عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

طراحي ورودي‌هاي اصلي شهر رشت

طراحي ورودي‌هاي اصلي شهر رشت
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:36 ق.ظ

رئيس مركز پژوهش‌هاي شوراي شهر رشت خبر داد:
طراحي ورودي‌هاي اصلي شهر رشت

خبرگزاري فارس: رئيس مركز پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر رشت از طراحي ورودي‌هاي اصلي اين شهر خبر داد.

غلامرضا هاتفي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بيان اينكه كيفيت ورودي هر مكان تاثير قابل ملاحظه‌اي بر ذهن افراد مي‌گذارد، اظهار داشت: ورودي هر مكان مي‌تواند به نوعي تعريف‌كننده شخصيت دروني آن باشد.
وي ادامه داد: ورودي شهرها از جمله ورودي‌هاي مهمي است كه بر ذهنيت مسافران تاثير ماندگار مي‌گذارد.
هاتفي كيفيت طراحي ورودي‌هاي شهر را از موضوع‌هايي دانست كه در بحث كيفيت فضاهاي شهري كمتر مورد توجه قرار گرفته است و افزود: كيفيت طراحي ورودي‌هاي شهر به دليل نبود يك برنامه ويژه، بيشتر تركيبي از كاربري‌هاي ناهمگون، توقف‌زا و نداشتن طراحي مناسب شهري است.
عضو شوراي اسلامي شهر رشت با اشاره به اينكه رشت به عنوان بزرگ‌ترين كانون اقتصادي، جمعيتي و صنعتي و گردشگرپذير گيلان فاقد برنامه‌هاي ويژه براي ورودي‌هاي شهر است، تصريح كرد: عدم انطباق ورودي‌هاي شهر با هويت معماري تثبت شده آن و عدم حس انتقال ورودي به مسافران كه پيامد آن حفظ سرعت جاده‌اي خودرو و عدم امنيت عابران است، از جمله مشكلات ورودي‌هاي شهر رشت محسوب مي‌شود.
وي تداخل كاربري‌هاي درون‌شهري و برون‌شهري در محدوده ورودي‌هاي شهر كه موجب ترافيك با ويژگي‌هاي متفاوت مي‌شود و اتصال نامناسب كاربري‌هاي سفرساز با ورودي‌هاي شهر رشت، آناليز دقيق مسائل آنها و ارائه راهكارهاي مناسب براي برطرف كردن مشكلات مذكور منطبق با شرايط محيطي و فرهنگي شهر رشت را از ديگر مشكلات ورودي‌هاي اين شهر برشمرد.
هاتفي كالبد فضايي شهرها را نشات گرفته از وضعيت اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و مديريت شهرها خواند و خاطرنشان كرد: تحولاتي كه در طي زمان در اين عرصه‌ها اتفاق مي‌افتد در فضاي شهري نيز خود را نشان مي‌دهد.
رئيس مركز پژوهش‌هاي شوراي اسلامي شهر رشت با بيان اينكه مديريت مناطق شهري در كشور در دهه‌هاي گذشته درگير مشكلات روزمره ناشي از رشد بالاي جمعيت و گسترش كالبدي شهر بود، گفت: اين امر مانع از اتخاذ تدابير برنامه‌هاي مديريتي راهبردي براي توسعه بلندمدت شده است.
وي كاربري‌هاي نامتجانس، ساخت ‌و سازهاي بدون برنامه يا بدون‌مجوز و بي‌نظمي فضايي را از مشكلات نابساماني ورودي‌هاي شهر ذكر كرد و بيان داشت: وضعيت كنوني ورودي‌هاي شهر رشت نيازمند ساماندهي فضاي كالبدي، كاركردي و زيبايي شناختي است.
هاتفي به دستيابي به اهداف مذكور اشاره كرد و افزود: ارائه طرح‌هاي مناسب با هويت ارزش‌هاي معماري بومي براي هر كدام از ورودي‌هاي اصلي شهر، نظم‌بخشي كاربري‌هاي واقع در محدوده ورودي‌ها، پيشنهاد كاربري‌هاي مرتبط با خدمات گردشگري در ورودي‌ها و ساماندهي مشاغل سيار در حاشيه ورودي‌هاي شهر از جمله كاربردها و دستاوردهاي اين طرح است.
عضو شوراي اسلامي شهر رشت يادمان‌هاي فرهنگي مناسب براي هر كدام از ورودي‌هاي شهر، ارتقاي ايمني عبور و مرور پياده و سواره در محدوده ورودي‌ها، ارائه ضوابط نظم‌بخشي به فعاليت‌هاي ورودي‌هاي شهر، ارائه ضوابط طراحي جداره در مسير ورودي‌هاي اصلي و نيز شخصيت‌پردازي ورودي شهر و نظم‌بخشي به سيما و منظر شهري در محل ورودي‌ها را از ديگر كاربردها و دستاوردهاي طراحي ورودي‌هاي اصلي اين شهر برشمرد.
انتهاي پيام/ج20/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها