عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

- استعفاي يك نماينده پارلمان يمن

- استعفاي يك نماينده پارلمان يمن
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:31 ب.ظ

رئيس‌جمهور يمن گروه‌هاي مخالف را به گفت‌وگوي ملي دعوت كرده و از نيروهاي امنيتي خواست كه از روزنامه نگاران دفاع كنند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روزنامه اماراتي الاتحاد،‌ علي عبدالله صالح رئيس جمهور يمن، طي سخناني در برابر هزاران طرفدار خود در صنعا، اظهار كرد:‌ از احزاب مخالف براي شركت در گفت‌وگوها دعوت كرده و از آنها خواسته‌ايم مذاكرات را آغاز كنند. ما آمادگي خود را جهت برآورده ساختن خواسته‌هاي آنها اعلام مي‌كنيم، به شرط آنكه خواسته‌هايشان قانوني باشد.

رئيس جمهور يمن افزود:‌ گفت‌وگو بهتر از ويراني، بستن راه، كشتار و از بين بردن اموال عمومي و خصوصي است. من به عنوان رئيس جمهور يمن و نه به عنوان رئيس حزب حاكم، آمادگي خود را جهت نظارت بر گفت‌وگوهاي ملي اعلام مي‌كنم و از همه گروه‌ها مي‌خواهم كه با شجاعت و مسئوليت به ميز مذاكره برگردند.

علي عبدالله صالح از حوادث اخير خور مكسر، المنصوره، الشيخ عثمان و شهر عدن ابراز تاسف كرد و تصريح كرد:‌ عناصر خارج از نظام و قانون، پشت پرده اين حوادث هستند. حوادثي كه باعث زخمي شدن شش تن از نيروهاي امنيتي شد.

رئيس جمهور يمن با تاكيد بر اينكه نمي‌خواهد حوادث چند روز گذشته تكرار شود، اظهار كرد:‌ هركس مي‌خواهد نظر خود را بيان كند بايد به قانون پايبند باشد و مجوز بگيرد و مسير راهپيمايي خود را مشخص كند و همچنين با روش‌هاي مسالمت آميز ديدگاه‌هاي خود را بيان كند.

وي از مشكلاتي كه براي برخي روزنامه نگاران و خبرنگاران رسانه‌هاي خارجي به وجود آمده ابراز تاسف كرد و افزود:‌ برخي عناصر آشوب‌گر و نفوذي كه هيچ ارتباطي به دولت و حزب حاكم ندارند، باعث اين كار شدند و مي‌خواهند به روزنامه نگاران و كانال‌هاي ماهواره‌اي توهين كنند.

وي از نيروهاي امنيتي خواست كه اقدامات لازم را جهت حمايت از روزنامه نگاران اتخاذ كنند تا آنها بتوانند وظيفه خود را براي خدمت به واقعيت و انتقال اطلاعات دقيق، انجام دهند.

رئيس جمهور يمن همچنين اظهار كرد: اگر تظاهركنندگان خواستار كناره‌گيري من هستند، بايد از طريق صندوقهاي اخذ راي اقدام كنند.

از سوي ديگر، عبدالباري دغيش يكي از نمايندگان پارلمان يمن، در اعتراض به سركوب تظاهرات جوانان توسط نيروهاي امنيتي از حزب حاكم اين كشور استعفا داد.

وي طي بيانيه‌اي اعلام كرد:‌ در اعتراض به روش خشونت‌بار و قلع و قمع و كشتار كساني كه به صورت مسالمت آميز اعتراض و تحصن كردند و همچنين نظامي كردن شهرها و نگران كردن شهروندان و محاصره و بمباران مناطق و خانه‌هايشان و همچنين از بين بردن آزادي بيان، از حزب حاكم استعفا مي‌دهم.

همچنين 10 تن از نمايندگان پارلمان يمن تهديد كردند كه در اعتراض به سركوب تظاهركنندگان و روزنامه نگاران و همچنين سكوت پارلمان در قبال حوادث اخير، از حزب حاكم استعفا مي‌دهند.

اين در حالي است كه فادي باعوم، فرزند حسن باعوم يكي از رهبران جنبش جنوب يمن، اعلام كرد كه نيروهاي امنيتي پدر و برادرش را هنگامي كه براي اجراي آزمايش‌هاي پزشكي به بيمارستان النقيب در شهر عدن مراجعه كرده بودند، دستگير و آنها را به جاي نامشخصي منتقل كردند.

از سوي ديگر، احزاب لقاء مشترك، بزرگترين ائتلاف مخالف دولت يمن، در بيانيه‌اي كه پس از جلسه فوق‌العاده شوراي عالي خود صادر كردند، از طرفداران خود خواستند كه در اعتراض به ادامه سياست‌هاي استبدادي و خشونت و فساد دولت به جوانان و مردم معترض بپيوندند.

اين احزاب در بيانيه خود با تقدير از فعاليت‌هاي جوانان و مردم در اعتراض به استبداد و ظلم حاكم بر اين كشور و روش متمدن آنها در اعتراض، اعلام كردند: از حق جوانان و فعالان براي بيان ديدگاههاي خود از راههاي مسالمت آميز و دموكراتيك كاملا حمايت مي‌كنيم.

اين در حالي است كه ده‌ها تن از طرفداران رئيس جمهور يمن تلاش كردند تا مانع تظاهرات هزاران معترض در برابر دانشگاه صنعا شوند و به سوي آنها تيراندازي كردند.

شاهدان عيني اعلام كردند كه طرفداران دولت نتوانستند ميدان اصلي دانشگاه كه دانشجويان از آنجا تظاهرات خود را شروع مي‌كنند و آن را به ميدان تحصن هميشگي خود تبديل كرده و اسم آن را "تغيير" گذاشتند، به كنترل خود در بياورند.

شاهدان عيني همچنين اعلام كردند كه نزديك به 1000 معترض در ميدان التحرير شهر "إب" در جنوب يمن چادر زده و خواستار سقوط نظام حاكم اين كشور هستند.

در تعز نيز هزاران تظاهر كننده براي نهمين روز پياپي به تحصن خود ادامه دادند.

در عدن نيز درگيري‌هاي شديدي ميان نيروهاي امنيتي و تظاهر كنندگان روي داده است.

شبكه العربيه نيز در خبري فوري اعلام كرد كه هزاران تظاهر كننده در صنعا عليه علي عبدالله صالح شعار سر مي‌دهند.

اين شبكه همچنين از كشته شدن يك تن و زخمي شدن چهار تن ديگر در شهر عدن خبر داد.

العربيه همچنين اعلام كرد كه تظاهرات در نزديكي دانشگاه صنعا در حال افزايش است.

اين در حالي است كه محمد عبدالسلام، سخنگوي گروه حوثي در گفت‌وگو با پايگاه اينترنتي نيوز يمن اعلام كرد كه امروز مردم استان صعده به صورت مسالمت آميز عليه دولت تظاهرات خواهند كرد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها