عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اوج هنر در كلام محتشم كاشاني تبلور يافته است

اوج هنر در كلام محتشم كاشاني تبلور يافته است
سه شنبه 3 اسفند 1389  12:49 ب.ظ

رئيس دانشگاه پيام نور كاشان:
اوج هنر در كلام محتشم كاشاني تبلور يافته است

خبرگزاري فارس: رئيس دانشگاه پيام نور كاشان محتشم كاشاني را متعلق به همه جهان اسلام و اوج هنر وي را در دوازده بند اين شاعر دانست.

به گزارش خبرگزاري فارس از كاشان، عباسعلي فراهتي دوشنبه شب در مراسم اختتاميه دومين نكوداشت محتشم كاشاني عظمت و مقام اين شاعر سخن‌سراي اهل‌بيت عصمت و طهارت(ع) را در حد و اندازه مراسم بزرگداشت و كنگره جهاني محتشم كاشاني ذكر و اضافه كرد: افتخار محتشم منحصر به شهر و ديار كاشان و ايران نيست بلكه هنرمند و فرهيخته‌اي متعلق به همه جهان اسلام است.
به گفته وي كلام محتشم بالاتر از شعر و در حد الهامات الهي براي سرودن مرثيه اباعبدالله (ع) و خاندان طاهرينش در روز عاشور است.
فراهتي با اشاره به ارج نهادن پيامبر اكرم(ص) و اهداي رداي مباركش به عنوان صله به محتشم و مرثيه ماندگارش در عالم رؤيا خاطرنشان كرد: محتشم تصنعي و تكلفي شعر نگفته بلكه اشعارش از اعتقادات پاك او نشأت گرفته و براي هميشه ماندگار و جاويد شد.
وي بزرگداشت اين شاعر مرثيه‌سراي شيعي توسط حوزه هنري كاشان كاري ستودني و ارزشمند خواند و يادآور شد: اميد است برگزاري اين همايش‌ها و نكوداشت‌هاي محتشم كاشاني گامي براي فراهم كردن مقدمات برگزاري كنگره جهاني اين شاعر جليل‌القدر و صاحب سخن ايران باشد.
مراسم اختتاميه دومين نكوداشت محتشم كاشاني به همت حوزه هنري كاشان و با همكاري دانشگاه پيام نور كاشان برگزار و نفرات برتر مسابقات فرهنگي هنري اين نكوداشت در سه محور نقاشي، خوشنويسي و مداحي معرفي و تجليل شدند.
كمال‌الدين علي محتشم كاشاني يكي از معروف‌ترين شعراي دوره صفويه در آغاز سده دهم هجري و همزمان با پادشاهي شاه طهماسب صفوي در كاشان به دنيا آمد.
وي در نوجواني‌ به‌ مطالعه‌ علوم‌ ديني‌ و ادبي ‌معمول‌ زمان‌ خود پرداخت‌ و اشعار شعراي‌ قديمي‌ ايران‌ را به‌ دقت‌ مورد بررسي‌ قرار داد و فنون شاعري را از صدقي استرآبادي فرا گرفت و خود شاگرداني مانند تقي‌الدين محمد حسيني صاحب « خلاصه‌الشعار»، صرفي ساوجي ، وحشتي جوشقاني و حسرتي كاشاني را پرورش داد.
12 بند محتشم از 400 سال پيش در ميان هواداران شيعه جايگاه ويژه‌اي پيدا كرد به گونه‌اي كه هنوز خواندن اين اشعار در هيئت‌هاي عزاداري و نوحه‌هاي ماه محرم شور مجالس حسيني را چند برابر مي‌كند.
مجموعه‌ آثار اين‌ شاعر بزرگ‌ شامل غزليات‌، قصايد، قطعات‌، رباعيات‌، مثنويات‌ و تركيب‌بندها را يكي‌ ازشاگردانش‌ در شش‌ كتاب‌ جمع‌ آوري كرد.
هفت ديوان محتشم كاشاني نيز شامل صبائيه، شبابيه، شيبه، ماده تاريخ‌ها، معميات، جلاليه و نقل عشاق وي است.
محتشم در ربيع الاول سال 996 هجري در سن 91 سالگي درگذشت و در محله‌اي كه امروز به محله محتشم كاشان (واقع در خيابان محتشم) معروف است به خاك سپرده شد.
انتهاي پيام/صا10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها