عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

ابداع وسيله جديد براي تشخيص به موقع ذات‌الريه

ابداع وسيله جديد براي تشخيص به موقع ذات‌الريه
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:00 ب.ظ

دانشمندان علوم پزشکي موفق به ساخت وسيله جديدي شده‌اند که به کمک آن مي‌توانند ميکروب‌هاي بيماري‌زاي ريوي عامل ذات‌الريه را شناسايي کنند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، متخصصان انستيتو فناوري جورجيا در آمريکا يک وسيله نمونه برداري جديد را طراحي کرده‌اند که به زودي مي‌تواند از مرگ هزاران نفر در سال و در سراسر دنيا بر اثر ابتلا به ذات‌الريه جلوگيري کند.

سايت اخبار بين‌المللي آسيا دراين ‌باره گزارش داد که وسيله جديد، کنترل ذات‌الريه نام دارد و راه حلي براي مشکل تشخيص ذات‌الريه است.

بنا براين گزارش، ذات‌الريه عفونتي است كه منجر به التهاب و پرشدن فضاهاي داخل ريه و مجاري هوايي كوچك از مايع مي‌شود. به دنبال ايجاد اين عفونت، گلبول‌هاي سفيد به طرف ريه‌ها حركت مي‌كنند تا با عفونت مبارزه کنند اما اين جريان به اختلال عملكرد اصلي ريه كه همان دريافت اكسيژن از هوا و انتقال آن به سيستم گردش خون و در نهايت تمام بدن است، منجر مي‌شود. آمارها حاکي از آن است که اين بيماري سالانه تقريبا جان 2/4 ميليون نفر را مي‌گيرد.

به گزارش ايسنا، برخي از ميكروارگانيزم ها خصوصا ويروس‌ها همراه تنفس وارد ريه مي‌شوند، فرد مبتلا با عطسه و سرفه خود اين ميكروارگانيزم‌ها را وارد هوا مي‌كند. بعضي از ميكروب‌هايي كه به طور معمول در حلق افراد زندگي مي‌كنند، بي‌ضرر هستند.

در صورتي كه شخص به هر علت از جمله به علت ابتلا به ويروس، ضعيف شده باشد اين ميكروب‌ها به درون ريه‌ها راه مي‌يابند و منشا عفونت ذات‌الريه مي‌شود. بيماري ذات‌الريه بويژه در کشورهاي آفريقا، جنوب شرق آسيا و شرق مديترانه پيامدهاي نامطلوب‌تر و مخرب‌تري دارد به طوري که در اين مناطق در هر 15 ثانيه يک کودک بر اثر ابتلا به ذات‌الريه جان خود را از دست مي‌دهد.

در اين بيماري بيشترين اثر درماني را آنتي بيوتيك‌ها دارند. مصرف زياد مايعات نيز حائز اهميت است و گاهي اوقات داروهاي مسكن مورد نياز است. اكثر بيماران مبتلا به ذات‌الريه در منزل و به كمك دستورات پزشك معالج، بهبود پيدا مي‌کنند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها