عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گزارش از نشست خودروسازان و قطعه‎سازان

گزارش از نشست خودروسازان و قطعه‎سازان
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:03 ب.ظ

فعالان صنعت خودرو و قطعه 30 بهمن در آستانه هفتمين دوره انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني، صنايع و معادن گرد هم جمع شدند تا به بيان نقطه نظراتشان پرداخته و راه‎هاي حضور هرچه قوي‎تر در انتخابات را بررسي کنند.

 

** وظيفه اتاق‌ بازرگاني پشتيباني از فعالان اقتصادي كشور است

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، يحيي آل‌اسحاق، رييس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن تهران، در سخناني گفت: ‎اگر در اين مقطع زماني متوليان بخش توليد و اقتصاد اقتضائات موجود را درست تشخيص ندهند، در آينده دچار مشكلاتي خواهند شد.

وي با بيان اين‌كه به دلايل مختلف اقتصاد كشور در30 سال گذشته دولتي بوده است،‌ خاطرنشان كرد: ‌در اين مدت حدود30 درصد اقتصاد كشور توسط مردم و حدود70 درصد توسط دولت اداره شده است.

به گفته او در حال حاضر اين چرخه بايد شكسته شود. در اين دوره بخشي از وظايف و نقش‌هاي دولت در اقتصاد به بخش غيردولتي و خصوصي واگذار خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد: اتاق‌هاي بازرگاني براساس جايگاه قانوني خود بايد مشاور سه قوه در تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي كشور باشند. شرايط و اقتضائات جهاني امروز به‌گونه‌اي است كه امور اقتصادي از دريچه اتاق‌هاي بازرگاني عبور مي‌كند.

 

آل‌اسحاق با بيان اين‎که گذار كشور از اقتصاد دولتي به خصوصي وظايف اتاق‌هاي بازرگاني را سنگين‌تر كرده است، ادامه داد:‌ فرهنگ‌سازي و توانمندسازي بخش خصوصي براي حضور در اتاق‌هاي بازرگاني از ديگر وظايف اين تشكل است.

 

وي گفت: ‌در برنامه پنجم توسعه بسترهاي مناسي براي بخش خصوصي فراهم شده است. دور جديد فعاليت اتاق متفاوت از دور قديم خواهد بود. در دور جديد فعاليت اتاق حدود 100 شركت مادر تخصصي هلدينگ بايد تشكيل شود كه بتواند در صحنه‌هاي بين‌المللي با رقباي خارجي رقابت كند، زيرا با شركت‌هاي كوچك نمي‌توان با رقباي خارجي رقابت كرد.

 

** صنعت خودرو بزرگترين بانك خصوصي را تاسيس كرد

 

جمشيد ايماني - رييس هيات‌مديره گروه خودروسازي سايپا، ديگر سخنران اين گردهمايي بود. وي که طبق پيش‎بيني کارشناسان از شانس بالايي براي احراز آرا در اين دوره از انتخابات برخوردار است، ساخت و توسعه بزرگترين و اولين بانك خصوصي تاسيس شده در کشور را حاصل تلاش صنعت خودرو داخلي دانست و گفت: صنعت خودرو موجب رشد بخش‌هاي مختلفي از اقتصاد كشور شده است.

 

وي با بيان اين‌كه به عنوان مثال بخش‌هايي از صنعت فولاد به طور اختصاصي براي پشتيباني از صنعت خودرو ايجاد شده است، خاطرنشان كرد: در همين زمينه در چهارمحال و بختياري كارخانه‌اي اختصاصي براي توليد ورق خودرو به بهره‌برداري رسيده است.

 

وي ادامه داد: صنعت خودرو به دليل ويژگي‌هاي خاص خود بسياري صنايع ديگر را نيز به حركت مي‌اندازد. به عنوان مثال صنعت ليزينگ براي اولين بار از طريق صنعت خودرو در كشور شناخته و ايجاد شد.

 

به گفته او مشكلات صنعت خودرو بسيار زياد بوده و حضور در اتاق‌هاي بازرگاني يكي از راهكارهاي حل مشكلات است. نگاه دولت به اتاق به ويژه در برنامه پنجم بسيار مثبت بوده و اختيارات زيادي به اين تشكل داده شده است.

 

وي خاطرنشان كرد: اتاق‌هاي بازرگاني فرصت مناسبي براي تلاش جهت بهبود فضاي كسب و كار، افزايش شفافيت، آزادسازي قيمت‌ها و رقابتي شدن بازار است.

 

ايماني خاطرنشان کرد: فضاي كسب و كار به‌گونه‌اي است كه امكان تغيير و تاثيرگذاري بر آن توسط خود مديران بنگاه ميسر نيست، بنابراين تاثيرگذاري بايد از طريق تشكل‌ها و اتاق بازرگاني كه اختيارات قانوني مناسبي دارند، انجام شود.

 

وي تصريح كرد: اگر بخش صنعت و معدن در كشور تقويت شود، علاوه بر توسعه‌ بخش بازرگاني تقويت اين بخش براي كمك به بخش توليد را نيز به دنبال خواهد داشت.

 

** جنگ اقتصادي پيچيده‌تر از جنگ نظامي است

 

نعمت‌الله پوستين‌دوز - مديرعامل گروه خودروسازي سايپا، نيز در همايش فعالان صنعت خودرو و قطعه در خصوص انتخابات هفتم اتاق‌هاي بازرگاني، صنايع و معادن اظهار کرد: جنگ بازار سخت‌تر و پيچيده‌تر از جنگ نظامي است.

 

وي با بيان اين‎كه جنگ اقتصادي جنگي ساختار يافته است كه نياز به هم‌افزايي فعالان اقتصادي دارد، خاطرنشان كرد: امروزه توليدكنندگان سربازان عرصه‌ امنيت اجتماعي، ‌امنيت رواني و آينده‌سازي كشور هستند. ‌يك توليدكننده با ايجاد اشتغال و به حركت درآوردن چرخ‌هاي اقتصادي اميد را به جوانان كشور هديه مي‌كند.

 

وي افزود: امروزه شرايط اقتصاد جهاني به‌گونه‌اي است كه تمام اتفاقات صنعت خودرو در كشورهاي ديگر بر ما نيز اثر مي‌گذارد که اگر برنامه‌هاي صنعت خودرو مديريت شود، هم در داخل كشور و هم در تعامل با كشورهاي ديگر موثر خواهد بود.

 

به گفته مديرعامل گروه خودروسازي سايپا، يكي از نهادهايي كه مي‌تواند خصوصي‌سازي را تسهيل كند، اتاق‌هاي بازرگاني، صنايع و معادن است.

 

وي با اشاره به بالا بودن زنجيره‌ ارزش افزوده در صنعت خودرو خاطرنشان كرد: با توجه به اهميت بالاي صنعت خودرو در اقتصاد كشور، در انتخابات جاري اتاق‌هاي بازرگاني با انسجام و اتحاد حضور پيدا كرده‌ايم.

 

وي ادامه داد: ‌زنجيره‌ ارزش افزوده صنعت خودرو يك زنجيره منسجم، ساختار يافته و استراتژيك است؛ به‌گونه‌اي كه هيچ يك از صنايع كشور به اندازه خودرو سازمان‌يافته نيستند. مجموعه قطعه‌سازان، خودروسازان و خدمات پس از فروش در زنجيره توليد خودرو شكل گرفته‌اند.

 

** خودرو هنوز جايگاه خود را در اتاق پيدا نکرده است

 

همچنين بهروز غفاري - مديرعامل شركت سازه‌گستر سايپا، در سخناني گفت: بخش صنعت به ويژه بخش خودرو هنوز جايگاه خود را در اتاق‌هاي بازرگاني پيدا نكرده‎اند و فعالان صنعت خودرو و قطعه براي تغيير اين شرايط تصميم به حضور در انتخابات گرفتند.

 

وي با اشاره به انتخابات هفتم اتاق‌هاي بازرگاني و صنايع و معادن افزود: دو ماموريت اصلي ما براي حضور در اتاق‌هاي بازرگاني ايجاد محيط رقابتي در فضاي كسب و كار و تسهيل‌سازي شرايط براي بنگاه‌هاي توليدي است.

 

وي با بيان اين‌كه ورود خودروسازان و قطعه‌سازان به انتخابات به معني تقابل با گروه‌هاي ديگري كه در گذشته در اتاق حضور داشتند، نيست‌، خاطرنشان كرد: ايجاد شرايط و محيط رقابتي با هدف گسترش صنايع از دلايل حضور در اين انتخابات است.

 

وي ادامه داد:‌ بخش خودرو يكي از مهمترين بخش‌هاي صنعتي كشور با ارزش افزوده بالا است. به عنوان مثال حدود500 هزار شغل به طور مستقيم وغيرمستقيم در ارتباط با صنعت خودرو ايجاد شده است. با توجه به گسترش روزافزون، اين صنعت مي‌تواند نقش مهمي در اتاق‌هاي بازرگاني ايفا كند.

 

غفاري تصريح كرد: با افزايش رقابت بنگاه‌ها بخش صنعت و تجارت كشور رشد بيشتري خواهند کرد. در صورت رقابتي نبودن محيط كسب و كار، ورود به سازمان تجارت جهاني دشوارتر خواهد بود.

 

به گفته وي، اتاق‌هاي بازرگاني مي‌توانند نقش مهمي براي ارتقاي بخش خصوصي در صنعت ايران ايفا كنند.

 

** 11.5 درصد از توليد ناخالص داخلي به صنايع خودروسازي وابسته است

 

به گزارش ايسنا، محمدرضا نجفي‌منش - دبير انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌هاي خودرو، نيز با بيان اين که سهم صنعت خودرو و صنايع وابسته از توليد ناخالص داخلي حدود 11.5 درصد است، افزود: صنعت خودرو به تنهايي چهار درصد از توليد ناخالص داخلي را به خود اختصاص داده است كه با احتساب صنايع قطعه‌سازي و مواد اوليه مانند فولاد، شيشه و خدمات پس از فروش سهم صنايع خودرو و صنايع وابسته در توليد ناخالص داخلي به 11.5 درصد مي‌رسد.

 

وي با بيان اين‌كه بيشترين هزينه‌هاي اتاق بازرگاني را صنعت خودرو پرداخت مي‌كند، خاطرنشان كرد: با اين حال تاكنون حضور موثري در اتاق‌هاي بازرگاني نداشته‌ايم، اما امسال با توجه به برنامه پنجم توسعه و نقش مشورتي در نظر گرفته شده براي بخش خصوصي در انتخابات فعالانه‌تر عمل كرديم.

 

وي ادامه داد: اتاق‌هاي بازرگاني واسطه‌اي بين اعضا، دولت و جامعه در جهت حفظ منافع مشترك هستند. طرح مشكلات از طريق تشكل‌ها از جمله اتاق‌هاي بازرگاني در پيشبرد اقتصادي كشور موثر خواهد بود.

 

به گفته او در سال جاري 15 درصد در صنايع خودروسازي رشد داشته و ما در اين زمينه جايگاه شاخصي را در دنيا به خود اختصاص داده‌ايم.

 

دبير انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌هاي خودرو تصريح كرد: براي توسعه بيشتر صنعت خودرو و صنايع وابسته حضور موثري در انتخابات آتي اتاق‌هاي بازرگاني خواهيم داشت.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها