عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آشنايي با تكنولوژي Dual Channel

آشنايي با تكنولوژي Dual Channel
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:17 ق.ظ 


تكنولوژي Dual Channel كه احتمالا بسياري از شما اين نام رو در مشخصات مادربوردهاي يه مقدار مدل بالاتر شنيده يا ديده ايد.افزايش سرعت وبهرهگيري از حداكثر نوان پردازنده ها،يكي از مهمترين اهداف طراحان سيستم هاي كامپيوتري است و تكنولوژي هاي DDR و Dual Channel يكي از راه هاي افزايش سرعت هستن. 


Dual Channel :

براي بهتر فهميدن اين موضوع يك مثال براتون ميزنم:


شما يك پردازنده پنتيوم 4 با FSB800 مگاهرتز همراه يك RAM DDR400 رو در نظر بگيرين. 


نكته:FSB چيه؟

FSB مخفف Front Side Bus است.منظور از FSB همون گذرگاهي است كه CPU از طريق آن با پل شمالي مادربورد ارتباط برقرار ميكنه.و همچنين نمايانگرسرعت انتقالاطلاعات بين پردازنده و چيپ اصلي مادربورد يعني MCH (Memory Controler Hub ) است. تا پيش از سال 1995 و اومدن پنتيوم پرو ها،Host Bus اين وظيفه رو بر عهده داشت و بعد از اون FSB پا به عرصه گذاشت.فركانس FSB از نظر كارايي سيستم بسيار داراي اهميت است،چون تنها راهيه كه پردازنده از طريق آن داده رو از حافظه و دستگاهاي ديگر كسب ميكنه و در واقع ميشه گفت كه FSB پايه اصلي سرعت مادربورده چون تعيين كننده سرعت ارتباط پردازنده با گذر گاهاي PCI و AGP نيز هست. 


در حالت FSB800 مگاهرتز سرعت انتقال اطلاعات در حدود 6/4 گيگابايت در ثانيه است و حداكثر سرعت انتقال در رم هاي DDR400 در حدود 3/2 مگابايت در ثانيه است با يك حساب دودوتا چارتا معلوم ميشه كه نيمي از پهناي باند پردازنده و MCH تقريبا بلا استفاده ميمونه و اين يعني 50% كارائي سيستم.


با استفاده از اين تكنولوژي به جاي استفاده از يك مسير انتقال اطلاعات،بين رم و كنترلر حافظه،از 2 مسير استفاده ميشه.كه با توجه به پهناي باند هر يك از كانال ها(3/2 Gb/s )مجموع نرخ انتقال اطلاعات در هر 2 تا كانال با نرخ انتقال اطلاعات بين CPU و MCH برابر ميشه. 


چند نكته همه در اين باب:

 


-1 رم هايي كه در اين تكنولوژي استفاده ميشن تفاوتي با رم هاي معموليDDR ندارن. 


-2 تعداد رم هاي نصب شده بروي مادربورد حتما بايد زوج باشن. 


-3 رم ها حتما ميباست با در اسلات هاي 1 و 3 و يا در اسلات هاي 2 و 4 به صورت جفت نصب بشن.اصولا براي راحتي كار اين بانك هاي رم بروي مادربورد با 2 رنگ مجزا مشخص ميشند. 


-4 رم هايي كه به صورت جفت نصب ميشن هر 2 تا شون بايد از نظر فركانس و ظرفيت يكسان باشن،مثلا اگر يكي از رم ها 256 و DDR333 است اون يكي هم بايد مشابه همين باشه. 


-5 نيازي نيست كه رم ها در اسلات هاي 1و3 با رم هاي اسلات 2و4 مشابه باشن.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها