عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آيت‌الله سيدمحمد حسيني زنجاني: تأکيد اسلام بر امر به معروف و نهي از منکر، به دليل صيانت از ارزش‌هاست

آيت‌الله سيدمحمد حسيني زنجاني: تأکيد اسلام بر امر به معروف و نهي از منکر، به دليل صيانت از ارزش‌هاست
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:27 ب.ظ

آيت‌الله سيدمحمد حسيني زنجاني، امر به معروف و نهي از منکر را يکي از دستورات اساسي اسلام برشمرد و گفت: تأکيد اسلام بر اين دستور، به دليل صيانت و حفظ ارزش‌هاست.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه زنجان، اين مدرس حوزه علميه زنجان در جلسه ستاد امر به معروف و نهي از منکر استان اظهار کرد: حتي اگر حکومتي سالم باشد، مسئله امر به معروف و نهي از منکر نبايد تمام شده تلقي شود بلکه جامعه همواره نياز به هشدار و تذکر دارد.

وي معروف را از ماده عرف دانست و افزود: معروف يعني آنچه که در عرف به خوبي و نيکي شناخته شده و مورد پذيرش قرار گرفته است.

فرزند ارشد آيت‌الله سيدعزالدين حسيني زنجاني با اشاره به روايت «کل معروف صدقه»، تصريح کرد: اغلب افراد گمان مي‌کنند، صدقه فقط به معناي کمک به فقر است در حالي که اين معني تنها يکي از مصاديق صدقه است. به بيان ديگر هر آنچه که در بين مردم به خوبي و نيکي شناخته شده باشد، در صورتي که در راه خدا انجام شود، صدقه محسوب مي‌شود.

وي به وجود دو نوع صدقه اعم از واجبه و مستحبي اشاره و خاطرنشان کرد: در صدقه واجبه مثل خمس و زکات، فقر شرط است، ولي در صدقه مستحبي اين شرط وجود ندارد.

حسيني زنجاني اظهار کرد: در روايتي که توسط اهل سنت از پيامبر اکرم(ص) نقل شده، آمده است: «همسايه‌ها کوچه را به نيت صدقه، تميز کنند» و اين امر نشان مي‌دهد درخت کاري، گل کاري و هر آنچه که به پاکيزگي يک محل يا يک شهر کمک کند اگر با نيت صدقه باشد، صدقه محسوب مي‌شود و معروف به حساب مي‌آيد.

وي با بيان اينكه هر چيزي که فطرت انسان آن را مي‌پذيرد معروف است، افزود: صرفاً نماز و روزه را نمي‌توان از مصاديق معروف دانست بلکه مسئوليت پذيري و مقيد شدن انسان‌ها به مسئوليت خود نيز معروف محسوب مي‌شود و اين مصاديق بايد در قالب فرهنگ بسط داده شود.

اين عالم شيعي هر آنچه که فطرت انسان نمي‌پذيرد را منکر خواند و گفت: انسان بايد در مقابل منکرات عکس‌العمل نشان دهد.

وي در ادامه به نقل روايتي از نهج البلاغه درخصوص مسئله امر به معروف و نهي از منکر پرداخت و اظهار کرد: حضرت علي(ع) در کلمه قصار 374 دو روي اين مسئله را توضيح مي‌دهد و در فرازي از اين روايت آمده است «انساني که در مسير خير و کمال گام بر مي‌دارد، وقتي به کمال مي‌رسد که در مرحله اول، منکر را قلباً شناخته باشد و در مرحله بعد، آن را با زبان ابراز کند و در مرحله آخر عملاً با آن مقابله کند».

حسيني زنجاني خاطرنشان کرد: اين روايت نشان مي‌دهد كه امر به معروف و نهي از منکر مراتبي دارد که اگر کسي واجد آن باشد خصال خير در وجود او کامل مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه امام علي(ع)، دسته‌اي از افراد را که از کنار بسياري از مسائل بي‌تفاوت مي‌گذرند، مرده خطاب مي‌کند، تصريح کرد: اگر ما معتقد به نظام ارزشي هستيم بايد ارزش‌ها را حفظ کنيم، در غير اينصورت از نظر فکري و فعاليت معنوي، مرده‌اي بيش نيستيم.

فرزند ارشد آيت‌الله سيدعزالدين حسيني زنجاني امر به معروف و نهي از منکر را يک دستور حياتي عنوان کرد و گفت: براي عمل به اين دستور، انسان هم بايد از نظر فکري و زباني مسلح شود و هم بطور عملي اقدام کند تا بتواند ارزش‌ها را احياء نمايد.

وي به روايت ديگري از امام جعفر صادق(ع) در کتاب رسائل الشيعه اشاره کرد و افزود: در اين روايت در پاسخ به اين سؤال که آيا هر کسي حق امر به معروف و نهي از منکر را دارد يا خير، آمده است «کسي مي تواند به اين دستور عمل کند که داراي سه خصلت باشد. اول اينکه خود او به چيزي که مردم را به آن دعوت مي‌کند، عامل باشد. دوم اينکه عدالت را رعايت کند و به اندازه توان طرف مقابل از او توقع داشته باشد و سوم اينکه با رفاقت و دوستي به امر به معروف و نهي از منکر عمل کند».

اين عالم شيعي درپايان تأکيد کرد: امر به معروف و نهي از منکر يک وظيفه همگاني است و در صورتي که مسئوليت پذيري در جامعه تبديل به يک عادت شود، اين دستور به طور گسترده اجرا مي‌شود.

در ادامه معاون پشتيباني و نيروي انساني استانداري زنجان نيز با اشاره به اينکه هدف امام حسين(ع) از قيام عاشورا احياء امر به معروف و نهي از منکر جهت اصلاح امور امت رسول خدا(ص) بوده است، اظهار کرد: با دقت در حماسه عاشورا مشاهده مي‌شود که در اين حرکت دو پيام نهفته است که همانا تأکيد بر اقامه نماز و پاسداري از جايگاه ولايت مي‌باشد.

حميد ارجمندفر گفت: به نماز ايستادن امام حسين(ع) در زير باراني از تيرهاي دشمنان نشان مي‌دهد که پيام ايشان در امر به معروف، تأکيد بر اقامه نماز است.

وي افزود: پاسداري از جايگاه امامت، ولايت و رهبري و مقابله با تصدي اين جايگاه به دست نا اهلان، پيام امام حسين(ع) در نهي از منکر است و حماسه عاشورا نشان مي‌دهد امامت و ولايت جايگاهي است که خداوند به شايستگان عطا مي‌کند.

معاون پشتيباني و نيروي انساني استانداري زنجان با اشاره به فتنه‌هاي عميق و تأثيرگذاري که امروز در کشور با آن مواجه هستيم، اظهار کرد: در حال حاضر پاسداري از مقام ولايت در جامعه از اهميت بالايي برخوردار است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها