عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

از ربات هزارپا تا وحشت زير ميكروسكوپ! سفري به دنياي ديدني برترين‌هاي رقابت جهاني عكاسي علمي

از ربات هزارپا تا وحشت زير ميكروسكوپ! سفري به دنياي ديدني برترين‌هاي رقابت جهاني عكاسي علمي
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:40 ب.ظ

بنياد ملي علوم آمريكا با همراهي مجله «ساينس»، برندگان دور هشتم مسابقات سالانه بين‌المللي تصويرسازي علوم و مهندسي و فناوري را كه با هدف آموزشي و روزنامه‌نگاري برگزار مي‌شود، اعلام كرد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، معيارهاي داوري در اين مسابقات شامل تاثير بصري، برقراري ارتباط موثر، تازگي و ابتكار است.

ويروس اچ‌آي‌وي سه بعدي- دقيق‌ترين مدل سه بعدي از ويروس اچ‌آي‌وي، جايگاه اول را در تصاوير در اين مسابقات به دست آورد. يك تيم روسي با تجزيه و تحليل داده‌هاي صدها مجله علمي توانستند ويروس اچ‌آي‌وي را به طور ديجيتالي در نزدديك‌ترين شكل ممكن به نمايش دربياورند.

در اين تصوير حمله ويروس اچ‌آي‌وي (به رنگ نارنجي) به يك سلول ايمني بدن (به رنگ خاكستري) مجسم شده است.

ويروس «ترسناك»!- يكي از تصاوير برگزيده نيز يك باكتري‌خوار را نشان مي‌دهد كه به شدت به يك باكتري حمله مي‌كند.

جاناتان هراس، عكاس اين تصوير از شركت اكوئينوكس گرافيك آن را اثري در ژانر وحشت خوانده است!

آب‌هاي ناهموار- ريزنگار سطح ناهموار يك لايه از ملكول‌ها توانست جايگاه اول عكاسي را به دست بياورد.

به گفته طراحان اين اثر، اين لايه در حقيقت شامل دو ملكول متفاوت است كه تمايل به جداسازي مايعاتي مانند آب و نفت را دارند و در اين تصوير آغاز اين مرحله جداسازي به نمايش درآمده است.

پزر دانه گوجه‌فرنگي!- يكي ديگر از تصاوير برتر بخش عكاسي نشان‌دهنده پرزهاي دانه گوجه‌فرنگي معمولي است. اين پرزها نوعي ماده مخاطي از خود ترشح مي‌كنند كه در لبه دانه مانند يك غشاي روشن ديده مي‌شود.

اين ماده مخاطي اهداف مختلفي را بر عهده دارد: كشتن شكارچيان با يك حشره‌كش طبيعي، جلوگيري از خشك شدن دانه و محكم نگه‌داشتن دانه در خاك.

نقشه ژنتيكي گياهان- اين تصوير كه در ابتدا آتش‌بازي به نظر مي‌رسد، در حقيقت يك نقشه ژني از گياه خردل Arabidopsis thaliana از پروژه AraNet است كه يكي از برگزيدگان بخش تصاوير بود.

تيم تحقيقاتي موسسه علمي كارنگي اين تصوير را بر پايه بيش از 50 ميليون مشاهدات تجربي از گياهان و ساير ارگانيسم‌ها ساختند. ژن‌هاي موجود در يك فرآيند بيولوژيكي با خطوط به هم متصل شده و رنگ‌ها نيز نشان‌دهنده قدرت ارتباط است.

پوستري از قارچ- تمام شكل‌هاي قارچ‌ها به طور دقيق در پوستري آموزشي كه جايگاه اول را در بخش گرافيك اطلاعاتي به دست آورد به نمايش درآمده است.

 

نمونه‌هاي به نمايش درآمده در اين تصوير شامل قارچ‌هاي پنير، نان و حتي قارچ‌هاي موجود در خواب زمستاني خفاش‌ها هستند.

روبات هزارپا- تصوير روبات الهام گرفته شده از هزارپا كه توسط دانشمندان دانشگاه هاروارد طراحي شده نيز يكي از برگزيدگان بخش عكاسي بود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها