عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

نارنج‌هاي 2 كيلويي در كاشان به بار نشست

نارنج‌هاي 2 كيلويي در كاشان به بار نشست
سه شنبه 3 اسفند 1389  01:37 ق.ظ

نارنج‌هاي 2 كيلويي در كاشان به بار نشست

خبرگزاري فارس: قدرت پروردگار در توليد ميوه دو كيلويي نارنج در درختي در يك منزل مسكوني در شهرستان كاشان تجلي يافت.

حسين آزاده مالك اين منزل مسكوني در گفت‌و‌گو‌ با خبرنگار فارس در كاشان اظهار داشت: در نحوه نگهداري از اين درخت هيچ اقدام خاصي را انجام نداده‌است.
وي اين پديده را جلوه و نشانه‌اي ديگر از قدرت بي‌انتهاي پروردگار و درسي براي عبرت‌آموزي انسان‌ها در راستاي ايمان قلبي به خداوند متعال دانست.
ايمان سرانجام كارشناس باغباني نيز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در كاشان تغييرات ژنتيكي، نوع تغذيه، شرايط و زمان شكوفه‌دهي گياه مانند هرس كردن شكوفه‌ها و يا ميوه‌هاي نارس آن را از دلائل توليد ميوه‌هايي به اين اندازه برشمرد.
وي در مورد گياه نارنج افزود: اين گياه با نام لاتين: Citrus aurantium درخت و ميوه‌اي از زيرردهٔ رُزمانندها، جنس مركبات است و درخت نارنج مادر مركبات و پايه بسيار خوبي براي پيوند شاخه‌هاي نارنگي و يا پرتقال است.
به گفته وي اين گياه در ايران مختص مناطق شمالي و جنوبي كشور مانند استان‌هاي مازندران، گيلان، فارس، خوزستان است كه در شهرستان كاشان به لحاظ زيبائي گياه ،عطر و بوي آن و تاحدودي مقاوم بودن به اقليم منطقه سبب شده تا در باغچه‌هاي منازل مسكوني به صورت يك گياه زينتي كاشته شود.
سرانجام تصريح كرد: اين گياه از لحاظ داروئي نيز خواص بسياري دارد كه در طب سنتي از آن استفاده مي‌شود و از آب نارنج براي خوشبو كردن و بهبود طعم غذا و در صنعت عطر سازي و شامپو سازي هم كاربرد دارد.
وي يادآور شد: شكوفه‌هاي آن يكي از معطرترين گلهاست كه آن مرباي بهار نارنج و همچنين عرق نارنج در طب سنتي ايران كاربرد دارد و از مرباي اين گياه در درمان ناراحتي‌هاي معده نيز استفاده مي‌شود.
انتهاي پيام/خ20/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها