عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

راه اندازی یک شبکه

راه اندازی یک شبکه
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:44 ب.ظ


 
اغلب افرادی که به مباحث شبکه علاقه مند هستند دوست دارند که آن را به صورت عملی تجربه کنند و در اکثر موارد امکانات لازم را در اختیار ندارند. مطمئنا کسی برای تجربه کردن پیاده سازی یک شبکه ، متحمل هزینه خرید چند دستگاه رایانه نخواهد شد . مکر این که در محیطی فعالیت کند که در آن چند سیستم مستقل در یک اتاق موجود باشد و برای آزمایش بخواهد آن سیستم مستقل در یک اتاق موجود باشد و برای ازمایش بخواهد آن سیستم را به یکدیگر متصل کند . اما در موارد بسیاری اشخاصی هستند که با سیستم های قدیمی کار می کردند و پس از مدتی نیاز به داشتن یک سیستم جدید را احساس کرده اند و به این ترتیب دو رایانه در اختیار دارند. این می تواند بهترین فرصت برای علاقه مندان به شبکه باشد تا بتوانند کوچکترین شبکه رایانه ای متشکل از دو سیستم را تجربه کنند .
● گام نخست
به منظور اتصال رایانه ها به یکدیگر و تشکیل شبکه اولین چیزی که نیاز به آن احساس می شود وجود یک کارت شبکه یا به اصطلااح کارت LAN است . اغلب مادربورد های جدید به صورت onboard یک یا بیشتر واسط شبکه روی خود دارند. بنابراین سیستم های جدید معمولا به سخت افزار اضافه نیاز ندارند. اما سیستم های قدیمی به یک عدد کارت LAN نیاز خواهد داشت . کارت LAN با قرار گرفتن روی شکاف PCI،حداقل یک واسط شبکه در اختیار کاربر قرار می دهد.هر کسی با قیمتی پایین حدود پنج هزار تومان می تواند این کارت را تهیه کند . این اولین قدم در جهت ساخت یک شبکه کوچک است . به منظور اتصال دو رایانه به طور مستقیم به یکدیگر به یک عدد کابل از نوع CAT۵ نیاز است . این کابل را نیز می توانید از بازار تهیه کنید. معمولا این نوع کابل را که به کابل Cross معروفند بعد از سفارش با ابزار موجود می سازند و به شما تحویل می دهند. نکته مهم در ساخت این نوع رابط نیز رعایت کردن ترتیب اتصال سیم های رنگی درون کابل به سوکت های ابتدا و انتهای آن است . همین که به سازنده اعلام کنید که کابل را برای اتصال مستقیم دو رایانه می خواهید کافی خواهد بود . سوکت های دو سر کابل نیز شبیه سوکت های تلفن است . با این تفاوت که از آن بزرگتر بوده و به آن چهار جفت سیم رنگی متصل می شود . این سوکت به RL۵۴معروف است .
● اتصال بیش از دو رایانه
باید توجه داشت که کابل Cross تنها برای اتصال دو رایانه به یکدیگر آن هم به صورت مستقیم است . در صورتی که بخواهیم بیش از دو رایانه را با هم شبکه کنیم به سخت افزار دیگری به نام hub یا switch نیاز است . هرهاب یا سوئیچ روی خود چند واسط دارد که تعداد آن بسته به نوع آن متناوب خواهد بود . تمام رایانه هایی که می خواهند به شبکه بپیوندند باید به این هاب متصل شوند و ارتباط آنها با هم از طریق آن صورت خواهد گرفت . کابلی که هر رایانه را به هاب یا سوئیچ متصل می کند به کابل مستقیم یا straight معروف است . کابل مستقیم و کابل Cross تنها در ترتیب چینش و اتصال زوچ سیم های درونی به سوکت با هم تفاوت دارند . در شبکه های جدید معمولا کمتر از هاب استفاده می کنند . سوئیچ نیز سخت افزاری است که تمام کارهای هاب را انجام می دهد. ضمن این که قابلیت ها و مزایایی نسبت به آن دارد. کسانی که قصد دارند شبکه را کمی سبیه به شبکه های بزرگتر تجربه کنند،می توانند دو رایانه را نیز با استفاده از سوئیچ و طبق اصول مربوط به آن به یکدیگر وصل کنند . به این ترتیب شبکه کوچک آنها این قابلیت را نیز خواهد داشت که در آینده به تعداد بیشتری رایانه ارتقا یابد . البته برای داخل منزل می توان یک مدل ارزان قیمت سوئیچ یا هاب با ظرفیت کمتر را انتخاب کرد. بنابراین برای اتصال دو رایانه به یکدیگر از طریق یک سوئیچ به جای یک کابل Cross به دو کابل مستقیم نیاز است که هر یک از کابل های یک رایانه را به سوئیچ متصل خواهد کرد. برای شبکه ای با ابعادی به این کوچکی سخت افزار دیگری نیاز نخواهد بود . در نتیجه این مجموعه آماده تنطیمات نرم افزاری برای ارتباط با یکدیگر خواهند بود . 

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها