عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر

مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:42 ق.ظ

«شیر سنگی» همدان تندیسی از عهد باستان‌

مجسمه شیر سنگی همدان‌از یادمانهای تاریخ ایران باستان یکی از مهمترین ‌جاذبه‌های گردشگری این شهر است.‌
این مجسمه به‌همراه قرینه‌اش ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب‌الاسد به معنی‌ دروازه شیر نامیده‌اند. در سال ۳۱۹ هجری - قمری نیز که‌ دیلمیان همدان را به تصرف خود درآوردند دروازه شهر را به کلی تخریب کردند. ‌
مرد آویج دیلمی قصد داشت ‌یکی از آنها را به ری منتقل کند ولی چون موفق نشد پنجه‌های یکی از شیرهارا شکست و دیگری را به‌طور کامل تخریب کرد. ‌
مجسمه آسیب دیده تا سال ۱۳۲۸هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا این که مهندس‌سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی سینا آن را در محل‌ فعلی نصب کرد. ‌
شیر سنگی همدان، اکنون در انتهای‌خیابانی به همین نام، روی ستونی از جنس خاک و سنگ‌خفته است.
او زمانی نگاهبان شهر بوده و بیشتر مورخان و پژوهشگرانی که روزگاری از این دیار گذر کرده‌اند، هر یک‌ براساس مستنداتی که صحیح می‌پنداشتند، درباره شیرسنگی مطلبی نوشته‌اند. ‌
شیر سنگی، از جمله قدیمی‌ترین ‌یادگارهای شهر همدان است و گفته می‌شود این تندیس ‌از هزار سال پیش احترام ویژه‌ای داشته است.
تندیس شیر همدان‌از سنگ قهوه‌ای رنگ است که اندازه آن ۵۶/۳ متر است.این تندیس دارای پیکری باریک اما ورزیده سینه پهنا وسری بزرگ دارد. شیر سنگی همدان هیچ مراقب و حصار ویژه‌ای ندارد و در واقع، رها شده است، درحالی که باید بیشتر به آن رسیدگی شود. ‌
شیرسنگی همدان با قدمتی‌بیش از ۲ هزار سال اکنون در میان میدانی در همدان به‌اسباب بازی کودکان تبدیل شده و مسئولان هم‌ سال‌هاست خبر از ایجاد حوضی در اطراف این <سنگ‌شیر> می‌دهند تا دسترسی به این مجسمه تاریخی ‌غیرممکن شود. ‌
اما کارشناسان میراث فرهنگی این‌اقدامها را عاملی دیگری برای از بین رفتن میراث دیرینه‌برجای مانده از دوره اشکانیان می‌دانند. ‌
پیکر دیرینه <سنگ شیر>، پس از گسترش شهر همدان اکنون در میان‌پارکی محصور شده است و امروزه بدون توجه به تاریخ و اهمیت آن به بازیچه ای برای کودکان، دفتر مشقی برای‌ بزرگسالان و جایگاهی برای روشن کردن شمع و نذر و نیاز تبدیل شده است. ‌
این همه در حالی است که این مجسمه ‌سنگی به دلیل قدمت و اهمیت آن می‌تواند عامل موثری ‌برای جلب گردشگر و نشانه‌ای از غنی بودن تمدن و مردم ‌همدان به‌شمار رود.‌

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
hojat20 تشکرات از این پست

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:43 ق.ظ

۱۰ آرامگاه تماشایی جهان

تور جهانگردان، همواره در جست وجوی اماکن جذاب و دیدنی هستند تا با تماشای آن ها خاطرات خوشی با خود به کشورهایشان ببرند.جالب است بدانید برخی از بهترین اماکن تاریخی و شاهکارهای معماری جهان، آرامگاه هایی هستند که بشر برای رسیدن به آرامش در خاک، آن ها را هرچه باشکوه تر و پرجلال تر ساخته است. خواندن فهرست ١٠ تایی مشهورترین آرامگاه های جهان که سالانه میلیون ها توریست در سراسر جهان از آن ها بازدید می کنند خالی از لطف نیست.
١) تاج محل:بدون شک، تاج محل واقع در آگرای هند یکی از زیباترین آثار تاریخی جهان است. شاه جهان، این آرامگاه را در قرن هفدهم برای یادبود همسر محبوبش ممتاز محل برپا کرد.
در ساخت این بنای تاریخی از مرمر سفید راجستان هند، کریستال چین، فیروزه تبت و یاقوت سری لانکا استفاده شده است.
۲) اهرام ثلاثه مصر: این اهرام واقع در حومه قاهره که حدود ٣ هزار و ٢٠٠ سال قبل از میلاد مسیح بنا شده اند، بسیار مدرن به نظر می رسند.این اهرام که به نظر می رسد آسمان را شکاف داده اند، سالانه میلیون ها جهانگرد سوار بر شتر و مجهز به دوربین ویدیویی را جذب می کند، برای ساخت این اهرام ٢٠ الی ٣٠ هزار کارگر به کارگرفته شدند و بزرگ ترین هرم با بیش از ٢ میلیون قطعه ساخته شد.
٣) معابد دوگون: مالی واقع در غرب آفریقا یکی از شگفت انگیزترین نقاط جهان است که قبیله بدوی دوگون در آن جا زندگی می کند. معابد شگفت انگیز موجود در کوه های منطقه در حالی که راه قابل شناسایی برای رسیدن به آن ها وجود ندارد جاذبه این منطقه را بیشترکرده است.
٤) گورستان غیر کاتولیکی ایتالیا: در این گورستان که در منطقه ای پرجمعیت در شهر رم قرار دارد. شاعر انگلیسی جان کیتس که در سن ٢٦ سالگی درگذشت، و نیز شلی یکی دیگر از شاعران انگلیسی دفن شده اند. همچنین مقبره شگفت انگیز یک ژنرال رومی که به شکل هرم است در آن واقع شده است.
٥) آرامگاه جاودان هالیوود: زمین های چمن بی عیب و نقص و بناهای یادبود در آرامگاه شاهانه و جاودانه هالیوود، تصور نهایی اکثر هالیوودی ها است.اکنون محل زیبا و باشکوه پشت استودیو پارامونت مدفن کله گنده هایی از جمله رادولف والنتینو، بازیگر ایتالیایی، داگلاس فربنکس، بازیگر و فیلم نامه نویس و تهیه کننده آمریکایی و مل بلانکس، دوبله صدای « باگزبانی» است.
٦) کاتاکام: طبق قوانین باستانی رم، خاک سپاری در محدوده شهر ممنوع بود و جسد اکثر رومیان سوزانده می شد؛ اما مسیحیان در مجموعه تونل های بی پایان زیرزمینی واقع در نزدیکی جاده قدیمی «ویاآپیا» مردگان خود را دفن می کردند این تونل ها که کاتاکام نامیده می شدند دارای نقاشی های دیواری نخستین مسیحیان محراب بودند و اکنون نماد خاطره انگیزترین مکان ها در این کشور به حساب می آیند.
۷) آرامگاه پری لاشز: این گورستان واقع در فرانسه که بیشترین بازدیدکننده در جهان را به خود اختصاص می دهد، محل دفن هنرپیشه های معروف و متفاوتی از جمله ادیت پیاف، خواننده فرانسوی، مارسل پروست، منتقد و نویسنده فرانسوی، اسکار وایلد، شاعر و نمایش نامه نویس ایرلندی، اونوره دوبالزاک، نویسنده فرانسوی است. پس از تاسیس این گورستان در سال ١٨٠٤ مدیریت آن برای جذب افراد به این مکان تصمیم به انتقال بقایای افراد معروف و سرشناس به این محل گرفت.
٨) معبد پاکال: در تپه های منتهی به کوه های چیاپاس و بقایای شهر قدیمی پالنکیس، معبد پاکال قرار دارد. این آرامگاه متعلق به پاسکال، پادشاه و موسس این شهر در قرن هفتم است که در مکانی باشکوه و پوشیده شده از مه و جنگل قرار دارد در داخل این معبد باشکوه کتیبه ها و اهرامی با پله های شیب دار قرار گرفته است که مشهورترین بنای تاریخی این شهر به شمار می رود.
۹) مقبره حیوانات خانگی هارتسدل: در سال ١٨٩٦، یک دام پزشک به اسم ساموئل جانسن، باغ سیب خود را در اختیار دوستش گذاشت تا سگش را در آن جا دفن کند هم اکنون این آرامگاه واقع در نیویورک محل دفن بیش از ٧٠٠ هزار حیوان خانگی از جمله سگ های جنگی مشهور و نیز بناهای یادبودی برای سگ های هلال احمر که در جنگ جهانی دوم شرکت داشتند و نیز حیوانات هنرپیشه های معروف است.
۱۰) شهر مردگان مصر: این مکان عجیب ترین آرامگاه جهان محسوب می شود زیرا که نه تنها مرده ها بلکه زنده ها نیز در آن جا مستقر هستند، کمبود جدی مسکن در قاهره باعث اسکان خانواده ها در گورستان های بزرگ واقع در حومه شهر شده است، مردم مصر به طور سنتی مرده های خود را در محلی که دور تا دور آن اتاق هایی برای اسکان افراد در زمان عزاداری های طولانی قرار دارد، دفن می کنند.
در حال حاضر افراد ساکن در گورستان از سنگ قبر به عنوان میز استفاده می کنند!
 

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:44 ق.ظ

۴نکته مهم در رانندگی سفرهای تابستانی بی خطر

سفرهای تابستانی کم و بیش آغاز شده و با توجه به اینکه امسال از مدت فصل سفر، ۲۰روز کاسته شده- به دلیل شروع ماه رمضان از دهه دوم شهریور حجم آن فشرده تر می شود. بنابراین باید شاهد ترافیک سنگین تری در جاده های کشور باشیم. به همین دلیل پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی توصیه هایی برای مسافرت های درون و برون شهری دارد که در ذیل می آید.
امید است رانندگان با توجه به این توصیه ها خاطرات خوشی برای خود، خانواده و دیگران رقم بزنند و تابستان داغ امسال را به جهنمی جگرسوز برای دیگران تبدیل نکنند.
● رانندگی در آزادراه ها
رانندگی در آزاد راه ها تابع مقرراتی است که رعایت آنها به ایمنی سفر می انجامد این مقررات عبارتند از:
۱) اطمینان از سلامت وسیله نقلیه (لاستیک ها، چراغ های راهنما، ترمز و...)
۲) خود و دیگر سرنشین صندلی جلو را به استفاده از کمربند ایمنی عادت داده و کودکان را به ضرورت استفاده از کمربند ایمنی هنگام رانندگی آموزش دهید.
۳) پس از قرار گرفتن در خط عبور آزاد راه با توجه به سرعت های مجاز و مشخصات وسیله نقلیه خود (کندرو و تندرو) در خط تعیین شده حرکت کنید.
۴) در هنگام تغییر مسیر با حفظ فاصله و احتیاط کامل از چراغ راهنما و آینه استفاده کنید.
۵) از بیرون نبودن اعضاء بدن سرنشینان اتومبیل در هنگام حرکت اطمینان حاصل کنید و حواستان متمرکز رانندگی باشد.
۶) سعی کنید در هنگام رانندگی با سرنشینان اتومبیل و تلفن همراه صحبت نکنید.
۷) در هنگام نزدیک شدن به محل اخذ عوارض ضمن کاهش سرعت با توجه به آینه وسیله نقلیه و بدون انحراف به چپ و راست ناگهانی در مسیری که قبلا پیش بینی کرده اید قرار گیرید.
۸) در پشت فرمان اتومبیل نگهبان جان خود و همسفران باشید و با سرعت مناسب و اعصاب آرام رانندگی کنید.
۹) جاده همیشه تسلیم راننده با احتیاط است. راه باز وسوسه انگیز است. پس با سرعت غیرمجاز رانندگی نکنید.
۱۰) هنگام سفر، کنار آزاد راه توقف نکنید. با کمی حوصله به نزدیکترین پارکینگ می رسید و در صورت ضرورت و نیاز به توقف خودرو را به شانه خاکی راه هدایت کنید.
۱۱) از پاک کردن شیشه ها و چراغ های اتومبیل خود غفلت نکنید.
● خطرات حرکت با دنده عقب در بزرگراه ها
آگاهی و شناخت کامل رانندگان از علائم ترافیکی و دانستن معنا و مفهوم هر کدام و پیروی از دستورات و توصیه های آنها یکی از مهمترین عوامل ایمنی تردد در کلیه راه ها و بخصوص در بزرگراه ها و آزادراه ها می باشد.
به عنوان مثال هنگامی که وارد یکی از بزرگراه های داخل شهر می شویم، باید خروجی های آن را بشناسیم و قبل از رسیدن به محل مورد نظر، با استفاده از چراغ راهنما و رعایت حق تقدم عبور سایر وسایل نقلیه، در منتهی الیه سمت راست قرار گرفته و خودمان را برای عبور از خروجی بزرگراه آماده سازیم. این کار آسان، با توجه به تابلوهای اخباری راهنمایی (علائم پیش آگاهی جهت نما)، امکان پذیر است. ولی متأسفانه عده ای از رانندگان وقتی از مقابل خروجی مورد نظر بزرگراه گذشته یا به اشتباه وارد خروجی یک بزرگراه شدند، ناگهان در میانه راه متوقف و تصمیم به بازگشت می گیرند و با حرکت به صورت دنده عقب می کوشند به جای اولشان بازگردند تا وارد خروجی شده یا مسیر بزرگراه را تا رسیدن به خروجی مورد نظرشان، ادامه دهند! ولی باید این نکته را در نظر داشت که همواره آسان ترین راه حل بهترین راه برای رسیدن به هدف نیست.
انجام این کار یعنی حرکت با دنده عقب، در موارد مذکور و به ویژه در خروجی پل های هوایی بسیار خطرناک است. زیرا با توجه به کم بودن عرض خروجی بزرگراه ها و پل ها همین طور به دلیل انحنای مسیر و کامل نبودن میدان دید احتمال تصادف با خودروهایی که با شتاب و بدون آمادگی و پیش بینی قبلی وارد خروجی می شوند، افزایش پیدا کرده و چه بسا به جرح و مرگ رانندگان و سرنشینان آنها و به خصوص راکبان موتورسیکلت ها می انجامند. پس به یاد داشته باشیم وقتی که به اشتباه وارد خروجی بزرگراه یا پل هوایی شدیم. یا از مقابل خروجی مورد نظرمان در بزرگراه عبور کردیم حق دنده عقب گرفتن و به خطر انداختن جان خود و سایرین را نداریم.
● حرکت بین خطوط
برای نظم بخشیدن به رفت و آمد خودروها و پیشگیری از برخورد و تصادف آنان با یکدیگر، بزرگراه ها، آزادراه ها و خیابان های عریض را خط کشی کرده اند تا وسایل نقلیه از میان این خطوط عبور کنند و مزاحم رفت و آمد بقیه خودروها نشوند. با این حال برخی از رانندگان ترجیح می دهند از روی خطوط این معابر بگذرند و لحظه به لحظه نیز مسیر خود را عوض کنند! به این معنا که یک باره تصمیم بگیرند از سمت دیگری حرکت کنند و دوباره به جای اولشان بازگردند.
به رانندگان توصیه می شود هنگام رانندگی، مسیر حرکت خود را حفظ کنند و با این کار هم خودشان سریع تر و به سلامت به مقصد رسیده و هم سایر رانندگان بدون دغدغه خاطر به مسیرشان ادامه دهند. بدون آنکه نیازی به انجام مانورهای خطرناک و دردسرآفرین باشد.
همچنین رانندگان می توانند با توجه به تابلوهای رایانه ای و گوش دادن به پیام های ترافیکی رادیو پیام از وضعیت عمومی ترافیک شهر تهران آگاه شوند و درباره عبور از خیابان یا بزرگراهی که ترافیک سبک تری دارد، تصمیم بگیرند؛ این اقدام باعث می شود ترافیک بزرگراه ها بهتر توزیع شود و رانندگان، زودتر به مقصد برسند.
● سبقت مجاز
بهترین راه برای رسیدن به ترافیک روان در سطح شهر و بهبود بخشیدن به وضعیت عبور و مرور، اصلاح رفتار ترافیکی شهروندان است که این مهم تنها از طریق اجرای صحیح مقررات میسر می شود. با توجه به اینکه آیین نامه راهنمایی و رانندگی سرعت را در هر موقعیت خاصی تعیین کرده است لذا رانندگان می توانند با رعایت سرعت مجاز، برای تسهیل در رانندگی و طی مسافت در زمان کمتر، از خودروی جلویی خود با رعایت قوانین و شرایط مکانی خاص سبقت بگیرند. رانندگانی که قصد سبقت گرفتن از خودرویی که در جهت آنها حرکت می کند را دارند باید پس از دادن علایم لازم (روز بوق کوتاه، شب استفاده از نور بالا و پایین چراغ خودرو) فقط از سمت چپ آنها سبقت بگیرند و پس از طی مسافت کافی به نحوی که راه خودرویی که از آن سبقت گرفته شده مسدود نشود یا موجب تصادف نشود مجدداً به طرف راست بروند و در مسیر اولیه حرکت قرار گیرند. شایان ذکر است که سبقت گرفتن ازطرف راست وسیله نقلیه ای که در حال گردش به چپ می باشد مجاز است. رانندگان خودروهایی که از آنها سبقت گرفته می شود بایستی راه را برای خودرویی که در حال سبقت گرفتن است باز کنند و بر سرعت خود اضافه نکنند.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:46 ق.ظ

 ۵۰ نکته برای سفری لذت‌بخش

تفریح و نشاط یکی از عوامل مهم در افزایش کارائی و سلامت افراد خانواده و نتیجتاً جامعه است و یکی از عواملی است که لذت (مطلوبیت) خانواده را افزایش می‌دهد. سفر نیز یکی از راه‌های کسب نشاط و تفریح و به ویژه تجربه است. هر چند که مسافرت هزینه‌بر است ولی هر خانواده می‌تواند با توجه به درآمد خود سفری را برای خود به ویژه در ایام تعطیل تدارک ببیند. به یاد داشته باشید بهترین انتخاب انتخابی است که با توجه به امکانات در اختیار خانواده خود، مطلوبیت را به حداکثر برسانید. در مقاله ذیل سعی شده است با یادآوری نکاتی درباره سفر و به کارگیری آنها مطلوبیت سفر خود را به حداکثر ممکن برسانید.
● وسائل ضروری برای سفر
اگر قصد دارید با خودرو شخصی خود به سفر بروید به شما توصیه می‌کنیم چک‌لیستی از لوازم مورد نیاز سفر را تهیه کرده و با نشانه‌گذاری از همراه بودن آنها با خود مطمئن شوید از جمله مهمترین وسائل، جعبه ابزار شامل پیچ‌گوشتی دو سو و چهار سو، انبردست و دم‌باریک، آچار چرخ، تسمه پروانه و ... چراغ‌قوه، فیوز، ظرف یدکی جهت بنزین، روغن، آب، کپسول آتش‌نشانی، آچار شمع و ... است.
همراه داشتن موبایل، یک جفت کابل برای اتصال باطری، شمع نو، پلاتین سالم و روغن موتور و ...
● بازدید خودرو قبل از سفر
قبل از سفر به شما توصیه می‌کنیم از موارد ذیل به‌طور کامل توسط کارشناسان مجرب بازدید به عمل آید.
روغن کلاچ ـ آب رادیاتور ـ روغن موتور ـ برف پاک‌کن ـ چراغ سیار ـ تلمبه باد ـ چراغ‌های راهنمای جلو و عقب ـ روغن گیربکس ـ روغن ترمز ـ شیشه‌شور ـ زاپاس.
● فنون رانندگی در شب
بیشتر تصادفات در هنگام شب اتفاق می‌افتد که به علت کاهش قدرت بینائی در شب و محدود بودن دید راننده است. از طرفی استفاده از نوربالا در شب باعث می‌شود قدرت دید رانندگانی که از روبه‌رو می‌آیند به شدت کاهش یابد و قادر به تشخیص صحیح موقعیت خودرو روبه‌رو نشوند. لذا استفاده از نوربالا نه‌تنها باعث روشن ‌شدن سطح جاده نمی‌شود بلکه باعث تغییر مسیر و انحراف رانندگان روبه‌رو و در نتیجه تصادف می‌شود. هنگام سفر به رانندگان توصیه می‌شود از تمیز بودن شیشه‌های اتومبیل و سالم بودن چراغ‌های اتومبیل مطمئن شده و با سرعتی حدود ۲۰ کیلومتر کمتر از آن‌چه در روز رانندگی می‌کنند در شب مبادرت به رانندگی کنند.
هنگام رانندگی در شب به موارد ذیل توجه لازم داشته باشید:
۱) هرگز با نوربالا حرکت نکنید.
۲) به نوربالای اتومبیل‌هائی که از روبه‌رو می‌آیند نگاه نکنید بلکه به حاشیه سمت راست یا خط سفید وسط جاده نگاه کنید.
۳) اگر احساس خستگی و خواب‌آلودگی دارید، ماشین را در یک جای مطمئن متوقف کرده و کمی استراحت کنید.
۴) اگر از مسیری عبور می‌کنید که نور کافی ندارد، مراقب عابران پیاده‌ای که ممکن است لباس تیره هم پوشیده‌اند باشید.
۵) هیچ‌گاه اتومبیل را در قسمت آسفالت جاده متوقف نکنید.
● فنون رانندگی در مناطق کوهستانی
رانندگی در مناطق کوهستانی به دلیل کاهش اکسیژن و افزایش ارتفاع هم بر روی خودرو و هم بر روی راننده اثراتی می‌گذارد بهتر است قبل از رانندگی در مناطق کوهستانی نسبت به آگاهی از وضعیت هوای آن منطقه طی ساعات آینده از اداره هواشناسی اقدام نمائید. به شما اکیداً توصیه می‌کنیم تمام وسائل و تجهیزات خودرو را بازبینی نمائید. بازدید صحیح از لنت‌های ترمز، آزمایش ترمز دستی، مطمئن بودن از سالم بودن جعبه دنده بسیار مهم است در برخورد با شیب‌های تند و پیچ کور و خطرناک بسیار با دقت عمل نمائید. در گذر از پیچ‌ها با سرعتی حرکت کنید که همیشه بتوانید خودرو را در نیمه مقابل رؤیت جاده متوقف کنید.
تمام سربالائی‌ها و سرپائینی‌ها را با دنده‌ای طی کنید که خودرو تمام مسیر را بدون تعویض دنده طی نماید. به یاد داشته باشید در هر سربالائی و سرپائینی با همان دنده‌ای که درگیر شده‌اید مسیر را طی کنید و هیچ‌گاه اقدام به تعویض دنده نکنید به ویژه در سراشیبی... در عبور از سرازیری‌ها از دنده و ترمز با هم استفاده نمائید.
● ۵۰ توصیه برای داشتن سفری لذت‌بخش و مطمئن
۱) نام جاده‌ها و شهرهائی که در مسیر سفر شما قرار دارند را روی نقشه یا کاغذ یادداشت کنید.
۲) تمام مدارک مربوط به خودرو و دفترچه‌های درمانی خانواده را به همراه داشته باشید.
۳) از کمربند ایمنی در صندلی‌های جلو و عقب خودرو حتماً استفاده کنید.
۴) با سرعت بیش از حد و سبقت بی‌جا سلامتی خود و فرزندانتان را به خطر نیاندازید.
۵) در طول سفر برای رفع خستگی، به توقف و استراحت بپردازید.
۶) در گذرگاه‌های کوهستانی و تونل‌ها که احتمال ریزش سنگ وجود دارد بوق ممتد و بی‌جا نزنید.
۷) در شب از نوربالا استفاده نکنید و فقط از نوربالا برای علامت دادن استفاده کنید.
۸) در طول سفر از غذاهای سبک حاوی ویتامین A مثل پنیر، کره و میوه‌های تازه استفاده کنید.
۹) در هنگام سفر همیشه یکی از شیشه‌های خودرو را به اندازه ۵ سانتی‌متر باز بگذارید تا هوای تازه وارد خودرو شود.
۱۰) همواره باد لاستیک خودرو و تنظیم موتور خودرو را جدی بگیرید.
۱۱) برای سبقت گرفتن از نبودن خودرو در عقب و روبه‌رو و کنار مطمئن شوید.
۱۲) از مصرف آب‌هائی که به سلامتی آنها مطمئن نیستید پرهیز نمائید.
۱۳) در طول سفر از لوازم شخصی مشترک مثل حوله، شانه، ریش‌تراش و ... پرهیز نمائید.
۱۴) به فرهنگ و آداب و رسوم افراد محلی احترام بگذارید.
۱۵) به هنگام استراحت در محیط‌های باز از پشه‌بند استفاده کنید.
۱۶) مجهز به جعبه کمک‌های اولیه و سرم‌های ضدمار و عقرب‌گزیدگی باشید.
۱۷) از مصرف لبنیات غیرپاستوریزه (محلی) خودداری نمائید.
۱۸) از بردن مواد لبنی، تخم مرغ و شیر به دنبال خود اجتناب کنید.
۱۹) برای خوردن کنسرو حتماً آنرا ۲۰ دقیقه بجوشانید.
۲۰) به هنگام خرید مواد غذائی نسبت به تاریخ انقضا و پروانه بهداشتی آن مطمئن شوید.
۲۱) از مصرف نوشیدنی‌های گرم در لیوان‌های یک‌بار مصرف (شفاف) خودداری کنید.
۲۲) از خرید مواد غذائی از دوره‌گردها و اغذیه‌فروشی‌های کنار جاده خودداری کنید.
۲۳) تا می‌توانید در هنگام سفر از غذاهای سبک (حاضری) نان و پنیر و گردو و ... استفاده کنید.
۲۴) از بردن میوه‌های بدون پوست (مثل انگور) در طول سفر خودداری کنید.
۲۵) درد شکم، تهوع ـ استفراغ، اسهال، ضعف و بی‌حالی، استشمام بوب ماده سمی از دهان، خواب‌آلودگی، تنفس ضعیف و بالاخره اغماء از نشانه‌های مسمومیت سفر است.
۲۶) در صورت بروز مسمومیت سفر که بسیار شایع است، بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد. (میانه اتوبوس ـ صندلی جلوی خودرو ـ کنار بال هواپیما) اگر در کشتی هستید با بروز این وضع به موج‌ها نگاه نکنید به افق خیره شوید.
۲۷) در شب قبل از سفر و در طول سفر کمتر غذا و نوشیدنی بخورید.
۲۸) به فرزندان کوچک خود نام، سن، شماره تلفن و آدرس محل سکونت خود را یاد بدهید.
۳۰) از آراستن فرزندان خود به طلا و جواهرات بپرهیزید و به آنها بیاموزید که از نشان دادن پول خود به دیگران خودداری کنند.
۳۱) به آنها یاد دهید هنگام موارد اضطراری با پلیس رابطه برقرار کرده و پلیس را دوست خود بدانند.
۳۲) سوئیچ ماشین را هیچ‌وقت در دسترس کودکان نگذارید.
۳۳) سوئیچ ماشین را هیچ‌وقت داخل خودرو نگذارید.
۳۴) هنگام سوار شدن ابتدا بچه‌ها و هنگام پیاده شدن ابتدا بزرگ‌ترها اقدام به این امر نمایند.
۳۵) فرزندان خود را در پارک‌ها، گردشگاه‌ها به ویژه مکان‌های متروک، خالی، خلوت و دورافتاده تنها نگذارید.
۳۶) کودکان زیر ۱۰ سال را حتماً در صندلی عقب بنشانید.
۳۷) در زمان گرم بودن موتور درب رادیاتور را یک‌باره باز نکنید.
۳۸) خودروئی که روی جک قرار دارد را آچارکشی نکرده و تکان ندهید.
۳۹) قبل از روشن کردن خودرو ابتدا ترمزدستی را بکشید و دنده را در حالت خلاصی بگذارید.
۴۰) با موتور خاموش در سرازیری رانندگی نکنید چراکه باعث ناتوانی سیم ترمز می‌شود.
۴۱) در حین رانندگی سوئیچ را خارج نکنید زیرا باعث قفل فرمان و حادثه می‌شود.
۴۲) در موقع روشن شدن علائم اخطار دهنده خودرو، در اسرع وقت در جای مناسب خودرو را متوقف کنید.
۴۳) برای مهار کردن خودرو از یک تکه سنگ یا چوب زیر لاستیک‌ها استفاده کنید.
۴۴) از رادیوپخش‌های کشوئی و یا پنل‌دار استفاده کنید.
۴۵) از قرار دادن رادیوپخش‌ بغل‌دار زیر صندلی یا داشبورت خودداری کنید.
۴۶) از قرار دادن کیف دستی و یا لوازم قیمتی روی صندلی خودداری کنید.
۴۷) از قفل‌های سوئیچی صندوق عقب استفاده کنید.
۴۸) از ترک اتومبیل حتی در زمان کوتاه اجتناب کنید.
۴۹) چنان‌چه ماشین شما دچار نقص فنی شد برای رفع نقص حتماً درب‌های خودرو را ببندید.
۵۰) هنگام حمل وجوه نقد سعی کنید یک نفر از همراهانتان با شما باشد البته استفاده از کارت اعتباری توصیه جدی ما به شماست.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:47 ق.ظ

آب رفته به جوی باز می گردد؟

در محاسبات اقتصادی کشورهای صنعتی، جذب هر فرد تحصیل کرده با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری از کشورهای در حال توسعه، یک میلیون دلار سود در بردارد در اواسط قرن بیستم میلادی، منابع مادی و فیزیکی به عنوان کلید اساسی رشد و توسعه در کشورها مطرح بودند ولی امروزه مشخص شده که شرط کافی برای دستیابی به توسعه پایدار، تنها منابع مالی نیست و نقش انکارناپذیر منابع انسانی و سرمایه‌گذاری در این امر، مهم‌ترین اصل تحول و توسعه است. البته کیفیت منابع انسانی بر کمیت آن برتری دارد و این امر به میزان سرمایه‌گذاری کشورها برای تربیت نیروهای متخصص وابسته است. آثار مثبت سرمایه‌گذاری در آموزش عالی به سرعت از حوزه فردی و خانوادگی خارج می‌شود و در جامعه انتشار پیدا می‌کند.
ارتباط میان دانشگاه‌ها و جامعه یک ارتباط متقابل است. دانشگا‌ه‌ها به عنوان نهادهای تاثیرگذار در جامعه، افراد را برای خدمت به جامعه تربیت می‌کنند، بنابراین شناخت نیازهای جامعه اهمیت ویژه‌ای دارد. متاسفانه در حال حاضر آموزش‌های دانشگاهی در برخی موارد متناسب با نیازهای جامعه نیست و بسیاری از دانش‌آموختگان پس از فراغت از تحصیل با استقبال صاحبان مشاغل روبه‌رو نمی‌شوند و قادر نخواهند بود شغل متناسب با تخصص و مدرک تحصیلی خود پیدا کنند. مهاجرت نیروهای متخصص از کشوری به کشور دیگر، امری بدیهی و طبیعی است. جابه‌جایی نیروهای متخصص در کشورهای توسعه‌یافته نیز اتفاق می‌افتد ولی آنچه اهمیت این مهاجرت را بیشتر می‌کند و لزوم بررسی جنبه‌های گوناگون آن را مشخص‌تر می‌کند، مهاجرت یک طرفه این نیروها از کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه‌یافته است که ریشه در مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد. این پدیده را می‌توان از جنبه‌های متعددی مانند مشکلات سیستم آموزشی، عدم تعادل بین تربیت نیروی انسانی و ایجاد شغل برای این نیروها و فقدان رویکرد آکادمیک در دانشگاه‌ها برای کارآفرینی بررسی کرد. با مهاجرت نخبگان و متخصصان، سرمایه اصلی کشورهای در حال توسعه که همان نیروی انسانی متخصص است، به بهای ارزان در اختیار کشورهای توسعه‌یافته قرار می‌گیرد. در محاسبات اقتصادی کشورهای صنعتی، جذب هر فرد تحصیل کرده با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری از کشورهای در حال توسعه، یک میلیون دلار سود در بردارد.
گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که ایران در میان ۶۱ کشور در حال توسعه دارای رتبه اول از نظر مهاجرت نخبگان و متخصصان است. آمارها نشان می‌دهند که تعدادی از افراد متخصص نظیر اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها که برای ادامه تحصیل و یا استفاده از فرصت مطالعاتی از ماموریت آموزشی و بورس‌های تحصیلی استفاده کرد‌ه‌اند، به کشور بازنگشته‌اند. تعدادی از دانشجویان و دانش‌آموزان برتر نظیر دانش‌آموزان المپیادی نیز جذب کشورهای توسعه‌یافته شده‌اند. آمارها نشان می‌دهند که حدود ۲۰ درصد از کل مهاجران ایرانی مقیم آمریکا، دارای مدارک تحصیلی عالیه هستند که حدود ۹ درصد از آنها دارای دکترای پزشکی هستند. از مجموع ۱۶۲۶ پزشک ایرانی که در سال ۱۳۴۹ به آمریکا مهاجرت کرده‌اند، ۱۲۴۰ نفر از آنها فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران و ۲۱۹ نفر فارغ‌التحصیل دانشگاه شیراز بوده‌اند که نشان می‌دهد کشورهای توسعه‌یافته از دیرباز در صدد جذب نیروهای متخصص از کشورهای توسعه‌یافته بوده‌اند و این امر تنها پس از انقلاب شکوهمند اسلامی رخ نداده است.
دلایل گوناگونی را می‌توان برای جابه‌جایی و مهاجرت نیروهای متخصص بیان کرد. یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های خروج از کشور افراد متخصص، دست‌یابی به فرصت شغلی مناسب‌تر است. برنامه‌های آموزشی فعلی دانشگاه‌ها به طور کامل بر اساس نیازهای جامعه نیستند و در طی فرآیندهای آموزشی در دانشگاه‌ها به تربیت نیرویی که بتواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و احساس رضایت کافی از مفید بودن در جامعه را بیان کند، پرداخته نمی‌شود. افراد نخبه، علاقه‌مند به رفع مشکلات جامعه از طریق شناخت آن و ارایة راهکارهای مناسب اجرایی هستند. اگر شرایط پژوهش و ارایه راهکار برای آنها فراهم نشود، به مهاجرت خواهند پرداخت و ایده‌های خود را در کشور دیگری که توان ارایه آن را داشته باشند، بیان خواهند کرد. نمونه بارز در این مورد، دمینگ است که از آمریکا به ژاپن مهاجرت می‌کند و ایده خود را در زمینه TQM (Total Quality Managment) عملی می‌کند.
بنابراین ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و امکان بهره‌گیری از توان پژوهشی کشور همراه با یک نقشه راه مشخص می‌تواند از پدیده خروج متخصصان و صادرات مغز جلوگیری کند. نکته قابل توجه دیگر، وابستگی دانش‌آموختگان به محل تحصیل خود است. این پدیده که امری طبیعی به نظر می‌رسد، در برخی موارد مشکل‌ساز می‌شود. هنگامی که افراد را برای شعب دانش نوین و انتقال فناوری‌های مدرن به خارج از کشور اعزام می‌کنیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که امتیازات ویژه علمی، اجتماعی و اقتصادی در برخی کشورها سبب وابستگی فکری افراد به آن کشورها شده و از طرفی، به دلیل آنکه این امتیازات را در داخل کشور نمی‌یابند، علاقه‌مند به ماندن در آن کشورها می‌شوند. به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی برای دوره‌های کوتاه‌مدت و برقراری ارتباط دوجانبه برای تبادل استاد و دانشجو و راه‌اندازی دوره‌های مشترک بتواند تا حدودی این نقیصه را برطرف کند.
البته بیان این نکته ضروری است که افزایش بیکاری در کشورهای غربی (مانند فرانسه و ایتالیا) و فراوانی نیروهای متخصص بومی در این کشورها سبب شده که این کشورها نیز همچون گذشته تمایلی به جذب نیروهای متخصص کشورهای دیگر نداشته باشند، مگر آنکه متخصصان خارجی دارای برتری‌هایی نسبت به متخصصان بومی باشند.
در برخی تحقیقات، کمبود بودجه‌های آموزشی و پژوهشی را یکی از علل اساسی فرار مغزها و مهاجرت متخصصان ذکر نموده‌اند که به نظر می‌رسد بیش از بودجه، فقدان برنامه‌ریزی منسجم و کارآمد در این عرصه اهمیت داشته باشد. ضعف رسانه‌های داخلی در بیان نقاط قوت و ضعف چنین پدیده‌هایی، همراه با تبلیغات رسانه‌های بیگانه برای ناامن جلوه دادن فضای داخل کشور نیز زمینه‌ساز بازنگشتن برخی از متخصصان به داخل کشور می‌شود. وظیفه رسانه‌های داخلی، بیان واقعیات جامعه به ویژه از نظر علمی است. پیشرفت‌های چشم‌گیری که طی دو دهه اخیر در کشور رخ داده، توان انکارناپذیر جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد و ترغیب افرادی که علاقه‌مند به خدمت هستند، می‌تواند در تقویت بنیه علمی کشور بیش از پیش موثر باشد.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:49 ق.ظ

آبشار دوقلو


 

آبشار دوقلو

این آبشار در ارتفاع ۲۷۰۰ متری در زیر پناهگاه شیرپلا قرار گرفته و یکی از زیباترین آبشارهای ناحیه شمیرانات است.
▪ آدرس: مسیر کوهستانی دربند، توچال
این آبشار از ذوب برف های بلندی های البرز به وجود آمده است و محلی مناسب برای رفع خستگی کوه‌نوردان است.
از دیگر آبشارهای استان تهران می‌توان به آبشار اوسون در دربند، آبشار پسنگ در مسیر پناهگاه شیرپلا ،آبشار سوتک در شمال غربی دربند و آبشار شکر آب در ناحیه میگون اشاره کرد.
آبشارهای فصلی دیگری در استان تهران وجود دارد که از ذوب برف ها در بهار و تابستان پدید می‌آیند. مانند آبشار فصلی پیچ آدران در کیلومتر ۱۵ جاده کرج- چالوس، آبشار سنگان در مسیر امامزاده داوود و آبشار منظریه در ناحیه شمیرانات.
آبشار یخ کوه دماوند نیز یکی از مشهورترین آبشارهای یخی جهان است.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:51 ق.ظ

آبگرم گیوی

منطقه خلخال شامل دو شهرستان خلخال و کوثر می باشد در این دو شهرستان در مجموع پنچ آبگرم معدنی شناسایی شده است .
که دو چشمه به نامهای ایستی سو (آبگرم گیوی ) و داش حمام در شهرستان کوثر و سه چشمه به نامهای آبگرم گرمخانه و آبگرم خوشنامه و آبگرم تیل در شهرستان خلخال می باشد.
از مجموع آبگرمهای فوق ایستی سو ( آبگرم گیوی ) شناخته شده و از تاسیسات مناسبی جهت استفاده برخوردار می باشد این آبگرم در ارتفاع ۱۷۲۰ متری از سطح دریا واقع است میزان آبدهی آن دو لیتر در ثانیه و دمای آب ۵۲ درجه سانتیگراد می باشد این آبگرم در مسیر جاده خلخال به اردبیل قرار داشته و با توجه به اینکه رودخانه زیبای هروچای و باغهای دو طرف رودخانه نیز در مسیر این جاده و در پایین دست آبگرم قرار دارند باعث بوجود آمدن مجموعه زیبا و طبیعی گردشگری در این منطقه شده که نظر هر بیننده ای را به طرف خود جلب می نماید.
از سایرمزایای این آبگرم که باعث شناخته شدن آن دراقسانقاط کشور شده است جنبه درمانی آن درموارد دردمفاصل وگرفتگی اعضای بدن ودرد کمر و سایر موارد می باشد که همه روزه شاهد حضور مسافران و گردشگران از این منطقه می باشد در حال حاضر امکاناتی چون استخر بهداشتی و مناسب کمپ و اتاقهای اقامتی و فروشگاههای مواد غذایی در محل مستفر بوده و وظیفه استقبال از میهمانان را بر عهده دارند.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:54 ق.ظ

آبیانه در اصفهان

 

آبیانه در اصفهان

آبیانه روستای زیبایی در ۷۰ کیلومتری جنوب کاشان است. این روستا نمونه زنده ای از شیوه های معماری , آداب و رسومها و مثال جالبی از سازگاری انسان با طبیعت به شمار می رود. این روستا با داشتن کوچه های سراشیب و باریک , بسیار متراکم است و خانه های واقع شده در سراشیبی آن , همچون مسیر پلکانی می باشند. در اینجا سقفهای برخی از خانه ها به عنوان حیاط خانه های بالاتر در سراشیبی بکار می روند. در این روستا تعدادی ساختمانهای اسلامی و زرتشتی هم وجود دارند که همه اینها ارزش یک بازدید دقیق را دارند. این روستا در سراشیبی شمالی کوه کرکس و در ۲۸ کیلومتری شهر نطنز واقع شده است. آبیانه دارای آب وهوای معتدل است . آداب و رسوم و سنتهای مردم این منطقه همچون ساختمانهایش, تصویری زیبا از ایران قدیم را نشان می دهد. یونسکو , آبیانه را به عنوان یک روستای تاریخی ثبت کرده است.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:59 ق.ظ

آتشکده در یزد

 

آتشکده در یزد

مهمترین آتشکده زرتشتیان , این آتشکده می باشد که بر روی تپه ای در باغی کوچک در قسمت شرقی خیابان آیت الله کاشانی واقع گردیده است. این آتشکده همه روزه صبح و عصر به استثنای تعطیلات رسمی برای بازدید عموم آزاد است. بازدید ازاین آتشکده رایگان است اما هدیه ها پذیرفته می شود. این آتشکده را درختان همیشه سبز احاطه کرده اند و یک استخر دایره ای شکل در حیاط آن قرار دارد که بازتاب بسیار زیبایی از معبد را در عکسبرداری هنری نشان می دهد. آتش مقدس که در پشت شیشه ای از داخل موزه کوچک نمایان است, بر طبق گقته های زرتشتیان ارشد , از سال ۴۷۰ پس از میلاد روشن بوده است و آنرا در سال ۱۹۴۰ از محل اصلی اش به این مکان آورده شده اند . این آتشکده تمام زرتشتیان را از سراسر دنیا به خود جذب می کند و در اینجا شخصی نیز وجود دارد که تمام چیزها را به زبان انگلیسی برای خارجیها توضیح می دهد. در اینجا همچنین دو نقاشی وجود دارد که توسط یکی از زرتشتیان ایجاد شده است. از نظر معماری شباهتهای زیادی بین این آتشکده و آتشکده های زرتشتی های ایرانی وجود دارد. مکانهای زرتشتی دیگری هم مانند قلعه اسدان ( دژ شیرها) در شمال یزد وجود دارد . پر اهمیت ترین آتشکده, چک چک می باشد که در۵۲ کیلومتری شمال یزد قرار دارد.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  09:02 ق.ظ

آدامس‌ جویدن‌ ممنوع‌!

 

آدامس‌ جویدن‌ ممنوع‌!

جمهوری‌ تركیه‌ با مساحتی‌ در حدود ۷۷۹ هزار كیلومتر مربع‌ و با جمعیتی‌ قریب‌ به‌ ۶۷ میلیون‌ نفر در شمال‌ غربی‌ كشورمان‌ قرار دارد. زبان‌ رسمی‌ مردم‌ تركیه‌، تركی‌ استانبولی‌ و دین‌ مردم‌ آن‌ نیز اسلام‌ است‌. استانبول‌ مهمترین‌ شهر تركیه‌ به‌ شمار می‌آید.
سالهاست‌ كه‌ تركیه‌ به‌ عنوان‌ یكی‌ از مهمترین‌ كشورهای‌ خاورمیانه‌ در جذب‌ توریسم‌ است‌ و هرساله‌ میلیونها دلار از عواید حاصله‌ وارد چرخه‌ اقتصاد این‌ كشور می‌شود. به‌ همین‌ علت‌ آداب‌ و رسوم‌ ملل‌ این‌ هفته‌ را با اماكن‌ دیدنی‌ تركیه‌ آغاز می‌كنم‌. یكی‌ از این‌ اماكن‌ «قلعه‌ وان‌» در استان‌ وان‌ كنار دریاچه‌ وان‌ است‌. این‌ قلعه‌ عظیم‌ در بالای‌ كوه‌ قرار گرفته‌ است‌ و امروزه‌ به‌ شكل‌ مخروبه‌یی‌ است‌ كه‌ ستونهای‌ عظیم‌ و دیوارهای‌ سربه‌فلك‌ كشیده‌ آن‌، چشم‌ هر بیننده‌یی‌ را به‌ خود جلب‌ می‌كند.
«مقام‌ ابراهیم‌» هم‌ یكی‌ دیگر از اماكن‌ دیدنی‌ تركیه‌ است‌ كه‌ این‌ محل‌ در واقع‌ چاهی‌ است‌ كه‌ مردم‌ معتقدند شفابخش‌ است‌. در مقام‌ ابراهیم‌ یك‌ ساختمان‌ زیبای‌ توریستی‌ و زیارتی‌ بنا شده‌ است‌ كه‌ محل‌ سكونت‌ مسافرین‌ است‌.
جالب‌ است‌ بدانید پرچم‌ كشور تركیه‌ یك‌ پرچم‌ قدیمی‌ است‌ كه‌ در روی‌ رنگ‌ قرمز آن‌ یك‌ هلال‌ ماه‌ و یك‌ ستاره‌ سفیدرنگ‌ دیده‌ می‌شود. عامه‌ مردم‌ تركیه‌ در موردهلال‌ روی‌ پرچم‌ چنین‌ می‌گویند: «در سال‌ ۳۳۹ پیش‌ از میلاد، فیلیپ‌ پدر اسكندر مقدونی‌ قصد حمله‌ و كشورگشایی‌ داشت‌ كه‌ درخشش‌ شدید هلال‌ ماه‌ در شب‌، فیلیپ‌ را ناكام‌ كرد و وی‌ موفق‌ به‌ تصرف‌ نشد. هلال‌ ماه‌ سمبل‌ امپراتوری‌ بیزانس‌ بود و بعدها نیز امپراتوری‌ عثمانی‌ آن‌ را بر پرچم‌ خود حفظ‌ كرد. در اواسط‌ قرن‌ نوزدهم‌ ستاره‌یی‌ به‌ پرچم‌ تركیه‌ اضافه‌ شد كه‌ الهام‌ گرفته‌ از سوره‌ «طارق‌» قرآن‌ كریم‌ است‌ و فضای‌ آن‌ ستاره‌ بامدادی‌ است‌.
خالی‌ از لطف‌ نیست‌ كه‌ بدانید سالها جشن‌ گرفتن‌ نوروز برای‌ مردم‌ كردتبار تركیه‌ قدغن‌ بود. اما چند سالی‌ است‌ كه‌ این‌ جشن‌ آزاد شده‌ و مردم‌ این‌ منطقه‌ براحتی‌ به‌ استقبال‌ بهار و نوروز می‌روند. آنها با برگزاری‌ این‌ جشن‌ از هویت‌ فرهنگی‌ و ملی‌ خویش‌ پاسداری‌ می‌كنند. اگرچه‌ اكثریت‌ مردم‌ تركیه‌ را مسلمانان‌ تشكیل‌ می‌دهند اما دولت‌ این‌ كشور یك‌ دولت‌ سكولار است‌. به‌ همین‌ علت‌ در موسم‌ ماه‌ مبارك‌ رمضان‌ رستورانها در طول‌ روز باز است‌. گرچه‌ مسلمانان‌ به‌ احترام‌ این‌ ماه‌ مبارك‌، رستورانهای‌ خود را تا موقع‌ افطار می‌بندند اما هیچ‌كس‌ در بستن‌ یا بازگذاشتن‌ رستورانش‌ مجبور نیست‌.
در تركیه‌ رسم‌ است‌ كه‌ مسلمانان‌ با كباب‌ تركی‌ و چای‌ روزه‌ خود را بگشایند و خرید و فروش‌ در بازارهای‌ تركیه‌ تا سحر ادامه‌ دارد. در این‌ میان‌ شبكه‌های‌ تلویزیونی‌ هم‌ بیكار ننشسته‌ و اقدام‌ به‌ پخش‌ برنامه‌های‌ جذاب‌ و مفرح‌ می‌كنند. یكی‌ از این‌ برنامه‌های‌ جذاب‌ «پاپ‌ استار» است‌. در این‌ برنامه‌ مردم‌ عادی‌ صدای‌ خود را برای‌ خوانندگی‌ امتحان‌ می‌كنند و هیات‌ داوران‌ نیز هر بار چند نفر را به‌ جامعه‌ هنری‌ تركیه‌ معرفی‌ می‌كنند.
چای‌ پررنگ‌، تلخ‌، بی‌مزه‌ و بی‌عطر و بو نوشیدنی‌ محبوب‌ مردم‌ تركیه‌ است‌ آنها با قهوه‌ میانه‌ خوبی‌ ندارند. غذاهای‌ محبوبشان‌ نیز «كباب‌ اسكندری‌» و «كباب‌ دونر» است‌. اما از آنجایی‌ كه‌ قیمت‌ غذا و انواع‌ شیرینی‌ در تركیه‌ بسیار گران‌ است‌ از این‌ رو كدبانوهای‌ خانه‌ بیكار ننشسته‌ و سعی‌ می‌كنند تا برای‌ اعضای‌ خانواده‌شان‌ غذا و شیرینی‌ بپزند. قیمت‌ یك‌ كیلو شیرینی‌ در تركیه‌ تقریبا ۱۸ هزار تومان‌ است‌ و از آنجایی‌ كه‌ سطح‌ درآمد و میانگین‌ معیشتی‌ مردم‌ پایین‌ است‌ آنها كمتر بیرون‌ از منزل‌ غذا سرو می‌كنند. ولی‌ فكر نكنید كار رستوران‌دارها در تركیه‌ كساد است‌ زیرا در هر فصلی‌ از سال‌ كه‌ به‌ تركیه‌ بروید، توریست‌های‌ فراوانی‌ می‌بینید. چه‌ در زمستان‌ كه‌ توریست‌های‌ عمدتا عرب‌ برای‌ اسكی‌ به‌ پیست‌های‌ این‌ كشور می‌روند و چه‌ در تابستان‌ كه‌ در بیم‌ از گرما به‌ سواحل‌ تركیه‌ می‌روند.
در مورد تركیه‌ باید گفت‌ كه‌ مردم‌ متحمل‌ پرداخت‌ مالیات‌های‌ سنگین‌ هستند. هرگاه‌ به‌ این‌ كشور رفتید حسابی‌ مواظب‌ باشید كه‌ به‌ اماكن‌ و وسایل‌ عمومی‌ این‌ كشور آسیبی‌ وارد نسازید زیرا در صورت‌ مشاهده‌ هرگونه‌ تخلفی‌ شما باید جریمه‌های‌ سنگین‌ پرداخت‌ كنید. مردم‌ تركیه‌ معتقدند علت‌ اصلی‌ پیشرفت‌ كشورشان‌ به‌ رغم‌ عدم‌ برخورداری‌ از معادن‌ و سرمایه‌های‌ طبیعی‌، همین‌ مالیات‌های‌ آنهاست‌.
امروزه‌ موسیقی‌ تركیه‌ در میان‌ مردم‌ كشورهای‌ خاورمیانه‌ از محبوبیت‌ بالایی‌ برخوردار است‌ و به‌ محض‌ ورود آلبوم‌ جدید از خوانندگان‌ مطرح‌ این‌ كشور بسرعت‌ در كشورهای‌ مجاور به‌ فروش‌ می‌رسد. وقتی‌ علت‌ این‌ امر را از یك‌ آهنگساز جویا شدم‌، در پاسخ‌ گفت‌: «موسیقی‌ تركیه‌ حتی‌ بدون‌ كلام‌، با انسان‌ حرف‌ می‌زند، درددل‌ می‌كند و به‌ علت‌ وجود حزنی‌ كه‌ در موسیقی‌ مشرق‌زمینی‌ است‌ بسرعت‌ در دل‌ می‌نشیند.»
از جمله‌ جشن‌های‌ ملی‌ مردم‌ تركیه‌ می‌توان‌ به‌ سالروز تولد و مرگ‌ آتاتورك‌، جشن‌ تاج‌گذاری‌ اولین‌ پادشاه‌ عثمانی‌ (كه‌ خود از عوامل‌ جذب‌ توریست‌ است‌)، فتح‌ شهرهای‌ مهم‌ توسط‌ آتاتورك‌ و جشن‌ یك‌ هفته‌یی‌ جمهوریت‌ اشاره‌ كرد.
در مراسم‌ سالروز فوت‌ آتاتورك‌ مردم‌ بمدت‌ یك‌ ربع‌ به‌ احترام‌ او سكوت‌ اختیار می‌كنند. آنها با پوشیدن‌ كت‌ و شلوار سرمه‌یی‌ و كراوات‌ قرمز در حالی‌ كه‌ ساكت‌ هستند، ادای‌ احترام‌ می‌كنند حال‌ تصور كنید كسی‌ سهوا حرف‌ زده‌ یا آدامس‌ بخورد، چه‌ می‌شود؟ این‌ اتفاق‌ برای‌ یكی‌ از رهبران‌ محلی‌ حزب‌ حاكم‌ تركیه‌ افتاد. «ویسل‌ ویچی‌» رییس‌ حزب‌ عدالت‌ و توسعه‌ در شهر فتسا واقع‌ در ساحل‌ دریای‌ سیاه‌، چندی‌ پیش‌ در حالی‌ كه‌ به‌ سمت‌ مجسمه‌ مصطفی‌ كمال‌ آتاتورك‌ بنیانگذار تركیه‌ سكولار می‌رفت‌، آدامسی‌ در دهان‌ گذاشت‌. او قصد داشت‌ به‌ مناسبت‌ هشتاد و هشتمین‌ سالگرد تاسیس‌ پارلمان‌ تركیه‌ دسته‌ گلی‌ روی‌ آرامگاه‌ آتاتورك‌ بگذارد. وی‌ به‌ اتهام‌ توهین‌ به‌ آتاتورك‌ به‌ دادگاه‌ احضار شد.
در پایان‌ ذكر این‌ نكته‌ ضروری‌ است‌ كه‌ استانبول‌ را شهر هزار مسجد می‌نامند.
بر روی‌ هفت‌ تپه‌ این‌ شهر، هفت‌ مسجد قرار دارد كه‌ از مهمترین‌ آنها «ایاصوفیه‌» و مسجد «سلطان‌ محمود» است‌ . اخیرا رویت‌ این‌ هفت‌ تپه‌ از فراز آسمان‌ ممكن‌ شده‌ است‌ و هلی‌كوپترهایی‌ برای‌ این‌ منظور اختصاص‌ یافته‌اند تا توریست‌ها را به‌ تماشای‌ این‌ منطقه‌ زیبای‌ كشورشان‌ به‌ آسمان‌ ببرند تا از آن‌ ارتفاع‌ این‌ منظره‌ را ببینند اما بخاطر هزینه‌ بالای‌ هلی‌كوپتر از آن‌ استقبال‌ نشد.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  09:03 ق.ظ

آرامش در اوج

 

آرامش در اوج

کافی است اراده داشته باشید و وسایل پیاده‌روی و گردشگری را در طبیعت مهیا کنید. برای این سفر ابتدا باید شهر تهران را به سمت خاور به سمت دماوند ترک کنیم. راه دماوند و جاده آن خود شرحی جداگانه‌ را می‌طلبد که از این مجال خارج است. به دماوند که برسیم، باید از مسیر دامداری هومند که تقریبا ۲۰ کیلومتر است راه را ادامه دهیم. جاده‌ای پرپیچ و خم و کوهستانی که بعد از روستای چنار جاده خاکی و سنگلاخ می‌شود. بهتر است برای رفتن به این مسیر از وسیله نقلیه استفاده کنیم.
هر چه این گردنه‌ها را بالاتر برویم، هوا سردتر می‌شود و منظره کوه پر صلابت دماوند برانسان سایه می‌افکند. در ابتدای مسیر به گروه‌های کوچکی برمی‌خوریم که در این منطقه ساکن هستند. به گفته مورخان، اهالی ساکن در اطراف این جاده، در زمان حمله مغول به این مکان پناه برده‌اند ولی به خاطر سرمای شدید و بارش زیاد برف به مناطق پایین‌تر مهاجرت کرده‌اند.
جاده دریاچه جاده‌ای سرد، خشک و کوهستانی است با پوشش کم گیاهی که می‌توان در بعضی از دامنه‌ها پوشش کم علفزارها را دید که چراگاه دام‌های عشایر که عمدتا سنگسری هستند را تشکیل می‌دهند. بعضی از این دامنه‌ها خاک نرم و شیب ملایم دارد و بعضی دیگر صخره‌ای و جولانگاه کل‌ها و بزهای کوهی است. شاید در هر دامنه بتوان تک درخت افرایی را دید که استراحتگاه کمیابی را برای جانوران این پهنه ساخته است.
اگر کمی دقت کنید و فریب استتار زیبای کبک‌ها را نخورید، می‌توانید دسته‌های مختلفی از آنها را در کنار جاده ببینید و شاید شانس دیدن پرواز عقابی را برفراز دره داشته باشید. راستی لذت تماشای جست وخیز سنجاب‌های زمینی را از دست ندهید.
گاهی بوته‌های قرمزی حواس انسان را از جاده می‌دزدد بوته‌هایی که همچون نگینی در این مکان می‌درخشند. بله بوته‌های وحشی زرشک که در بعضی دامنه‌ها به صورت تک و در برخی دیگر سطح وسیع‌تری را اشغال کردند. در مسیر از کف دره و از رودخانه‌ای کوچک عبور می‌کنیم تا راه را در کوه مقابل ادامه دهیم. کندوهایی که زنبورداران این منطقه در کنار این رود دارند، خود باعث عطری دل‌انگیز از شهد و عسل در این منطقه شده است. اینجا دره‌ای ساکت و آرام است که گهگاه با صدای زنگوله رمه‌ها یا صدای پارس سگ‌های گله شکسته می‌شود.
هوا دارد سردتر می‌شود؛ یک شیب دیگر تا دریاچه بیشتر نمانده است. در سمت چپ هم جاده‌ای به دره سیستان می‌رود که به گفته بومیان منطقه آثار باستانی فراوانی دارد و پای دستگاه‌های گنج‌یاب را به این منطقه کشانده است.
پس از این بلندی بالاخره به دریاچه تار می‌رسیم. دریاچه‌ای کوچک، زیبا، خاموش و پرابهت، دریاچه تار در ارتفاع حدود ۳۳۰۰ متری از سطح دریاهای آزاد و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه و طول جغرافیایی ۵۲ درجه و ۵۱ دقیقه است.
دریاچه‌ای در اوج که بیشترین طولش حدودا ۵/۱ کیلومتر است که در جهت شمال‌غرب به جنوب شرق آرمیده و عمق آن در عمیق‌ترین نقطه به ۷۰ متر می‌رسد. درباره چگونگی تشکیل این دریاچه می‌توان به نظرات دانشمندانی همچون اشتال (۱۸۹۷)، البناخ (۱۹۷۲) و سهرابی (۱۲۷۳) رجوع کرد که همگی با اتفاق نظر و با بررسی شواهد به این نتیجه رسیده‌اند: شکل‌گیری دریاچه تار، عملکرد توا‡م راندگی مشا ‌ فشم (ابیک، فیروزکوه، شاهرود) و کوه لغزی پهلویی دریاچه (زرین‌کوه) نقش اساسی داشته و بدین ترتیب حرکات جوان این راندگی در زمان کواترنر سبب رانش‌بزرگی از زرین‌کوه و ایجاد پشته‌ای به بلندای ۵۰ متر شده که همچون سدی براین دره استوار شده است.
آنها که می‌خواهند شب را در دریاچه تار بمانند زمان قرص کامل ماه در آنجا باشند و در زیر نور مهتاب فیروزه‌ای، تار را نقره‌گون تماشا کنندآب این دریاچه حاصل جوشش چشمه‌های زیر آن و آب شدن برف‌ها از روی کوه‌های مشرف همچون قره‌داغ، شاه نشین، سیاه چالی و دو برار (دو برادر) و همچنین از سوی دیگر که آبراهه فعلی است، تامین می‌شود.
آب این دریاچه به نوبه خود جالب توجه است. آبی شیرین که ماهی‌هایی از جمله قزل‌آلای خال قرمز و رنگین‌کمان و ماهی زردپی در آن وجود دارد.
دریاچه ترکیبات شیمیایی خاص خود را دارد و سرشار از املاح است که براساس مطالعات لوفلرین (۱۹۵۰)، کلسیم، منیزیم، کربنات و... دارد.
اطراف این دریاچه هیچ پوشش گیاهی‌ای وجود ندارد. می‌گویند در گذشته‌ای نه چندان دور پوشش فراوانی از گیاه آویشن بوده که فرسایش این عطر و منظره را از اینجا برچیده است.
انتهای جاده و ابتدای دریاچه ساحلی تقریبا مسطح با شیب ملایم است که می‌شود در آنجا به استراحت پرداخت، ولی شاید بخواهید دور این دریاچه گشتی بزنید. اگر به سمت شمال این دریاچه از مسیر باریکی که وجود دارد حرکت کنیم، بعد از اولین پیچ به دامنه کوهی با خاک سرخ برخورد می‌کنیم که نشان دهنده ترکیبات متفاوت خاک در این قسمت از حاشیه دریاچه است و چشمه‌های کوچکی در این راه وجود دارند که بعضی از مناطق این جاده را لغزنده‌تر می‌‌کند. پس از چند دقیقه به مکانی وسیع و آبرفتی می‌رسیم که حاصل آبرفت رودها و مسیل‌های فصلی است که با خشک شدن این رودها در پایان آب شدن برف‌ها این پهنه چهره‌ای ترک فام برخود می‌گیرد که فضایی متفاوت را در این منطقه ایجاد می‌کند.
اگر کمی به خود سختی داده باشید و صبح زود هنگام طلوع آفتاب در این مکان باشید، می‌توان گله‌های حیوانات را که برای نوشیدن آب دریاچه آمده‌اند دید.
حتی شاید بتوانید چند راس گرگ را هم از نزدیک ببینید وگرنه باید به دیدن رد پای حیوانات اکتفا کنید. حدودا می‌توانید در کمتر از یک ساعت این دریاچه را دور بزنید و به نقطه شروع باز گردید.
برای ماهیگیری در این دریاچه باید سری به کانکس محیط‌بان‌ها که در انتهای جاده است بزنید و مجوز ماهیگیری بگیرید و قلاب در آب بیفکنید و در سکوت به انتظار بنشینید. البته شنا در این دریاچه سرد ممنوع است و شاید هم بهتر که کسی نمی‌تواند آرامش و سکوت آن را بر هم زند، سکوتی سحرانگیز که شاید قوی‌ترین انسان‌ها را از خود بی‌خود کند ولی از این سکوت در آخر هفته به خاطر هجوم گردشگران خبری نیست. بهترین زمان برای رفتن به این دریاچه خرداد و تیر ماه است که طراوت و تازگی خاصی دارد و تازه از دل یخ و برف بیرون آمده است.
در راه برگشت کمی از آب چشمه‌ای که در کنار محیط‌بانی است بنوشید که بسیار گواراست. می‌توان مسیر برگشت را از راه دریاچه هویر انتخاب کنید و فیروزکوه را به سمت تهران بیاید که تقریبا مسیری طولانی (۹۸ کیلومتر) است.
و اما آنها که می‌خواهند شب را در دریاچه تار بمانند، امیدوارم زمان قرص کامل ماه در آنجا باشید و در زیر نور مهتاب فیروزه‌ای، تار را نقره گون ببینید و به صدای زوزه‌گرگ ها گوش دهید. با طبیعت یکی شوید و لذت ببرید.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  09:04 ق.ظ

آرامگاه امپراتور چین شی حوان

 
آرامگاه امپراتور چین شی حوان و دالان‌های مجسمه‌های گلی وسفالی سربازان واسبهایی که همراه امپراتور دفن شده‌اند :
آرامگاه چین شی حوان درشهر شی آن واقع در غرب چین به لحاظ ساختار و موضوع یکی ازبزرگترین آرامگاههای امپراتوران در جهان است. دالان‌های مجسمه‌های گلی و سفالی سربازان و اسبهایی گلی و سفالی که همراه امپراتور دفن شده‌اند همانند اهرام مصر شهرت دارد و هشتمین اعجاز جهان است. "چین شی حوان " نخستین امپراتور جامعه فئودالی چین (سال ۲۵۹ قبل از میلاد – سال ۲۱۰ قبل از میلاد) و در تاریخ چین فردی قابل توجه است. این امپراتور برای اولین بار چین را به وحدت رساند و تدابیری برای مساعدت به توسعه اجتماعی اقتصادی و فرهنگی اتخاذ نمود. مثلا پول واحد – خط – اوزان و مقادیر (واحدهای طول و حجم و وزن). در ضمن به منظور جلوگیری از تعرض حکومت اقلیت ملی شمالی، او همچنین دیوار چین را برای دفاع در برابر حملات دشمن ساخت. این اقدامات موجب شده است که این امپراتور در تاریخ چین به عنوان سیاستمداری مشهور شناخته شود. ازسوی دیگر او فردی بسیار بیرحم و ولخرج بود و برای محدود کردن اندیشه‌های موجود ،در عملیاتی وحشیانه‌ای " کتاب‌ها را سوزانده و دانشمندان حامی کنفوسیوس را زنده به گور کرد " و کتاب هایی که با اراده و سلطه وی همخوانی نداشت به اتش ریخت و حتی دانشمندانی را که به لحاظ تفکر با وی نظریه متفاوت داشتند ،زنده به گور کرد در زمان وی برای ساخت ارامگاهش وقصرهای مجلل اموال مردم نیز مورد تطاول قرار گرفت. وی پس از به وحدت رساندن چین به ساخت ارامگاه خود مبادرت ورزید و ۷۰۰ هزار نفر را برای این کار به خدمت گرفت و ساخت این مقبره به مدت ۴۰ سال ادامه داشت. ارامگاه این امپراتور در" لی شان " حومه شهر شی ان استان شان سی چین به مساحت۵۶کیلومتر مربع دیده می‌شود طول ان از جنوب تا شمال در پایه ارامگاه ۳۵۰ متر و عرض آن از شرق تا غرب ۳۴۵ متر و ارتفاع آن۷۶ متر و شکل ان همانند هرم است. باستان شناسان پس از اکتشاف این اثر در اطراف ارامگاه وی ۵۰۰ دالان و قبرستان کسانی را که همراه وی دفن شده بودند یافتند مانند دالان ارابه مسی طویله اسب‌ها و دالان سربازان. کشف این ارامگاه به عنوان هشتمین اعجاز جهان بسیار اتفاقی و تصادفی بود . سال ۱۹۷۴ روستاییان محلی درصدد حفاری چاه بودند در حین حفاری آنان سفالین‌های شکسته را یافتند که مورد توجه قرار گرفت و پس از آن آثار دیگر از دل خاک بیرون کشیده شد. ۵۰۰ مجسمه سفالی ۱۸ ارابه چوبی و یک صد اسب سفالی از جمله کشفیات است. بلندای این مجسمه‌ها ۸/۱ متر است سیمای انها حقیقی است این مجسمه‌های سفالی مورد پسند مردم کشورهای جهان قرار گرفته و گردشگران خارجی که به چین آمده‌اند و از آنها دیدن کرده اند و رهبران کشورهایی که به چین سفر کردند نیز خواستار بازدید از این اثار تاریخی شدند. ریگان رییس جمهور سابق امریکا از این اعجاز بزرگ تقدیر کرد. به دلیل وجود فناوری در محافظت کشفیات و برای حفاظت بیشتر آرامگاه " چین شی حوان" ، چین قصد ندارد آرامگاه اصلی این امپراتور را حفاری کند. در سالهای اخیر دردالان‌هایی که همراه امپراتور دفن شده ۵۰ هزار شی مهم تاریخی از خاک بیرون امده از جمله ارابه‌های مسی گرانبها . این ارابه‌های مفرغی در سال ۱۹۸۰ کشف شد بخشی از قطعات یدکی آن را تزیینات طلایی و نقره‌ای شامل می‌شود. اندازه آنها یک دوم اشیای واقعی است. امپراتور یاد شده قصد داشت پس از مرگ نیز سلطه‌اش ادامه یابد اما سه سال پس از مرگش قیام کشاورزان بر پا و سلسله چین برانداخته شد. اما این آرامگاه که به لحاظ دامنه وسیع و گنجینه‌های ان بیشتر است بیش از دو هزار سال در زیر خاک مدفون گردید. با توجه به ارزش بس عظیم تاریخی این آرامگاه ، سال ۱۹۸۷ یونسکو آنرا به عنوان میراث فرهنگی جهان به ثبت رساند.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  09:05 ق.ظ

 
آسیب های مهاجرت بر نوجوانان

با ازدواج غیابی از ایران به اروپا مهاجرت کرد. بیست سال پیش وقتی پسرش پنج ساله بود به دلیل بیماری عصبی شوهرش از او جدا شد و بعد از چند سال تعقیب و گریز و تهدیدهای جانی از طرف شوهرش ناگزیر به مهاجرت دوم شد.این بار مقصد کانادا بود. تنها، با پسر ۱۳ ساله اش.
▪ خاطرات دوران تازه مهاجرت را این طور شروع می کند:
"اولین جایی که رفتیم شلتر (خوابگاه) بود. سه ماه زندگی در سرپناه زنان و بعد هم زندگی پر فراز و نشیب گذشته، هم مرا عصبی کرده بود و هم پسرم را.
خیلی زود عصبی می شدم، گاهی هم کنترل از دستم می رفت و او را به باد کتک می گرفتم. بلکه درس بخواند و مدرسه برود."
افراد در مهاجرت والدین در فضای جدیدی قرار می گیرند. موقعیت اجتماعی فرد تنزل می کند، اوضاع اقتصادی خانواده در حد نازل تری قرار می گیرد. از سویی نا آشنایی با زبان و فرهنگ کشور میزبان و...گاه احساس حقارت و شهروند درجه دوم بودن، همگی می تواند تاثیر مخربی در رابطه والدین و کودکان داشته باشد و تربیت کودکان را تحت الشعاع قرار دهد و آن را به مساله فرعی تبدیل کند و همه اینها وقتی با خشونت والدین همراه می شود، در نهایت به متلاشی شدن روابط آنها با کودکان می انجامد.
▪ عباس آزادیان، روانپزشک مقیم تورنتو
صدای ضعیف و گرفته "مینا" از پشت خطوط تلفن چندین و چند بار، حین گفت و گو خاموش می شود. تا او بتواند آرامش قبلی را به دست بیاورد: بغض و گریه و درد.
ولی ادامه می دهد: "اوایل با تنبیه و تهدید و قهر و خلاصه هر وسیله ای بود، وادارش می کردم برود مدرسه ولی کم کم دیگر همه چیز بی اثر بود. تا اینکه رفته رفته مدرسه را کنار گذاشت. مشروب و سیگار و دیسکو شده همه چیز برای او. یک سال تمام ترک تحصیل کرد. یک بار هم که اعترض کردم سه هفته خانه نیامد."
او نه از جامعه ایرانیان، نه از مدرسه و نه از هیچ جای دیگر کمکی دریافت نکرد. سه سال و نیم است که مرتب به روانپزشک مراجعه می کند. از او می پرسم چرا تا به حال تنها ماندی و ازدواج نکردی؟ می گوید: "همان تفکر غلط ایرانی. نمی خواستم کسی به پسرم کمتر از گل بگوید."
پرخاشگریهای مهرداد ۱۷ ساله حالا دیگر ظاهرا تنها به کلام او محدود نمی شود، چنانچه مینا می گوید: "حالا دیگر دست روی من دراز می کند و مرا به باد کتک می گیرد. همین چند وقت پیش زد و دستم را شکست. هنوز هم سه تا از انگشتان دستم حس ندارند."
پرخاشگریهای مهرداد ۱۷ ساله حالا دیگر ظاهرا تنها به کلام او محدود نمی شود، چنانچه مینا (مادرش) می گوید: "حالا دیگر دست روی من دراز می کند و مرا به باد کتک می گیرد. همین چند وقت پیش زد و دستم را شکست. هنوز هم سه تا از انگشتان دستم حس ندارند."
ولی او با همان حس مادرانه بخشی از تقصیر را به گردن می گیرد و کم حوصلگی و از کوره در رفتن های خودش را عامل تشدید تنش های خانگی می داند. علاوه بر آنکه عوامل محیطی، جامعه دوستان، مدرسه و حمایت های زیاد حقوقی از بچه ها را از عناصری می داند که در تغییرات شخصیتی فرزندش تاثیر زیادی داشته است.
▪ روایت شهریار
شاید کم نباشند کودکان و جوانان مهاجر ایرانی که به نوعی از آسیب های روانی بعد از مهاجرت رنج می برند.
چنانچه دامنه این مشکلات گاه آنها را تا مرز افسردگی های شدید، پرخاشگری و اختلال در روابط اجتماعی پیش می برد.
همانطور که شهریار ۲۰ ساله را برای سالیان متوالی به سکوت فرو برد: ۹ سال پیش وقتی ۱۱ سال بیشتر نداشت قاچاقی با مادر و برادر کوچکترش به کانادا، پیش پدرش، آمدند.
دوری چند ساله پدر شهریار از خانواده و اختلافات خانوادگی زندگی مشترک پدر و مادر او را از هم می پاشاند.
"از آن به بعد هر کار کردم مدرسه نرفت. من هم که ناچار بودم برای تامین مخارج زندگی از صبح تا شب بیرون از خانه کار کنم. وقتی از کار برمی گشتم می دیدم رفته ساعتها تو کمد اتاق ایستاده. روزی می شد که ۱۰ ساعت توی کمد می ماند. من هم خسته بودم و بی حوصله، کتکش می زدم. وقتی هم که نتیجه نمی گرفتم پلیس را خبر می کردم، می آمدند میبردنش."
اینها را مادرش برای ما بازگو می کند و می گوید: "هر بار که می بردمش بیمارستان روانی، ولش می کردند. می گفتند مشکل خاصی ندارد. خواستم ببرمش پیش روانپزشک یک بار آمد، دیگر نیامد."
برابرآمار ارایه شده از سوی آژانس بهداشت عمومی کانادا خودکشی جوانان به دلیل افسردگی و احساس تنهایی دومین عامل مرگ و میر این گروه بعد از حوادث موتور سواری به شمار می رود.
شهریار رفته رفته از خانه فراری شد. نه کار و نه درس. گاهی فقط می رود کافی نت، بازی کامپیوتری را خیلی دوست دارد. گاهی هم وقتی هوا نامساعد به خانه پناه می آورد. یا یک جا می نشیند و به یک نقطه خیره می شود، یا یک دفعه شروع می کند به کوبیدن در و پنجره بی آنکه حرفی بزند.
به هر حال شاید بتوان نمونه های این چنینی را زیاد در جامعه مهاجران دید، اما آنچه بدیهی است آن که، همچنانکه مهاجرت می تواند شرایط رشد و تعالی را در دسترس افراد قرار دهد، از طرفی هم مسایل و مشکلات عدیده ای را به خانواده تحمیل می کند.
● خشونت ممنوع!
تفاوت فرهنگی، مشکل زبان، مشکلات و درگیری های خانوادگی، محیط مدرسه و جامعه دوستان همگی می تواند منشا بروز استرس و مشکلات روانی و رفتاری در کودکان و نوجوانان بعد از مهاجرت باشد و به گفته دکتر عباس آزادیان روانپزشک ایرانی مقیم تورنتو، عواقب وخیمی را برای آنها در پی داشته باشد.
برابرآمار ارایه شده از سوی آژانس بهداشت عمومی کانادا خودکشی جوانان به دلیل افسردگی و احساس تنهایی دومین عامل مرگ و میر این گروه بعد از حوادث موتور سواری به شمار می رود.
در میان تمامی عوامل یاد شده، صاحبنظران بر نقش خانواده در کاهش آثار منفی مهاجرت در کودکان و جوانان تاکید می کنند.
استفاده از روشهای ناهنجار تربیتی و بویژه اعمال خشونت در روابط با فرزندان می تواند برای همیشه روابط والدین با فرزندان را در مهاجرت متلاشی کند.
دکتر آزادیان معتقد است: "افراد در مهاجرت والدین در فضای جدیدی قرار می گیرند. موقعیت اجتماعی فرد تنزل می کند، اوضاع اقتصادی خانواده در حد نازل تری قرار می گیرد. از سویی نا آشنایی با زبان و فرهنگ کشور میزبان و...گاه احساس حقارت و شهروند درجه دوم بودن، همگی می تواند تاثیر مخربی در رابطه والدین و کودکان داشته باشد و تربیت کودکان را تحت الشعاع قرار دهد و آن را به مساله فرعی تبدیل کند و همه اینها وقتی با خشونت والدین همراه می شود، در نهایت به متلاشی شدن روابط آنها با کودکان می انجامد."
نتیجه، در چنین شرایطی، از دست رفتن امکان داشتن تاثیر مثبت در سرنوشت وتصمیمات آتی کودکان است. احساس سردرگمی، پوچی و بی هدفی در زندگی وقتی به سراغ کودک می آید و عدم تمایل به ادامه تحصیل در مدرسه، اعتیاد به مواد مخدر، الکلیسم وانواع کارهای خلاف را برای او به ارمغان می آورد.
دکترآزادیان در مقاله ای می نویسد: "تنبیه بدنی و فیزیکی و حتی تهدید و توهین لفظی، انواع خشونت در خانواده به شمار می آیند که در دوران مهاجرت عواقب ناهنجاری را برای کودکان در پی دارند و از طرف دیگر سیکل ودایره خشونت را دایمی می کنند چنانکه چنین کودکانی برای تربیت فرزندان خود در آینده راهی جز اعمال خشونت نخواهند داشت."
● کودکان تنها
در کنار مشکلاتی چون فقر در خانواده های مهاجر، پذیرش فرهنگ جدید، زبان و رویارویی با برخی از انواع تبعیض ها در جامعه و مدرسه، آنچه کودکان مهاجر را بیشتر از همه تهدید می کند، حس تنهایی و گاه ترس در آنان است.
نتایج یک پژوهش ۵ ساله در مرکز عالی آموزشی هاروارد، ۸۵ درصد کودکان مهاجر طی سالهای اخیر (در منطقه بوستون و بی) در دوران مهاجرت از یکی از والدین خود جدا شدند.
همانطور که یکی از مدیران مدارس تورنتو می گوید، کودکانی که تنها با یک نفر از والدین زندگی می کنند درصد بالایی را به خود اختصاص می دهند.
برای مهار حس تنهایی در کودکان صاحبنظران بر نقش خانواده ها تاکید دارند. برقرای روابطی سالم و دوستانه و در عین حال گذراندن وقت با کودک و نوجوان به شکل های گوناگون راهی است که شاید برخی مواقع به دست فراموشی سپرده شود.
در این زمینه دکتر آزادیان می گوید: "جمله ای که متاسفانه از بسیاری از پدر ومادرها می شنویم این است که: ما که دوست بچه ها نیستیم. متاسفانه والدین ازاین عبارت برداشت غلطی در ذهن دارند. ما از دوست به بچه ها نزدیک تریم ومی توانیم بیشتر از هر دوستی به آنها عشق و علاقه نشان دهیم، با آنها همراهی کنیم و همدل آنها باشیم ولی باید روش های درست تربیتی را بیاموزیم."
● ایجاد احساس گناه = سرکوبی اراده در کودکان
تغییر شرایط زندگی فرهنگی، اجتماعی واقتصادی و احیانا آزادی های بیشتر فردی و حمایت های حقوقی از کودکان در کشور مقصد، گاه خانواده ها را به انتخاب شیوه تربیتی ناهنجار دیگری هدایت می کند که آن ایجاد احساس گناه در کودکان است.
"پیام این عده از والدین به فرزندانشان این است که اگر مطابق دستور آنها رفتار نکنند، کودکانی گستاخ و بی ارزش هستند. از طرفی ممکن است در آنها ترس ایجاد کنیم که در صورت عدم توجه به تعالیم و دستورات ما، عشق و علاقه ما را از دست خواهند داد." اینها نکاتی است که دکتر آزادیان یادآور می شود.
حاصل نهایی این برخوردها خرد کردن اراده کودکان است و به بار آوردن کودکانی مطیع، آنچنان که این روانپزشک ایرانی اعتقاد دارد. و پیامد استفاده از این شیوه ناهنجار تعلیم و تربیت، تحویل انسانهایی بی اراده، ضعیف و بدون اعتماد به نفس به جامعه است که همواره دچار وابستگی دایم به والدین خود هستند.
● تازه واردین در معرض خطر
آمار ارایه شده از سوی شورای توسعه اجتماعی کانادا نشان می دهد که در سال ۱۹۹۸ حدود دو میلیون جوان ۱۵ تا ۱۹ ساله در این کشور زندگی می کنند و این در حالی است که مهاجران تازه وارد به این سرزمین مهاجرخیز در بیش از سایرین در معرض بی کاری، ترک تحصیل، و ابتلا به مشکلات روحی و اخلاقی مختلف هستند.
مینا خلمی، مسئول امور جوانان انجمن زنان افغان در انتاریو می گوید: "مشکل بزرگی که جوانان مهاجر را تهدید می کند، عدم وجود ارتباطی مناسب بین والدین و آنها است. این ارتباط در جامعه مهاجران افغان خیلی ضعیف است. خانواده ها بعد از مهاجرت از تاثیر شرایط فرهنگی محیط جدید بر فرزندان خود ترس دارند و بر همین اساس اقدام به اعمال فشار می کنند. حتی بسیاری از دختران افغان به دلیل تابو بودن خیلی از مسایل از جمله دوستی با جنس مخالف اجازه شرکت در گارگاههای آموزش سلامت را که ما در انجمن برگزار می کنیم ندارند و به همین دلیل از سطح معلومات پایینی برخوردارند. بسیاری از آنها حق بیرون رفتن از خانه را ندارند. فقط مدرسه، خانه و نگهداری از خواهران و برادران خود در خانه. در حالی که پدر و مادر هر دو بیرون از خانه مشغول کار هستند و اینها همگی آسیب های غیرقابل جبرانی را به جوان مهاجر می زند."
او شیوع درصد بالای اعتیاد به مواد مخدر در جوانان مهاجر افغان، ترک تحصیل از مدرسه، رفتن به کلوپ های شبانه و استفاده از الکل و مشکلات افسردگی و گاه خودکشی در این گروه را از مشکلات مبتلا به این گروه می داند و تاکید می کند:"بسیاری از خانواده ها نیاز به آموزش های جدی دارند."
تردیدی نیست که جمع زیادی از مهاجران خانه و کاشانه خود را به صرف ساختن آینده ای درخشان برای فرزندان و داشتن فرزندانی برومند ترک می گویند، اما گاه با غفلت از نقش و رسالت مهم خود، ناخواسته از آمال خود فاصله می گیرند.
بدون نادیده گرفتن نقش برنامه ریزان اجتماعی در حمایت از کودکان و جوانان مهاجر از یک طرف و ضرورت ایجاد تشکل های قومی منسجم و فعال در کشورهای مهاجر پذیر، باید گفت که پدران و مادران در این میان نقشی دیگر ایفا می کنند.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  09:07 ق.ظ

آشنایی با "دلتا ورکز" هلند

 

آشنایی با "دلتا ورکز" هلند

دلتاورکز مجموعه‌ای از اقدامات ساختمانی است که بین سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۹۷ در جنوب غرب هلند برای جلوگیری از پیشروی دریا در دلتای راین-مویزه -شلت انجام شده است.
این مجموعه کارهای ساختمانی از سوی انجمن مهندسان عمران آمریکا به عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه دنیای مدرن معرفی شده‌اند.
این مجموعه شامل سدها، کانال‌های آب، اهرم‌های کنترل جریان آب، خاک‌ریز‌ها و چندین سیل‌گیر است. هدف از ساخت چنین سازه‌هایی کوتاه کردن خطوط ساحلی هلند و در نتیجه کم‌کردن تعداد خاک‌ریزهایی است که باید برای جلوگیری از نفوذ آب دریا در خشکی ساخته شود.
● تاریخچه ساخت
دهانه‌های رودهای راین، مویزه و شلت قرن‌ها عامل بروز سیل‌های مخرب در هلند بوده است و از قرن‌ها پیش جلوگیری از این سیل‌های در ذهن هلندی‌ها بوده است. در طرح هلندی‌ها برای ساخت مجموعه دلتاورکز، تبدیل دهانه‌ها رودخانه‌ها به دریاچه‌ موضوع اصلی پروژه بود.
طرح ساخت این پروژه در دهه ۳۰ میلادی مطرح شد اما با وقوع جنگ‌ جهانی دوم تا دهه ۱۹۵۰ به تعویق افتاد. پس از سیل دریای شمال در سال ۱۹۵۳ کمیسونی برای بررسی طرح‌های پیشین تشکیل شد و در نهایت پروژه دلتا دوباره مطرح شد.
با شروع کار چندین سد بزرگ در دلتا ساخته شد و در کنار آن عملیات راه‌سازی و ایجاد راه‌های دریایی برای این که زندگی اقتصادی مردم دچار مشکل نشود پیش برده شد. این طرح در نهایت در سال ۱۹۹۷ به پایان رسید.
دولت هلند این طرح را بزرگ‌ترین عملیات عمرانی برای مقاله با سیل در جهان معرفی کرده است. در این طرح ۱۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خاکریز و ۳۰۰ سازه عمرانی ساخته شده است. در حال حاضر هم خاکریز‌های این طرح هر ساله برای مقابله با افزایش سطح آب بلند‌تر می‌شوند وا نتظار می‌رود این اقدام تا سال ۲۰۱۵ ادامه داشته باشد.

 

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

پاسخ به:مجموعه مقالات خانه و خانواده - سفر
سه شنبه 3 اسفند 1389  09:08 ق.ظ

آشنایی با پل گلدن گیت

 

آشنایی با پل گلدن گیت

گلدن گیت پلی معلق است که در سانفرانسیسکو آمریکا قرار دارد.
این پل در دهانه خلیج سانفرانسیسکو قرار دارد . گلدن گیت سانفرانسیسکو را از بخش شمالی‌ به مارین کاونتی متصل می‌کند. گلدن گیت هنگامی که در اواخر دهه ۳۰ میلادی به بهره‌برداری رسید تا سال‌ها با ۲۷۳۷ متر طول بلندترین پل معلق جهان بود.
● تاریخچه پل
این پل در واقع میراث عصر مناقشه، اختلاف و درگیری است. گلدن گیت در دهه‌ای ساخته شد که هنوز رکود اقتصادی آمریکا در آن احساس می‌شد.
پیش از پایان مراحل ساخت این پروژه عظیم در سال ۱۹۳۷ همگان احداث آن را غیرممکن می دانستند، بویژه آن که در زمان ساخت این پل مه غلیظ و بادهایی با سرعت ۶۰ مایل، عملیات احداث را با مشکل مواجه کرده بودند. همین امر سبب شده تا بسیاری این پل را غیرقابل ساخت بدانند.
به رغم این شرایط جوی و طبیعی وحشتناک گلدن گیت طی چهار سال و اندی ساخته شد. در این مدت نسبتاً طولانی ۳۵ میلیون دلار صرف احداث این پل شد.
طی دوران ساخت این پل حوادث دلخراشی نیز اتفاق افتاد که از جمله آنها می توان به مرگ ۱۱ نفر از کارگران اشاره کرد.

 

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها