عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ورزش پهلواني ايران به ثبت جهاني يونسكو رسيده است

ورزش پهلواني ايران به ثبت جهاني يونسكو رسيده است
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:33 ق.ظ

رئيس فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي:
ورزش پهلواني ايران به ثبت جهاني يونسكو رسيده است

خبرگزاري فارس: رئيس فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي‌ گفت: آيين‌هاي پهلواني و زورخانه‌اي ايران به عنوان بخش ارزشمندي از ميراث بشري به ثبت جهاني يونسكو رسيده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از يزد، عليرضا صفارزاده صبح امروز در مراسم پاياني سومين جشنواره مرشدان برتر ايران زمين، يادواره استاد محمد مرادي، فرهنگ پهلواني و زورخانه‌اي را از جمله غني‌ترين، اصيل‌ترين و جذاب‌ترين فرهنگ‌هاي تمدن ايران اسلامي دانست و اظهار داشت: اين فرهنگ و آيين ارزشمند با پيگيري‌هاي فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي كشور توسط سازمان ميراث فرهنگي به ثبت ملي رسيده است.
وي خاطرنشان كرد: در تقويم سالانه كشور نيز توسط شوراي فرهنگ عمومي، روز 17 شوال، سالروز نبرد حضرت علي (ع) در جنگ خندق به عنوان روز فرهنگ پهلواني و ورزش زورخانه‌اي تصويب شده است.
صفارزاده برگزاري سالانه جشنواره مرشدان برتر كشور با عنوان «آواها و نواهاي پهلواني» را يكي از اقدامات ارزشمندي دانست كه موجب ارتقاي سطح كيفي و كمي همچنين معرفي توانايي‌هاي مرشدان مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: امسال نيز استان يزد به شايستگي اين جشنواره را به ميزباني اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار كرد.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد نيز در اين جشنواره، هنر را موهبتي آسماني دانست و با اشاره به ورزش پهلواني و زورخانه‌اي عنوان داشت: ورزش پهلواني كه خصلت دليري، شجاعت، اخلاص و كمال‌جويي را در خويش نهادينه كرده است از زبان هنر براي اثربخشي بيشتر و ماندگاري عميق‌تر استفاده كرده است.
محمود عاليشوندي ادامه داد: در اين مسير مرشدان با تجميع هنر و جوانمردي بخشي از فرهنگ و هنر اين سرزمين را در وجود خويش حفظ كرده‌اند.
وي اظهار اميدواري كرد: برگزاري سومين جشنواره مرشدان برتر ايران زمين در شهر يزد، شهري كه همواره به صفت‌هاي بلند آسماني آراسته بوده و پهلوانان بزرگي همچون پهلوان يزدي را همانند دردانه‌اي ارزشمند در وجود خويش پرورش داده است، بتواند گام مؤثري براي بازيابي و معرفي آواهاي پهلواني و زورخانه‌اي باشد.
‌در سومين جشنواره مرشدان برتر ايران زمين از همسر استاد مرشد مرحوم محمد مرادي معروف به مرشد اصفهاني كه حدود 50 سال در زورخانه‌هاي خردنژاد فهادان، تختي، خواجه خضر، ‌شهرباني و شاه‌ولي تفت ضرب مي‌گرفت و حماسه‌خواني مي‌كرد و در دوم آبان‌ ماه سال 75 به ديار باقي شتافت، به عنوان الگوي موسيقي اصيل ايراني تقدير و تجليل شد.
همچنين از مرشد عليرضا حجتي، دبير هيئت پهلواني و زورخانه‌اي استان يزد براي زنده نگه داشتن سبك حماسه‌خواني مرحوم استاد مرشد محمد مرادي تقدير ويژه شد.
در پايان اين جشنواره، مرشدان برتر در بخش‌هاي مختلف انفرادي، دو نفري و گروهي معرفي شدند و هفت «سردم زرين»، 9 «سردم سيمين» و 26 «ديپلم افتخار» همراه با هدايايي به مرشدان برتر اهدا شد.
سومين جشنواره مرشدان برتر ايران زمين با عنوان «آواها و نواهاي ايراني» يادواره استاد مرشد مرادي به همت هيئت پهلواني و زورخانه‌‌اي استان يزد به ميزباني اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان در يزد برگزار شد و 35 مرشد برتر كشور به مدت دو روز با يكديگر به رقابت پرداختند.
انتهاي پيام/ج20/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها