عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

متفكران جهان اسلام راهكارهاي انديشه‌اي و كاربردي تقريب مذاهب را بررسي كردند

متفكران جهان اسلام راهكارهاي انديشه‌اي و كاربردي تقريب مذاهب را بررسي كردند
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:27 ب.ظ

همزمان با دومين روز از برگزاري بيست و چهارمين كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي انديشمندان و متفكران جهان اسلام طي نشست‌هاي علمي راهكارهاي انديشه‌اي و كاربردي تحقق تقريب مذاهب اسلامي را بررسي كردند.

به گزارش خبرنگار دين و معارف اسلامي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در دومين دور از نشست‌هاي علمي در حاشيه كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي، روز گذشته انديشمنداني از كشورهاي سوريه، لبنان، انگلستان، هلند، پاكستان، اردن، اندونزي، الجزاير، دانمارك، ايران و ... به بحث و گفت‌وگو حول محور انديشه‌هاي تقريب مذاهب اسلامي پرداختند.

در ابتداي اين نشست آيت‌الله واعظ‌زاده خراساني با اشاره به راهكارهاي رسيدن به تقريب بين مذاهب اسلامي، شناخت اصول اسلام با تمام ابعاد فقهي، كلامي، اخلاقي و عرفاني، بيان مشتركات و اختلافات از طريق دانشمندان مذاهب، رفع شبهات، توجه به آراء مذاهب، توجه به وسايل اصلي، رعايت ادب و انصاف در ارتباط با بررسي ادله مذاهب را از مهمترين راهكارهاي تقريب مذاهب اسلامي عنوان كرد.

دبيركل اسبق مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، يادآور شد: دوري از تكفير و نسبت دادن شرك به پيروان مذاهب، رعايت و بزرگداشت خاندان پيامبر و احترام به صحابه و مادران مومنين و تلاش براي فتح ‌باب اجتهاد مطلق در تمام مذاهب و بازگذاشتن راه‌هاي گفت‌وگو از راه‌هاي رسيدن به وحدت اسلامي است.

به گزارش ايسنا، همچنين پرفسور محمد ابراهيم از كشور پاكستان با اشاره به انقلاب اسلامي در ايران و با ستايش از اقدام امام خميني(ره) در به پيروزي رساندن اين انقلاب ابراز اميدواري كرد تا با تلاش علماي جهان اسلام در سراسر كشورهاي اسلامي شريعت حاكم شود و حكومت‌هاي اسلامي بر مبناي قرآن و سنت باشند.

درادامه اين نشست مسعود شاوراني از ايران با ارايه مقاله خود در ارتباط با راه‌هاي گفت‌وگو از منظر قرآن كريم، افزود: اخوت، توجه به مشتركات، اخلاق گفت‌وگو و روش‌هاي آن و توجه به سنت نبوي مسائلي است كه از منظر قرآن بايد در گفت‌وگو مدنظر قرار گيرد.

وي با طرح اين سوال كه آيا قرآن زمينه لازم را براي گفت‌وگوي اخلاقي ميان مسلمانان ندارد كه شاهد اختلاف هستيم؟ افزود: قرآن در آيات مختلف به توجه به اصل برادري به عنوان بستر لازم در گفت‌وگوها تاكيد مي‌كند.

همچنين دكتر محمدسعيد الطريحي متفكر كشور هلند با اشاره به فعاليت‌هاي مذاهب اسلامي در اين كشور، گفت: سازمان بزرگي به عنوان سازمان ارتباطات اسلامي در كشور هلند با حضور تمام گروه‌هاي اسلامي تشكيل داديم كه به امورات مسلمانان و مشكلات آنها مي‌پردازد.

وي خاطرنشان كرد: همچنين در بحث آموزش اصول اسلامي پيشنهاد تدريس فقه حنفي و فقه جعفري در دانشگاه بايدن هلند داديم كه دولت با آن موافقت كرد و بودجه‌اي در اختيار ما قرار داد.

اين انديشمند هلندي همچنين خاطرنشان كرد: پيشنهاد داده‌ايم نهادي براي بررسي مشكلات مسلمانان هلند تشكيل شود كه اين پروژه به دنبال ايجاد هياتي براي اوضاع مسلمانان اين كشور است كه اميدواريم بتوانيم در زمينه وحدت و تقريب اسلامي موثر باشيم.

به گزارش ايسنا، همچنين حسين جمعه رييس اتحاديه نويسندگان عرب از كشور سوريه نيز با بيان اينكه عدم وجود گفت‌وگو ميان مذاهب باعث اختلاف شده است، گفت: هر گفت‌وگويي كه منتهي به تقوا نباشد مورد تاييد قرآن نيست، چراكه قرآن راه آن را براي ما نشان داده است.

وي تاكيد كرد: اگر گفت‌وگو بين مذاهب بر اساس وحدانيت خداوند باشد نتيجه دارد و اگر تقريب نيز براي خدا و با هدف نباشد بيهوده است.

رييس اتحاديه نويسندگان عرب، همچنين بر دوري مسلمانان از تكفير يكديگر به عنوان يكي از راهكارهاي كاربردي تقريب مذاهب اسلامي تاكيد كرد.

در ادامه اين نشست علمي دكتر ماهر عبدالرزاق انديشمندي از كشور لبنان با اشاره به نقش بيداري نخبگان و توده‌هاي مردم در راه تقريب مذاهب اسلامي، گفت: در شرايطي كه جبهه مقابل جهان اسلام به دنبال اتحاد خود براي سلطه بر جهان است ما نيز نيازمند گام‌هاي عملي و تقريب وحدت امت اسلامي هستيم و نبايد به اين همايش‌هاي چندروزه اكتفا كنيم.

اين انديشمند لبناني تاكيد كرد: نهادهاي وحدت‌بخش همچون مجمع تقريب مذاهب اسلامي بايد در جهان اسلام توسعه يابند و فعاليت كنند.

همچنين دكتر علي رمضان الاوسي از كشور انگلستان با بيان اينكه تقريب امت اسلامي مخالفان و دشمناني دارد، گفت: بايد از اين ثمره وحدت يعني كنفرانس وحدت كه ما را در كنار هم قرار مي‌دهد حمايت كنيم و از آن بهره لازم را ببريم.

وي افزود: تقريب تكليف و وظيفه‌اي براي ماست و اگر كسي سرپيچي كند نمي‌تواند خود را مسلمان بنامد. ما بايد در مقابل اسلام‌هراسي كه دشمنان القاء مي‌كنند با همديگر وحدت داشته باشيم و ديدگاه‌ها را بهم نزديك كنيم.

در پايان اين نشست، نيز مقالاتي توسط انديشمندان ايراني، افغاني، لبناني و ساير كشورهاي اسلامي ارايه شد كه در ميان آنها دكتر انور ورده از كشور سوريه از نويسندگان و متفكران برجسته جهان اسلام است كه طي سخناني، خاطرنشان كرد: توده‌هاي مردم نياز به راهنمايي و راهگشايي علماي مسلمان در راه تقريب دارند.

وي تصريح كرد: بايد مسائل اختلافي را ميان نخبگان و انديشمندان مطرح كنيم و از طرح آن در ميان توده‌هاي مردم بپرهيزيم.

گفتني است؛ همزمان با برگزاري دومين روز از كنفرانس وحدت اسلامي نماز ظهر و عصر نيز با حضور مسلمانان شيعه و سني برگزار شد.

به گزارش ايسنا، نماز ظهر و عصر دومين روز كنفرانس وحدت اسلامي روز گذشته به امامت حجت‌الاسلام والمسلمين علم‌الهدي معاونت امور ايران مجمع تقريب مذاهب اسلامي و با شركت ميهمانان داخلي و خارجي اين كنفرانس از مذاهب مختلف به صورت جماعت برگزار شد.

در پايان نمازگزاران شعارهايي در ارتباط با وحدت اسلامي سر دادند.

لازم به ذكر است؛ بيست و چهارمين كنفرانس وحدت اسلامي با حضور بيش از 250 انديشمند و متفكر اسلامي از 57 كشور جهان از 30 بهمن تا دوم اسفندماه در تهران برگزار مي‌شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها