عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نتايج يك پژوهش نشان داد: تابش ليزرهاي ديودي کم‌شدت، روشي کمکي در درمان ناباروري مردان

نتايج يك پژوهش نشان داد: تابش ليزرهاي ديودي کم‌شدت، روشي کمکي در درمان ناباروري مردان
سه شنبه 3 اسفند 1389  10:53 ق.ظ

تابش ليزرهاي ديودي کم شدت قرمز و مادون قرمز به اسپرم انسان، شاخص‌هاي حرکتي آن را بهبود بخشيده و مي‌تواند به عنوان روشي کمکي در درمان آزمايشگاهي ناباروري به کار گرفته شود.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، منطقه علوم پزشکي تهران، حرکت اسپرم‌ها به مصرف انرژي وابسته است. تابش ليزر کم شدت مي‌تواند به عنوان منبع انرژي براي سلول به کار گرفته شود، به همين منظور دکتر الهه فکرآزاد از دانشکده پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي مطالعه‌ا‌ي را با هدف بررسي اثر تابش ليزر کم شدت بر پارامترهاي موثر بر حرکت اسپرم‌هاي افراد مبتلا به استنو اسپرمي طراحي و اجرا كرده است.

در اين تحقيق هر نمونه تازه اسپرم انسان با شرايط ويژه به سه گروه تحت تابش دو طول موج مختلف (قرمز:660 نانومتر؛ مادون قرمز:810 نانومتر) ليزر ديودي با مد تابش پيوسته و دانسيته انرژي j/cm 24 قرار گرفتند. گروه ديگر به عنوان کنترل در نظر گرفته مي‌شد. در دقايق 120، 90 ،60، 45، 30، 15، 0 پس از تابش ليزر، هر يک از گروه‌ها از نظر پارامترهاي حرکت اسپرم به وسيله نرم‌افزار کامپيوتري (CASA) آناليز مي‌شد. در ميان ارزيابي‌ها همه نمونه‌ها در آنکوباتور قرار داده مي‌شد.

يافته‌ها حاکي از آن بود که ميزان شاخص حرکتي و حرکت پيش رونده اسپرم‌ها در گروه‌هاي تحت تابش ليزر نسبت به گروه کنترل به طور معناداري افزايش يافت.

نتايج نشان داد: با توجه به شرايط موجود در اين مطالعه، تابش ليزر کم شدت سرعت حرکت اسپرم‌هاي انسان را بهبود مي‌بخشد و مي‌تواند به عنوان يک روش کمکي در درمان‌هاي آزمايشگاهي ناباروري به کار برده شود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها