عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تاثير مستقيم تغذيه دختران بر ميزان تولد كودكان نارس

تاثير مستقيم تغذيه دختران بر ميزان تولد كودكان نارس
سه شنبه 3 اسفند 1389  12:51 ب.ظ

كارشناس مركز بهداشت شرق اهواز تاكيد كرد:
تاثير مستقيم تغذيه دختران بر ميزان تولد كودكان نارس

خبرگزاري فارس: كارشناس واحد بهداشت خانواده مركز بهداشت شرق اهواز تاكيد كرد: نوع تغذيه دختران بر ميزان توليد كودكان نارس در آينده جامعه تاثير مستقيم دارد.

مهناز كنعاني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: نوع و شيوه تغذيه دختران بر بارداري و تولد كودكان نارس در آينده نقش دارد.
وي گفت: براي كاهش ميزان تولد كودكان عقب افتاده و يا معلول، دختران جامعه بايد از تغذيه مناسب و سالمي برخوردار باشند تا جامعه معلول و يا عقب افتاده كاهش يابد و از تولد كودكان نارس جلوگيري شود.
اين مقام مسئول بيان داشت: دختران امروز مادران فردا و كليد سلامتي نسل كنوني و آينده هستند، از اين رو بايد به بهداشت، سلامت و تغذيه آنها بيش از پيش اهميت داده شود.
كنعاني بيان داشت: تمام مطالعات انجام شده نشان داده است كه بسياري از مشكلات دوران بارداري و تولد نوزادان نارس ارتباط مستقيم با وضع تغذيه مادر در زمان قبل از بارداري و سنين قبل از ازدواج دارد.
وي گفت: به‌طوركلي دختراني كه زندگي خود را با تغذيه ناكافي در دوران كودكي همراه با بيماري آغاز كرده و در چنين شرايطي به دوره نوجواني پا مي‌گذارند، از يك طرف به علت كمبودهاي تغذيه‌اي با كاهش قدرت يادگيري، افت تحصيلي، افزايش ابتلا به بيماري‌ها و كاهش توانمندي ذهني و جسمي مواجه هستند و از سوي ديگر، پس از ازدواج نمي‌توانند دوران بارداري و شيردهي خوبي داشته باشند.
اين مقام مسئول در مركز بهداشت تصريح كرد: به‌طوركلي مطالعات انجام شده نشان داده است كه دختراني كه از زمان تولد تا بلوغ غذاي متعادل و كافي مصرف كنند، هنگام بارداري و زايمان با مشكلات كمتري روبه‌رو هستند.
اين مقام مسئول افزود: اندازه لگن بستگي به قد دارد و لگن در دختراني كه خوب تغذيه شده‌اند به شكلي است كه وضع حمل آنان آسان‌تر خواهد بود.
كنعاني تاكيد كرد: به علت كمبود آهن و كمخوني ناشي از آن در دختران نوجوان، ذخاير آهن بدن آنها تخليه مي‌شود اين دختران پس از ازدواج و در دوران بارداري از كمبود آهن شديد رنج مي‌برند، در اين حالت نه تنها خطر مرگ و مير به علت خونريزي هنگام زايمان افزايش مي‌يابد بلكه نوزاداني كه به دنيا مي‌آورند كم وزن و يا نارس بوده و ذخاير آهن كافي ندارند.
وي گفت: كم‌خوني و فقرآهن، در دوران بارداري و دو سال اول زندگي اثرات جبران ناپذيري بر رشد و تكامل مغزي كودكان دارد و موجب كاهش بهره هوشي به ميزان پنج تا 10درصد مي‌شود.
اين مقام مسئول افزود: براساس بررسي‌هايي كه در سطح كشور انجام شده، شيوع كم‌خوني فقر آهن در دختران 15 تا19 ساله بيش از ساير گروه‌هاي سني است.
كنعاني بيان داشت: همچنين بررسي سلامت و بيماري كه توسط معاونت پژوهشي وزارت بهداشت انجام شده نيزنشان داد شيوع كم‌خوني در زنان 39- 15 ساله و 69 - 40 ساله تقريبا دو برابر مردان است اين رقم نشان دهنده آسيب پذيري بيشتر زنان و دختران در سنين بلوغ در مقايسه با مردان اين گروه سني است.
انتهاي پيام/م10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها