عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پرورش مولد كپور ماهيان هندي و چيني در پژوهشكده انزلي

پرورش مولد كپور ماهيان هندي و چيني در پژوهشكده انزلي
سه شنبه 3 اسفند 1389  12:47 ب.ظ

رئيس پژوهشكده آبزي‌پروري كشور خبر داد:
پرورش مولد كپور ماهيان هندي و چيني در پژوهشكده انزلي

خبرگزاري فارس: رئيس پژوهشكده آبزي‌پروري آب‌هاي داخلي كشور گفت: امسال مولدسازي توام كپورماهيان هندي و چيني در پژوهشكده آبزي‌پروري كشور در انزلي انجام مي‌شود.

مريم فلاحي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در انزلي با بيان اينكه ذخاير ماهيان استخواني در ساحل جنوبي خزر رو به كاهش است، اظهار داشت: امسال پرورش مولدسازي توام كپورماهيان هندي و چيني در پژوهشكده آبزي‌پروري كشور در انزلي انجام مي‌شود.


وي پرورش كپورماهيان چيني و هندي و بازار آن در ايران را از برنامه‌هاي پژوهشكده عنوان كرد و افزود: در راستاي اجراي پروژه‌هاي آبزي‌پروري، 21 پروژه خاص «درآمدزا» نيز با استان‌هاي ديگر كشور انجام مي‌شود.


رئيس پژوهشكده آبزي‌پروري كشور با برشمردن اين پروژه‌ها خاطرنشان كرد: بررسي مطالعات سد گلابر زنجان در بخش اكولوژي، طرح خاص ليمنولوژي مقدماتي سد ارسباران اردبيل در بخش اكولوژي، بررسي اكولوژيك و زيست‌محيطي مصب‌هاي گيلان در بخش اكولوژي از جمله اين پروژه‌هاست.


وي‌ طرح جامع صيد و صيادي درياي خزر در زمينه بازسازي و پرورش، مطالعه درياچه سد خاكي توده بين شهرستان ابهر در بخش اكولوژي و مطالعه رودخانه‌هاي شيت و كردان زنجان در بخش اكولوژي را از ديگر پروژه‌هاي خاص عنوان كرد.


فلاحي اظهار داشت: بررسي وضعيت بيولوژيكي موجود در محدوده اسكله جديد انزلي در بخش اكولوژي، بررسي بيولوژيكي موجود در محدوده اسكله جديد آستارا، مطالعه و استعداد آبزي‌پروري رودخانه بازفت چهار محال و بختياري در بخش آبزي‌پروري از جمله پروژه‌هاي خاص است.


وي‌ طراحي مجتمع ماهيان زينتي استان مركزي فاز دو محلات در بخش آبزي‌پروري، ارزيابي توان توليد بالقوه استخرهاي پرورش ماهي مهديلو شهرستان طارم و مطالعه نوع، ميزان، روش‌ها و مشكلات كوددهي در مزارع پرورش ماهيان گرمابي گيلان را از جمله پروژه‌هاي خاص ناميد.


رئيس پژوهشكده آبزي‌پروري كشور‌ ارزيابي زيست‌محيطي احداث مزارع تكثير و پرورش در حاشيه رودخانه زاينده‌رود در چهار‌محال و بختياري و بخش آبزي‌پروري را از ديگر پروژه‌ها ذكر كرد.


وي ادامه داد: از جمله پروژه‌هاي خاص آبزي‌پروري، بررسي ظرفيت‌هاي شيلاتي درياچه‌هاي اردلان سراب، الخلج بستان‌آباد، ارسباران كليبر در بخش بهداشت و بيماري‌هاست.


فلاحي همچنين امكان‌سنجي پاياب سد يامچي اردبيل براي آبزي‌پروري در ايستگاه تحقيقات شيلاتي سپيدرود و مطالعه سدخاكي خندقلو شهرستان ماه‌نشان زنجان را از ديگر پروژه‌هاي خاص بيان كرد.


وي افزود: بررسي امكان پرورش ماهي آزاد درياي خزر با استفاده از آب لب‌شور ساحلي فاز دو در ايستگاه تحقيقات تخصصي تغذيه و غذاي زنده آبزيان، تهيه دستورالعمل كشت و پرورش ميكروجلبك و كنسانتره كردن آن براي استفاده در تغذيه ماهي فيتوفاگ پرورشي و ارائه آموزش‌هاي لازم جزو پروژه‌هاي خاص هستند.


رئيس پژوهشكده آبزي‌پروري كشور در ادامه تهيه طرح توجيهي فني اقتصادي پرورش ماهي در قفس در درياي خزر، بررسي منابع آبي آذربايجان شرقي مرحله دو، بيوتكنيك تكثير و پرورش اردك ماهي تا مرحله انگشت قد را از ديگر پروژه‌هاي خاص ذكر كرد.


وي نظارت بر رهاسازي سوف و سيم را از برنامه‌هاي آبزي‌پروري عنوان كرد و اظهار داشت: در پژوهشكده آبزي‌پروري روي ماهيان رو به انقراض مانند سس ماهي، ماهي ماش و آزاد كار مي‌شود.


فلاحي دليل كاهش اين ذخاير ارزشمند را آسيب‌ديدگي جايگاه‌هاي تخم‌ريزي و صيد بي‌رويه عنوان كرد و افزود: امسال با 9 پروژه قرارداد جديد منعقد شد كه سه پروژه جديد با تالاب انزلي است.


به گفته وي، پژوهشكده آبزي‌پروري كشور داراي 140 نفر نيرو و 17 هيئت علمي است.

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها