عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

15 درصد ماهيان سردآبي كشور در لرستان توليد مي‌شود

15 درصد ماهيان سردآبي كشور در لرستان توليد مي‌شود
سه شنبه 3 اسفند 1389  12:50 ب.ظ

رئيس سازمان جهادكشاورزي لرستان:
15 درصد ماهيان سردآبي كشور در لرستان توليد مي‌شود

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان جهادكشاورزي استان لرستان گفت: 15 درصد ماهيان سردآبي كشور در لرستان توليد مي‌شود.

اسحاق طاهري‌مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: استان لرستان توانايي توليد 50 هزار تن انواع آبزيان شامل ماهيان سردآبي و گرم‌آبي را دارد.
‌وي با اشاره به اينكه در برنامه دراز مدت و چشم‌انداز شيلات اين مهم لحاظ شده است، تصريح كرد: اين توانايي به خاطر تنوع اقليمي اين استان است كه داراي سه منطقه آب وهوايي سردوكوهستاني در شمال، معتدل در مركز و گرم در جنوب، ومنابع آبي مستعد آبزي پروري است كه در نوع خود بي‌نظير است و همين عوامل زمينه بسيار گسترده‌اي را براي فعاليت‌هاي شيلاتي به وجود آورده است.
رئيس سازمان جهادكشاورزي استان لرستان گفت: منابع آبي لرستان كه در نوع خود كم‌نظير است شامل يك‌هزار و 527 رشته قنات، 3 هزار و 73 دهنه چشمه، 5 هزار و 216 حلقه چاه عميق و نيمه عميق و 2 هزار و 450 كيلومتر طول مسير رودخانه‌هاست همچنين درياچه‌هاي كوچك و بزرگ و منابع آبي پشت سدها همه مواهب طبيعي وخدادادي هستند كه دست به دست هم داده تا عرصه توسعه صنعت آبزي‌پروري در استان مهيا شود.
طاهري‌مقدم با بيان اينكه در سال 88 ميزان پرورش و توليد ماهيان سردآبي كشور 73 هزار و642 تن بود و ميزان توليد استان 11 هزار و 183 تن بوده اظهار داشت: وجود منابع آبي، توجه سازمان شيلات به توسعه پرورش و تكثير ماهي در آب‌هاي داخلي، تلاش كارشناسان و مديران شيلات استان، حمايت سازمان جهادكشاورزي، آموزش‌هاي ارائه شده به متقاضيان و مديريت استفاده بهينه از آب و خاك موجب شده لرستان به يكي از قطب‌هاي مهم پرورش و تكثير ماهيان سردآبي كشور تبديل شود.
وي اظهار داشت: در حال حاضر لرستان با تكثير 98 ميليون قطعه بچه ماهي قزل آلا مقام نخست كشور را داراست كه از اين تعداد 45 ميليون قطعه آن مورد استفاده مزارع پرورش ماهي داخل استان قرارمي‌گيرد و مابقي به ساير استان‌هاي كشور صادر مي‌شود.
رئيس سازمان جهادكشاورزي لرستان يادآور شد: هم اكنون چهار مجتمع پرورش ماهي سردآبي چم چيت دورود، دوآب الشتر، فيروزآباد اليگودرز و انار رود پلدختر به ظرفيت 2 هزار تن با پيشرفت فيزيكي 85 درصد و با 70 ميليارد ريال هزينه در دست ساخت است كه در صورت تامين اعتبار مابقي در سال آينده مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرند.
انتهاي پيام/ل20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها