عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

22 هزار و 974 نفر سال گذشته بر اثر حوادث ترافيكي در كشور فوت كردند

22 هزار و 974 نفر سال گذشته بر اثر حوادث ترافيكي در كشور فوت كردند
سه شنبه 3 اسفند 1389  09:53 ق.ظ

در سال گذشته 22 هزار و 974 نفر در اثر حوادث ترافيكي در كشور فوت كردند و حدود 40 برابر اين تعداد (800 هزار نفر) در بيمارستان ها و مراكز درماني به صورت رايگان خدمت رساني شدند كه اغلب آن‌ها نيز در گروه سني جوان و نان آور بوده اند.

به گزارش سرويس حوادث ايسنا، دكتر مشيانه حدادي رييس مركز پيشگيري از حوادث وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: همه ساله حدود يك ميليون و 300 هزار نفر در اثر حوادث ترافيكي در جهان فوت مي­كنند و قريب به 20 تا 50 ميليون نفر معلول يا مجروح مي‌شوند.

وي افزود: حوادث ترافيكي در سال 2004، 2/2 درصد كل مرگ ها را به خود اختصاص و در رتبه نهم علل مرگ قرار داشت و تخمين زده مي شود تا سال 2030 با اختصاص 3/6 درصد مرگ ها به خود در مقام پنجم علل مرگ بعد از بيماريهاي ايسكميك قلبي، بيماريهاي سربروواسكولار(بيماري هاي عرقي مغز)، COPD (بيماري هاي مزمن انسدادي ريه) و عفونتهاي تنفسي تحتاني ريه قرار گيرد.

دكتر حدادي ادامه داد: بيشتر حوادث ترافيكي منجر به مرگ در كشورهايي با درآمد كم و متوسط اتفاق مي­افتد يعني بيش از 90 درصد مرگ و مير جاده‌اي در كشورهايي رخ مي­دهد كه تنها مالك 48 درصد خودروهاي جهان هستند.

وي تصريح كرد: نزديك به نيمي از فوتي­هاي حوادث ترافيكي را كاربران آسيب‌پذير يعني عابرين پياده، دوچرخه سواران و موتورسواران تشكيل مي دهند.

رييس مركز پيشگيري از حوادث گفت: در كشور ما نيز حوادث ترافيكي اولين علت بار بيماري ها، دومين علت سال هاي از دست رفته عمر به علت مرگ زودرس و سومين علت سال هاي از دست رفته عمر به علت ناتواني و معلوليت، در همه گروه هاي سني و هر دو گروه جنسي است.

حدادي تشريح كرد: حوادث ترافيكي در كشور در مردان اولين علت بار بيماري هاست و در زنان پس از بيماري هاي ايسكميك قلبي، افسردگي ماژور و بلاياي طبيعي در مقام چهارم قرار دارد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها