عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

كشف نخستين نشانه از نقش استخوان در باروري مردان

كشف نخستين نشانه از نقش استخوان در باروري مردان
سه شنبه 3 اسفند 1389  10:55 ق.ظ

دانشمندان دانشگاه كلمبيا دريافته‌اند كه اسكلت بدن موش‌هاي نر با آزاد سازي هورموني موسوم به استئوكلسين به عنوان تنظيم كننده نيروي باروري آنها عمل مي‌كند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تاكنون تاثيرات متقابل بين استخوان و سيستم توليدمثل فقط به تاثير غدد تناسلي بر ساختار توده استخواني تمركز داشت.

به گفته دانشمندان از آنجايي كه ارتباط بين دو عضو در بدن هميشه دوسويه است؛ بنابراين در حالي كه غدد تناسلي بر تنظيم استخوان‌ها تاثير دارند همين رابطه مي‌تواند به طور معكوس نيز اتفاق بيفتد.

محققان نخستين سرنخ براي پاسخ به اين مساله را در موفقيت توليدمثل موش‌هاي آزمايشگاهي خود يافتند.

تا پيش از اين محققان ديده بودند كه موش‌هايي كه اسكلتتشان هورمون استئوكلسين را ترشح نمي‌كند پرورش‌دهندگان ضعيفي هستند.

دانشمندان در ادامه، آزمايشات ديگري نيز انجام دادند كه نشان از اين موضوع داشتند كه استئوكلسين ميزان توليد تستسترون را كه باروري مردان را كنترل مي‌كند افزايش مي‌دهد.

با افزودن استئوكلسين به سلول‌هايي كه در بدن تستسترون توليد مي‌كنند، تركيب آنها افزايش يافت. به همين شكل با افزودن اين هورمون به موش‌هاي نر، سطوح در حال گسترش تستسترون در آنها نيز افزايش يافت.

محققان دريافتند كه در حالت عكس هنگامي كه استئوكلسين وجود ندارد ميزان تستسترون كاهش يافته و منجر به كاهش ميزان اسپرم مي‌شود.

با اينكه اين يافته‌ها هنوز در انسان مورد تاييد قرار نگرفته، دانشمندان انتظار دارند كه مشخصات مشابهي در بدن انسان بدست بياورند.

قابل توجه است كه با اينكه اين تحقيق از مشاهدات در مورد استروژن و توده استخواني ريشه گرفته محققان هيچ نشانه‌اي مبني بر تاثير استخوان‌ها بر باروري زنان پيدا نكرده‌اند.

استروژن يكي از نيرومندترين هورمون‌هاي بدن است كه استخوان را كنترل مي‌كند. هنگامي كه تخمدان پس از يائسگي توليد استروژن را متوقف مي‌كند، توده استخواني به سرعت كاهش يافته و ممكن است به پوكي استخوان منجر شود.

محققان در گام بعدي خود قصد دارند تا مسيرهاي سيگنالينگ را با استفاده از استئوكلسين براي ارتقا ميزان تستسترون استفاده كنند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها