عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: فاطمه علیها السلام، همواره مظلوم و از حق و میراث خود محروم بود. امالى طوسى، ص 155

بازديد بي‌سابقه از «ارتش سربازان خاموش» در «سوئد»

بازديد بي‌سابقه از «ارتش سربازان خاموش» در «سوئد»
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:34 ب.ظ

با نمايش «ارتش سربازان خاموش» در «سوئد»، ركورد جديدي در جذب بازديدكننده ثبت شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در شرايطي كه تنها پنج ماه از نمايش ‌٣٢٠ اثر تاريخي از جمله هشت مجسمه سفالي از مجموع صدها مجسمه‌ي سفالي ارتش سربازان خاموش در «موزه هنر شرق آسيا» در شهر «استكهلم» كشور «سوئد» مي‌گذرد، مقامات اين موزه اعلام كرده‌اند نمايش اين آثار موجب ثبت ركورد جديدي در زمينه نمايشگاه‌هاي برگزار شده در «موزه هنر شرق آسيا» شده است.

به گزارش شينهوا، تابحال از اين آثار كه در راستاي روابط فرهنگي دو كشور چين و سوئد و براي گراميداشت شصتمين سالگرد برقراري روابط ديپلماتيك بين دو كشور در سوئد به نمايش در ‌آمده‌آند، بيش از ‌٣٥٠ هزار نفر ديدن كرده‌اند، اين در حالي است كه مجسمه‌هاي ارتش سربازان خاموش يا «تراكوتتا» تا به حال در سوئد به نمايش در نيامده بودند.

ارتش ‌‌٧٠٠٠ نفري سربازان خاموش شامل هزاران مجسمه‌ي ساخته‌شده از سفال در اندازه‌ي انسان‌هاي واقعي و اسب همراه صدها شيء تاريخي ديگر است كه هزاران سال پيش براي محافظت از نخستين امپراطور چين در مقبره‌ي اين امپراطور قرار داده شدند.

سربازان خاموش وظيفه داشتند كه در دنياي مردگان، امپراطور را همراهي كنند و هر زمان براي دفاع از امپراطور و نبرد با دشمنان آماده باشند.

اين گنجينه كه باستان‌شناسان قدمت آن‌را حدود ‌‌٢٢٠٠ سال تخمين زده‌اند، در سال ‌‌١٩٧٤ ميلادي توسط يك كشاورز چيني كشف شد.

براساس آمارهاي ارايه‌شده، سالانه ‌‌٥/٧ ميليون گردشگر از موزه‌ي ارتش سربازان خاموش و مقبره‌ي نخستين امپراطور چين ديدن مي‌كنند كه اين امر، درآمدهاي هنگفتي را براي كشور چين درپي دارد.

البته برخي كارشناسان آثار هنري، تعداد گردشگران مقبره‌ي نخستين امپراطور چين را سه تا پنج برابر ميزان مجاز اعلام كرده‌اند كه رطوبت ناشي از تنفس اين تعداد بازديدكننده مي‌تواند در درازمدت صدمه‌هايي را به مجسمه‌هاي سفالي اين مقبره وارد كند.

باستان‌شناسان همواره از گنجينه‌ي ارتش سربازان خاموش به‌عنوان يكي از شاهكارهاي تمدن بشري نام مي‌برند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها