عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

اوج هنر در كلام محتشم كاشاني تبلور يافته است

اوج هنر در كلام محتشم كاشاني تبلور يافته است
سه شنبه 3 اسفند 1389  12:49 ب.ظ

رئيس دانشگاه پيام نور كاشان:
اوج هنر در كلام محتشم كاشاني تبلور يافته است

خبرگزاري فارس: رئيس دانشگاه پيام نور كاشان محتشم كاشاني را متعلق به همه جهان اسلام و اوج هنر وي را در دوازده بند اين شاعر دانست.

به گزارش خبرگزاري فارس از كاشان، عباسعلي فراهتي دوشنبه شب در مراسم اختتاميه دومين نكوداشت محتشم كاشاني عظمت و مقام اين شاعر سخن‌سراي اهل‌بيت عصمت و طهارت(ع) را در حد و اندازه مراسم بزرگداشت و كنگره جهاني محتشم كاشاني ذكر و اضافه كرد: افتخار محتشم منحصر به شهر و ديار كاشان و ايران نيست بلكه هنرمند و فرهيخته‌اي متعلق به همه جهان اسلام است.
به گفته وي كلام محتشم بالاتر از شعر و در حد الهامات الهي براي سرودن مرثيه اباعبدالله (ع) و خاندان طاهرينش در روز عاشور است.
فراهتي با اشاره به ارج نهادن پيامبر اكرم(ص) و اهداي رداي مباركش به عنوان صله به محتشم و مرثيه ماندگارش در عالم رؤيا خاطرنشان كرد: محتشم تصنعي و تكلفي شعر نگفته بلكه اشعارش از اعتقادات پاك او نشأت گرفته و براي هميشه ماندگار و جاويد شد.
وي بزرگداشت اين شاعر مرثيه‌سراي شيعي توسط حوزه هنري كاشان كاري ستودني و ارزشمند خواند و يادآور شد: اميد است برگزاري اين همايش‌ها و نكوداشت‌هاي محتشم كاشاني گامي براي فراهم كردن مقدمات برگزاري كنگره جهاني اين شاعر جليل‌القدر و صاحب سخن ايران باشد.
مراسم اختتاميه دومين نكوداشت محتشم كاشاني به همت حوزه هنري كاشان و با همكاري دانشگاه پيام نور كاشان برگزار و نفرات برتر مسابقات فرهنگي هنري اين نكوداشت در سه محور نقاشي، خوشنويسي و مداحي معرفي و تجليل شدند.
كمال‌الدين علي محتشم كاشاني يكي از معروف‌ترين شعراي دوره صفويه در آغاز سده دهم هجري و همزمان با پادشاهي شاه طهماسب صفوي در كاشان به دنيا آمد.
وي در نوجواني‌ به‌ مطالعه‌ علوم‌ ديني‌ و ادبي ‌معمول‌ زمان‌ خود پرداخت‌ و اشعار شعراي‌ قديمي‌ ايران‌ را به‌ دقت‌ مورد بررسي‌ قرار داد و فنون شاعري را از صدقي استرآبادي فرا گرفت و خود شاگرداني مانند تقي‌الدين محمد حسيني صاحب « خلاصه‌الشعار»، صرفي ساوجي ، وحشتي جوشقاني و حسرتي كاشاني را پرورش داد.
12 بند محتشم از 400 سال پيش در ميان هواداران شيعه جايگاه ويژه‌اي پيدا كرد به گونه‌اي كه هنوز خواندن اين اشعار در هيئت‌هاي عزاداري و نوحه‌هاي ماه محرم شور مجالس حسيني را چند برابر مي‌كند.
مجموعه‌ آثار اين‌ شاعر بزرگ‌ شامل غزليات‌، قصايد، قطعات‌، رباعيات‌، مثنويات‌ و تركيب‌بندها را يكي‌ ازشاگردانش‌ در شش‌ كتاب‌ جمع‌ آوري كرد.
هفت ديوان محتشم كاشاني نيز شامل صبائيه، شبابيه، شيبه، ماده تاريخ‌ها، معميات، جلاليه و نقل عشاق وي است.
محتشم در ربيع الاول سال 996 هجري در سن 91 سالگي درگذشت و در محله‌اي كه امروز به محله محتشم كاشان (واقع در خيابان محتشم) معروف است به خاك سپرده شد.
انتهاي پيام/صا10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها