عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

توليد واكسن جديد سل با تاثير درماني بيشتر

توليد واكسن جديد سل با تاثير درماني بيشتر
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:41 ب.ظ

پزشکان در يک آزمايش جديد موفق شدند کيفيت و اثرگذاري واکسن سل را ارتقا دهند.

به گزارش سرويس بهداشت ودرمان ايسنا، اين دستاورد جديد حاصل تلاش دو متخصص بلژيکي به نام‌هاي نله فستژنز و نيکو کالوائرت در دانشگاه گنت است. واکسن جديد تاکنون روي موش‌هاي آزمايشگاهي بررسي شده و در حفاظت از بدن در برابر اين بيماري موثر و بهتر عمل کرده است.

به گزارش روزنامه سان، دکتر نيکو در اين ‌باره تصريح کرد: واکسن جديدي که ما توليد کرده‌ايم نسبت به نمونه‌هاي قبلي بسيار کارآمدتر است چون موجب مي‌شود که سيستم ايمني بدن فرد واکسينه شده، خيلي سريعتر ميکروب اين بيماري را شناسايي کند.

بنا براين گزارش، ميکروبي که باعث بيماري سل مي‌شود، «مايکوباکتريوم توبرکلوزيس» نام دارد. سل در اکثر موارد ريه‌ها را گرفتار مي‌سازد ولي مي‌تواند ساير اعضاي ديگر بدن را نيز مبتلا کند.

ميکروب اين بيماري ممکن است بصورت نهفته يا فعال باشد. حالت نهفته به گونه‌اي است که ميکروب در بدن فرد وجود دارد ولي باعث بيماري نشده است. اگر شما داراي سل نهفته باشيد، علايم سل را نخواهيد داشت و نمي‌توانيد بيماري را به فرد ديگري منتقل کنيد. ولي در صورتي که فرد آلوده به ويروس ايدز باشد، اين ويروس سيستم ايمني بدن را به حدي تضعيف مي‌کند که بدن نمي‌تواند در مقابل ميکروب مقاومت کند و در نتيجه ميکروب سل شروع به تکثير و رشد کرده و موجب سل فعال مي‌شود. در فرد آلوده به ويروس ايدز، ابتلاي ريه‌ها يا اعضاي ديگر به سل فعال از نشانه‌هاي بروز بيماري ايدز است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها