عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

چگونه CMOS مادربورد را ري ست کنيم؟

چگونه CMOS مادربورد را ري ست کنيم؟
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:11 ق.ظ

 

رايانه، تمام تنظيمات سخت افزاري خود را در سي ماس1 نگهداري مي كند. اين تنظيمات، شامل اطلاعات روي ديسک هاي سخت که نصب کرده ايد، سرعت پردازنده و نوع و سرعت حافظه رم سيستماست. هنگامي که سخت افزار جديدي را نصب مي كنيد و به مشکلي برمي خوريد، ممکن است اطلاعاتي روي سي ماس خراب يا منسوخ و قديمي باشد. در اين حالت ممکن است تغييراتي را به تنظيمات سخت افزاري اعمال کنيد که پس از آن رايانه شما قادر به استارت کردن نباشد. خوشبختانه رايانه با ري ست كردن سي ماس به وضعيت قراردادي اوليه خود برمي گردد و مجبور به بازيابي مجدد تمام تنظيمات سخت افزاري خود مي شود و همچنين همه تنظيمات مشکل دار موجود قبلي اش را نيز پاک مي کند که به معناي آن است که به بايوس2 بازگشت کنيد و رايانه را دوباره پيکربندي کنيد. اما پيش از آغاز نياز داريد تا رايانه را خاموش كنيد، در بغل کيس را براي دسترسي به مادربرد باز كنيد و الکتريسيته ساکن دستگاه را براي جلوگيري از صدمه ديدن قطعات حساس، تخليه کنيد.
1– از روي دستورالعمل مادربردتان کليد ري ست سي ماس آن را پيدا کنيد. در غيراين صورت 2راه پيش روي شماست:
- استفاده از جامپر که متشکل از 2يا 3پين و محل آن جايي روي مادربرد است که کنار آن جمله CMOS RESET نوشته شده است.کليد Physical switch که جاي آن در پشت رايانه روي مادربرد و در کنار پايانه ها و درگاه هاي محل اتصالي مانند صفحه کليد و شبکه قراردارد.
2– براي ري ست کردن، جامپر را از روي پين هايي که قبلا آنها را پوشانده، بيرون بياوريد و پين کناري را که بي حفاظ است با يکي از پين هاي قبلي بگيريد، جامپر را روي آن دو بفشاريد و داخل کنيد. اگر مادربرد کليد ري ست داشت، آن را با نوک خودکار بفشاريد. رايانه تا زماني که سي ماس کاملا پاک نشود، روشن نخواهد شد.
3- اگر از جامپر استفاده کرديد، آن را به حالت اول برگردانيد و در صورت استفاده از کليد، يک بار فشار دادن آن براي ريست کردن کافي است. سپس دوباره دكمه روشن دستگاه را فشار دهيد، رايانه روشن خواهد شد. در برخي موارد، اگر پس از برگرداندن جامپر به حالت اوليه دستگاه خودبه خود روشن شد، اشکالي ندارد و همه چيز روبه راه است. ادامه بدهيد و به مرحله 4 برويد.
4– وقتي رايانه روشن شد، دکمه F1 را فشار دهيد تا از ري ست شدن سي ماس اطمينان حاصل کنيد. شما به صورت خودکار وارد تنظيمات بايوس رايانه خواهيد شد.
حال زمان آن است که تنظيمات بايوس رايانه خود را براي تنظيم آن، به صورتي صحيح پيکربندي کنيد. اگر شما قبل از پيش آمدن مشکل، تغييراتي را در بايوس اعمال کرده ايد، مراقب باشيد آن اشتباه را دوباره تکرار نکنيد.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها