیوتری که درخواست دسترسی به فایل ها , اطلاعات و انواع سرویس های دیگر را دارد. (شما Client سرور این سایت هستید)
پورت (Ports)
هر سرویس دهنده (سرور) خدمات خود را با استفاده از پورت های مشخص شده ای روی اینترنت یا شبکه های دیگر ارایه میدهد. به طور مثال %80 سرویس دهنده های وب از پورت 80 و برای ftp از پورت 21 استفاده میکنند.در اینجا به طور مختصر با شبکه آشنا شدید. در انتها به عنوان مثال میتوان گفت شبکه پرشین آیکن با استفاده از WAN طراحی شده است و کامپیوتر پرشین آیکن سرویس دهنده (Server) میباشد و کامپیوتر شما به عنوان سرویس گیرنده (Client) نامیده میشود. در حال حاضر شما از پرت 80 سرور پرشین آیکن برای مطالعه این مقاله استفاده میکنید.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها