عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

*بحرين در آستانه تحولي تاريخي* نگراني آمريکا از گسترش قيام مردمي

*بحرين در آستانه تحولي تاريخي* نگراني آمريکا از گسترش قيام مردمي
سه شنبه 3 اسفند 1389  09:53 ق.ظ

دبيرکل جمعيت عمل اسلامي بحرين تاکيد کرد که اين کشور در آستانه تحولي تاريخي قرار دارد و مردم در حال رقم زدن يک ساختار سياسي جديد هستند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد علي محفوظ، دبيرکل جمعيت عمل اسلامي بحرين امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با شبکه خبري العالم، افزود: جنبش مردم مصر تا تشکيل يک نظام سياسي جديد ادامه مي‌يابد.

وي تصريح کرد: شهروندان بحريني به تدوين يک نظام سياسي جديد چشم دوخته‌اند تا کشورشان را از مرحله فساد، نقض حقوق و قتل مردم بي‌گناه و بي‌پناه با سلاح سرد و گرم خارج کنند.

محفوظ با تاکيد بر اينکه "سياست سرکوبگري رژيم حاکم بحرين تداوم نخواهد يافت" گفت: مردم بحرين تجربه‌هاي سياسي زيادي را تا امروز پشت سر گذاشته‌اند و اکنون تصميم دارند بر سرنوشت خود حاکم شوند و يک نظام سياسي جديد را براي ايجاد و تقويت دموکراسي، امنيت و زندگي شرافتمندانه ايجاد کنند.

دبيرکل جمعيت عمل اسلامي بحرين، مشارکت گسترده قشرهاي مختلف مردم بحرين در تظاهرات ضد نظام خاندان حاکم و همراهي گروه‌هاي سياسي، اجتماعي و حقوق بشري با آنان را مثال زدني دانست و گفت که قشرهاي مختلف مردم بحرين از جمله وکلا، سياستمداران، حقوقدانان، پزشکان، اصناف، بازرگانان و علماء در اين قيام حضور يافته و جوانان رکن اساسي اين قيام و جنبش هستند.

محفوظ با بيان اينکه "هرگونه گفت‌وگو بين ملت و نظام بحرين بايد بر مبناي اصولي عادلانه و مشروع باشد" خاطرنشان کرد که ديگر نمي‌توان با نظام حاکم بحرين، براساس مباني و معادلات گذشته گفت‌وگو کرد.

*نظام بحرين صداي مردم را بشنود*

رضي الموسوي، مسئول سياسي جمعيت عمل ملي دمکراتيک بحرين هشدار داد که کشتار و سرکوب بيشتر معترضان پيامدهاي خطرناکي خواهد داشت و نظام بحرين بايد صداي مردم خود را بشنود.

وي نيز در گفت‌وگو با شبکه خبري العالم گفت: اميدواريم اقدامات مثبتي براي آغاز گفت‌وگوي جدي به منظور حل بحران کشور صورت بگيرد.

وي از نظام بحرين خواست تا زندانيان سياسي را آزاد کند شايد مردم از جدي بودن درخواست مقامات بحريني براي گفت‌وگو مطمئن شوند.

رضي الموسوي خاطر نشان کرد: گفت‌وگو بايد با خواسته‌هاي مشخص از جمله تشکيل نظام مشروطه و احياي پيمان عمل ملي که با صدور يکجانبه قانون اساسي در سال 2002 کارايي خود را از دست داد، صورت بگيرد.

وي تاکيد کرد: قانون اساسي کنوني خواسته‌هاي مردم بحرين را تامين نمي‌کند و درباره آن توافق حاصل نشده بلکه توافق درباره پارلمان منتخب با اختيارات کامل بوده است نه اينکه پارلمان به دو قسمت تقسيم شود و يک قسمت آن انتصابي و بر پارلمان تسلط داشته باشد.

مسئول سياسي جمعيت عمل ملي دمکراتيک بحرين با تاکيد براينکه همه بايد براي حفظ بحرين و مردم اين کشور تلاش کنند، گفت: تغيير شامل همه کشورهاي عربي خواهد شد، بنابراين نظام‌هاي عربي بايد براي حفظ مردم و مصون نگه داشتن نظام از بحران، اقدامات عملي و جدي انجام دهند و به خواسته‌هاي مردم توجه داشته باشند.

رضي الموسوي از سکوت درباره کشتار پنجشنبه مردم بحرين در ميدان لولوء به دست نيروهاي امنيتي که به مردم درحال خواب حمله کردند، انتقاد و پيش‌بيني کرد كه گروه‌هاي مردمي زيادي به اعتراضات و انتفاضه ملحق شوند.

*فردا (سه‌شنبه) روز سرنوشت ساز در بحرين*

جواد فيروز، عضو مجلس نمايندگان بحرين نيز با بيان اينکه مردم بحرين فردا با شرکت در تظاهراتي گسترده، روزي سرنوشت‌ساز را در کشورشان رقم مي‌زنند، تاکيد کرد: مخالفان از نظر اصولي با گفت‌وگو مخالف نيستند و از سالها پيش خواستار گفت‌وگو و تضمين‌هايي براي حل ريشه‌اي مشکلات در کشور به ويژه مسائل مربوط به قانون اساسي، تبعيض، اعطاي تابعيت و اختيارات مقامات و پارلمان بوده‌اند.

وي درگفت‌وگو با العالم، با تاکيد بر اينکه مقامات اين کشور بايد علائم مثبتي نشان دهند تا مخالفان از نتايج گفت‌وگو و عملي شدن خواسته‌هايشان اطمينان حاصل کنند، گفت: معلمان، اتحاديه عمومي کارگران در بحرين و همچنين بخش پزشکي و هياتي از مهندسان با معترضان، يك حرکت مردمي گسترده و مسالمت‌آميز را براي تحقق خواسته‌هاي اصلاح طلبانه به وجود آورده‌اند.

وي افزود: انجمن‌هاي سياسي در منامه روز سه‌شنبه تظاهرات گسترده‌اي را براي وفاداري به خون شهدا و تاکيد بر لزوم تحقق خواسته‌هايشان برپا خواهند کرد.

عضو مجلس نمايندگان بحرين با اشاره به ايجاد بحران بي‌اعتمادي نسبت به دولت بعد از سرکوب خشونت‌بار و کشتار معترضان، خواستار تغيير دولت، اتخاذ تدابيري به منظور فراهم کردن زمينه مناسب براي حل بحران از طريق آزادي بيان، آزادي زندانيان سياسي و بازخواست کساني شد که دستور کشتار معترضان را داده‌اند.

وي افزود: بايد نظام مشروطه سلطنتي، اختيارات مجلس نمايندگان و جابجايي مسالمت‌آميز قدرت از طريق تشکيل دولت منتخب و ايجاد توازن قدرت بين مردم و دولت بررسي شود.

جواد فيروز تصريح کرد: تجربيات گذشته نشان مي‌دهد که دولت حسن نيت نداشته است و همواره از عمل به وعده‌هاي خود براي اجراي پيمان ملي و قانون اساسي به بهانه‌هاي مختلف شانه خالي کرده است.

وي در پايان تصريح کرد: کساني که وليعهد با آنها ديدار کرده است، نماينده مخالفان به شمار نمي‌روند.

*نگراني آمريکا از گسترش تظاهرات مردم بحرين*

با عقب‌نشيني نيروهاي ارتش بحرين از ميدان لؤلؤ که کانون اعتراضات ضد نظام اين کشور است، تظاهرکنندگان بار ديگر به اين ميدان برگشتند و گسترش دامنه تظاهرات موجب افزايش نگراني واشنگتن شده است زيرا يگان پنجم نيروي دريايي آمريکا در منطقه خليج فارس در اين کشور قرار دارد.

شبکه سي.ان.ان آمريكا اعلام كرد: به محض عقب‌نشيني نيروهاي ارتش بحرين از ميدان لؤلؤ که به درخواست شاهزاده سلمان بن عيسي آل خليفه، ولي عهد بحرين صورت گرفت، مردم معترض به سرعت به ميدان بازگشتند، اين در حالي است که انتظار مي‌رفت، اين عقب‌نشيني موجب کاهش تظاهرات مردم شود که از چهارشنبه گذشته سراسر بحرين را فرا گرفته است.

فيليپ کراولي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: دولت اوباما از اوضاع در بحرين بشدت ناخرسند است و از همه طرف‌ها مي‌خواهد خويشتنداري پيشه کنند.

دولت آمريکا با نگراني تحولات بحرين را زير نظر دارد زيرا اين کشور پايگاه ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريکا به شمار مي‌رود و اين پايگاه، اهرم حياتي پنتاگون در افغانستان و عراق محسوب مي‌شود و جنگنده‌هاي آمريکايي اين پايگاه مسووليت پشتيباني هوايي از نيروهاي آمريکايي در اين دو کشور را برعهده دارند.

مايکل رابين، کارشناس خاورميانه در موسسه "امريکن اينترپرايز" ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريکا را "مهم ترين يگان راهبردي آمريکا در خليج فارس" توصيف کرد و ادعا كرد: در صورت سقوط دولت بحرين اين کشور در دامن ايران خواهد افتاد و ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريکا، پايگاه خود را از دست خواهد داد.

وي با انتقاد از موضع‌گيري آمريکا در قبال اعتراضات ضد دولتي در بحرين افزود: اظهارات مسئولان دولت آمريکا در قبال تظاهرات مردم بحرين چندان تند نبوده است و کفايت نمي‌کند زيرا نمي‌توانيم تغيير در بحرين را بپذيريم.

رابين در عين حال افزود: به نظر مي‌رسد که دومينوي سقوط نظام‌هاي برخي کشورهاي منطقه در حال کامل شدن است و آمريکا تنها بازنده است زيرا اين کشورها به دامن ايران مي‌افتند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها