عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

رييس انجمن صنايع نساجي: بانك‌ها به ضوابط اسلامي پايبند نيستند

رييس انجمن صنايع نساجي: بانك‌ها به ضوابط اسلامي پايبند نيستند
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:27 ب.ظ

بانك‌ها در ارائه تسهيلات و عقود مشاركتي به ضوابط اسلامي مربوطه پايبند نيستند.

محمد مروج، رييس هيات مديره انجمن صنايع نساجي، به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) افزود: هيچ بانكي تاكنون ضوابط اسلامي را در خصوص پرداخت تسهيلات رعايت نكرده و هنوز سيستم گذشته با نرخ بهره ثابت حاكم است.

وي ادامه داد: در عقود اسلامي واقعي پس از عقد عقود مشاركتي و ارايه تسهيلات، بانك در سود و زيان واحد صنعتي شريك خواهد بود؛ حال ممكن است اين سود بيشتر يا كمتر از نرخ‌هاي ثابت بهره باشد؛ اما در حال حاضر اينگونه نبوده و بانك نرخ بهره‌اي را كه از قبل مشخص بوده و عدد ثابتي است از صنعتگر دريافت مي‌كند و برايش مهم نيست كه واحد صنعتي چه ميزان و چگونه در اين طرح سود كرده است.

مروج تصريح كرد: نرخ بهره در عقود مبادله‌اي 12 درصد است كه فقط بانك صنعت و معدن دستورالعمل بانك مركزي در اين زمينه را رعايت مي‌كند. بهره تسهيلات باقي بانك‌ها عموما 18 درصد بوده و برخي نيز با افزودن سه درصد ماليات بر ارزش افزوده، 21 درصد سود دريافت مي‌كنند.

وي ادامه داد: اين در حالي است كه در همه جاي دنيا بانك‌ها به‎ويژه در تامين سرمايه در گردش واحد توليدي، كمك‌هاي زيادي مي‌كنند، اما در ايران برعكس عمل مي‌شود.

رييس هيات مديره انجمن صنابع نساجي تصريح كرد: در شرايط فعلي تجار و به ويژه واردكنندگان هستند كه بيشترين سود را از نوع عملكرد سيستم بانكي مي‌برند، در حالي‎كه بار اصلي اشتغال و توسعه كشور بر دوش بخش توليد بوده و رويكرد حمايتي بانك‌ها بايد از اين بخش و بعد تجارت باشد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها